Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Příchod jara a paprsky slunce opírající se do oken připomínají neoblíbenou činnost, a to je jejich umytí.

Nesnášíte mytí oken? Triky, které vám to urychlí

Vorwerk
zdroj: oficiální zdroj Vorwerk
aktualizováno 14.03.2017, 16:59 | 14.03.2017, 16:38 | doma.cz

Příchod jara a paprsky slunce opírající se do oken připomínají neoblíbenou činnost, a to je jejich umytí.

Obvykle máme každý jeden postup pro mytí i vyleštění oken, který jsme se kdysi naučili, a ten používáme stále. Existuje ale několik způsobů, jak na špinavá okna vyzrát. Liší se časovou i fyzickou náročností a také výsledným efektem.

 

Postupy našich babiček se starými novinami nebo octem jsou sice stále účinné, ale dnes již máme mnoho jiných variant a pomocníků, které tuto činnost zjednoduší. Pokud potřebujeme rychle vyčistit jedno okno, nebo třeba jenom jeho část, poslouží nám dobře jen čistící ubrousky. Když nás ale čeká mytí všech oken v domácnosti, je namístě věnovat výběru metody a prostředků větší pozornost.


Není stěrka jako stěrka

Osvědčenou technikou je použití houbičky nebo hadříku, kterým naneseme vodu s čisticím prostředkem na okno a následně vše setřeme gumovou stěrkou. Lze také zakoupit nástroje, které kombinují stěrku i s houbičkou k nanášení čisticího prostředku. Práci si lze usnadnit stěrkou s dlouhou nebo teleskopickou rukojetí. Díky ní už si při mytí oken nebudeme muset stoupat na židle, stoly či dokonce lézt na žebřík. Je ale velmi důležité zvolit správnou stěrku. Tvrdé gumy od okna odskakují a vytváří šmouhy. Velmi měkké se zase ohýbají. Ideální materiál by měl být měkký a celou plochou dobře přilnout k oknu. Nezapomínejte ani na otírání stěrky ubrouskem po každém tahu, jinak si špínu zanesete zpět na okna.


Leštění již nemusí být věda


Poté, co okno umyjeme a špinavou vodu setřeme je většinou nutné sklo ještě důkladně vyleštit. Dříve se běžně používala měkčená jelenice nebo třeba staré silonové punčocháče. Na trhu je ale dnes bohatá nabídka speciálních přípravků a přístrojů, díky kterým strávíte s leštěním okna minimum času. Porozhlédněte se po leštících ubrouscích, přípravcích s obsahem alkoholu a dalších.


Asi nejefektivnějším pomocníkem současnosti je elektrická verze čističů oken, která kombinuje všechny kroky, předmytí, mytí i leštění, do jediného tahu přístrojem po povrchu.


Konec stékající vodě


Mytí oken stěrkou nebo jiné podobné postupy mají společné hned dvě nevýhody. Jednou je časová a fyzická náročnost. Okno musíte nejprve namočit, pak umýt a nakonec ještě vyleštit. Druhou je pak špinavá voda, která stéká a kape na parapety, do topení, na podlahu, koberce nebo jiné plochy v okolí. Můžete odstranit blízké předměty, rozložit pod okny ručníky nebo hadry, nebo po umytí oken uklidit ještě okolní nábytek. Nejjednodušší alternativou je ale použití přístroje, který zároveň s mytím špinavou vodu okamžitě odsává do zásobníku, kde ji bezpečně zachytí. Neuvěříte, kolik času a energie vám to ušetří a okna budou opět perfektně čistá.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře