Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Mnoho pěstitelů často naráží na problémy s místem, pro zahradničení není v bytech a domech dostatek prostoru nebo už je rostlin tolik, že se na zahradu nevejdou. Když už nemá zahradník prostor na zemi, musí se vydat jiným směrem a to nahoru. Verti...

Nemáte místo? DIY triky na minizahrádky klidně na balkon

Vertikální zahrada z pletiva
zdroj: wikihow.com Vertikální zahrada z pletiva
aktualizováno 26.03.2017, 00:54 | 26.03.2017, 00:54 | TN.cz / klma

Mnoho pěstitelů často naráží na problémy s místem, pro zahradničení není v bytech a domech dostatek prostoru nebo už je rostlin tolik, že se na zahradu nevejdou. Když už nemá zahradník prostor na zemi, musí se vydat jiným směrem a to nahoru. Vertikální zahrady jsou jednoduchým způsobem, jak rozšířit svou zahradu.

Výhod vertikálních zahrad je hned několik. Tím nejdůležitějším plusem je samozřejmě úspora místa, vertikální zahrady s malým půdorysem často nabízí několik pater, takže se možnosti několikanásobně rozšíří. Kromě toho, že šetří místo, tak také vypadají velice atraktivně. Místo ošklivé šedé omítky se člověk může kochat nádhernou živoucí zelenou stěnou.

 

Pokud člověk pěstuje zeleň uvnitř bytu nebo domu, jistě ocení lepší vzduch, o který se rostliny postarají. Navíc jsou vnitřní stěny většinou velice kompaktní a snadno se s nimi manipuluje.

 

Na trhu působí velké množství firem, které výrobu a instalaci zelených stěn nabízí, existuje ale také množství jednoduchých postupů, jak si vertikální zahradu můžeme zrealizovat doma za pár korun.

 

Fotogalerie

1 / 10 Otevřít fotogalerii

 

Velice oblíbená je zelená stěna z dřevěných palet. Existuje více způsobů, jak paletu přeměnit ve vertikální truhlík, lze ji pouze opřít o stěnu nebo dvě palety o sebe, popřípadě pověsit je přímo na stěnu a izolovat. Je vhodné používat palety ošetřené teplem, protože nátěr by mohl kontaminovat ovoce a zeleninu a z neošetřeného dřeva se zase může šířit plíseň.

 

Další oblíbenou variantou je použití závěsných kapsových skříní, stačí naplnit kapsy substrátem, zasadit rostliny a jednoduchá zelená stěna je na světě. Je dobré použít skříň s igelitovou úpravou, aby se vlhkost nepřenášela přímo na stěnu.

 

Jednoduchým způsobem, jak ušetřit místo, je použít starou skříňku se šuplíky. Ty naplněné substrátem stačí různě pootevírat a jednoduchá vertikální zahrada je hotová. Důležité je dřevo ošetřit, případně izolovat od substrátu a zařídit odtok, aby šuplíky neplesnivěly.

 

Vertikální zahrada z lahví
(Foto: wikihow.com)

 

Lidé často při stavbě domácích zelených stěn využívají plastových láhví. Stačí je šikovně rozříznout a rozvěsit, díky správně vytvořenému odtoku voda stéká z vrchních lahví do spodních. U plastových lahví je riziko plísně a kontaminace několikanásobně menší.

 

Pro stavbu jednoduché stěny stačí šikovně poskládat několik truhlíků či bedýnek na sebe, důležité je správně truhlíky zafixovat, aby se celá stavba nerozsypala. Alternativou jsou například betonové tvárnice, které do sebe díky tvaru skvěle zapadají.

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

FreshConcepts 19:06 13.11.2017
Fresh Concepts vertikální zahrady – Biosynthéza přírody a technologie http://freshconcepts.cz