Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Klíště měl v životě snad každý. Stačí, abyste se šli projít do lesa nebo na louku a tohoto nezvaného návštěvníka si domů přinesete jedna dvě. Klidní ale nemohou být ani lidé ve městech, klíště můžete chytit klidně i na ulici.

Klíšťata útočí: Jak ho doopravdy správně odstranit a zlikvidovat?

Klíště
zdroj: Thinkstockphotos Klíště
aktualizováno 17.03.2017, 00:00 | 17.03.2017, 00:00 | doma.cz

Klíště měl v životě snad každý. Stačí, abyste se šli projít do lesa nebo na louku a tohoto nezvaného návštěvníka si domů přinesete jedna dvě. Klidní ale nemohou být ani lidé ve městech, klíště můžete chytit klidně i na ulici.

Pokud přijdete na to, že se vám klíště do kůže zakouslo, nejdůležitější je dostat ho co nejrychleji ven. A ačkoli to nevypadá nijak komplikovaně, hodně lidí to celé roky dělá špatně. Nestačí totiž parazita jakýmkoli způsobem dostat ven, abyste předešli nákaze, musíte dodržovat určitá pravidla.

 

Jak klíště správně odstranit

Z dětství si každý pamatuje, že se na klíště nanesla velká vrstva krému a pak se jednoduše vytočilo. Tímto způsobem si ale o nákazu přímo koledujete. Na přisáté klíště by se v žádném případě oleje ani masti používat neměli. Přidušené klíště totiž může vyvrhnout obsah střev do rány a riziko nákazy se tak zvyšuje.

 

 

Před tím, než začnete klíště vytahovat, nasaďte si gumové rukavice a připravte dezinfekci. Rukavice zabrání tomu, aby se případnou oděrkou infekce dostala do těla. Postižené místo zakápněte dezinfekcí. Není vhodné, abyste klíště mačkali rukou nebo pinzetou, ideální je použít speciální kartu se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí(koupíte v lékárně). Pokud je klíště hodně malé, vyviklejte ho pomocí navlhčené vatové tyčinky nebo sirky. Vytáčení prsty používejte jen v krajním případě. Po vytažení místo opět desinfikujte.

 

Klíště
Klíště (ilustrační foto) (Foto: Profimedia)

 

Pokud v ráně zůstanou kusadla, nepanikařte, z těch už infekce nehrozí a tělo si s nimi samo poradí. Jestli se vám ale klíště podaří během odstraňování roztrhnout, měli byste vyhledat lékaře. Vždy sledujte, jak rána po klíštěti vypadá. Červený flíček nebo svědivá boulička je normální, pokud se ale začne zvětšovat nebo blednout uprostřed, raději si zajděte k doktorovi.

 

Jak klíště správně zlikvidovat

Způsobů, jak se lidé vytaženého klíštěte zbavují, je celá řada. Většina z nich je ale nesprávná a hodně nebezpečná, i vytažené klíště vás může velmi snadno nakazit. V žádném případě se nesnažte klíště rozdrtit, nemačkejte ho nebo neštípejte mezi nehty, rankou v kůži se může infekce dostat do těla. Správné také není klíště pálit, může se rozprsknout a aerosol z něj vás může nakazit.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na útoky klíšťat! Nevěřte mýtům a braňte se správně
Jak se správně zbavit klíštěte? FOTONÁVOD + 10 nejnebezpečnějších mýtů

 

Jediným správným způsobem je spláchnout klíště do záchodu. Pokud jste v přírodě, hoďte ho do řeky nebo zahrabejte do země.

 

V případě, že si chcete být stoprocentně jistí, že klíště není infikované, můžete ho nechat vyšetřit. Vložte ho do igelitového pytlíku a pošlete do laboratoře. Rozbor stojí několik stovek.  

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dana 10:37 26.03.2018
Doma se necháváme všichni očkovat, vím co je to mít encefalitidu. Jsme u OZP a hradí se to z kreditu na kontu vitakarty což je bezva věc, ozp mohu doporučit, nelze srovnávat s předchozí pojišťovnou.