Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zpěvačka a pianistka Hana Robinson má roztroušenou sklerózu. Tím přece život nekončí, říká.

Zpěvačka Hana Robinson: I nemocná zdolám Kilimanjaro

Hana Robinson. Foto: Pavel Černoch
zdroj: Oficiální zdroj Hana Robinson. Foto: Pavel Černoch
aktualizováno 10.08.2010, 16:21 | 05.08.2010, 16:02 | michaela lejsková/doma.cz

Zpěvačka a pianistka Hana Robinson má roztroušenou sklerózu. Tím přece život nekončí, říká.

S Hankou jsme se sešly v krásných prostorách Žofín Garden v Praze, abychom si při odpoledním pikniku povídaly nejen o hudbě, která je Hančinou profesí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lucie Bílá měla románek s mladíkem. Rozbila mu vztah
Lohanovou pustili z vězení, musí ale na odvykačku

 

Každodenním společníkem této talentované zpěvačky, skladatelky a pianistky dnes není jen hudba, ale také pro mnohé neznámá diagnóza multiple sclerosis.Tato nemoc je bezpochyby málo diskutovaným tématem a pro jeho závažnost ho s Hančiným laskavým svolením otevírám. Už proto, jak naivně si roztroušenou sklerózu lidé často pletou se zapomínáním.

 

Hana Robinson
Foto Pavel Černoch

 

Jste jediná Češka, která vystudovala hudební školu Berklee College of Music v Bostonu. S jakou vizí jste na školu šla a čím byste motivovala jiné studenty, aby udělali totéž?

 

Vizí bylo určitě mnoho, jak to tak v mládí bývá. Postupně se jejich okruh zužoval a teprve když jsem Berklee končila, cítila jsem, ze se hudbou živit opravdu chci. Berklee je jedinečná instituce, kde se setkáte se spoustou báječných muzikantů ze všech koutů světa. Čtyřicet procent studentů je ze zahraničí a každý do třídy přinese něco jiného a zajímavého. To je inspirující.

 

Vaše tvorba je spojována s umělci, jako jsou Michal Horáček, Richard Krajčo nebo Naďa Válová. Rozšíříte svoji spolupráci s jinými umělci, nebo zvažujete spíše sólovou dráhu?
 

Nebráním se rozšiřování, naopak jej vyhledávám. S Michalem Horáčkem to byl jakýsi první náhled do českého hudebního průmyslu. S Richardem a jeho kapelou to bylo zase velmi milé setkání, které mě utvrdilo v tom, ze existují i celebrity s nohama na zemi. A s Naďou Válovou jsme velmi dobré přítelkyně, hudba je pro nás obě srdeční záležitostí.

 

Hana Robinson
Foto Pavel Černoch

 

Hudební svět není Vaší jedinou zálibou. Fakta o výstupu na Cotopaxi 5897 m, Elbrus 5642 m, Tajamulco 4223 vypovídají o tom, že jste také vášnivý sportovec. Jaké jsou další vrcholy, které hodláte v životě zdolat?
 

V podzimních měsících se chystám na Kilimanjaro. Před rokem mi byla diagnostikována roztroušená skleróza. Nejprve jsem myslela, ze všechno končí, ale zdaleka to tak nemusí být. Na Kilimanjaro se chystám s dalšími mladými lidmi, kteří trpí touto nevyléčitelnou nemocí.


Jak se dá toto onemocnění včas odhalit?
 

Většinou je podceňované i samotnými lékaři, a to hlavně díky nenápadným příznakům, jako jsou únava, brnění končetin, časté záněty močových cest, mžitky před očima nebo nejistá chůze. Jen odborný neurolog, ke kterému Vás pošle Váš praktický lékař, může po provedení magnetické rezonance a lumbálních punkcí stanovit diagnózu.

 

Hana Robinson
Foto Pavel Černoch

 

Jak reaguje okolí, když o této skutečnosti hovoříte?
 

Jedna paní redaktorka při rozhovoru neskrývala překvapení, jak o svém životě bez zábran dokážu mluvit a že to může dokonce vypadat jako nějaký marketingový tah. Chápala jsem její úvahu, ale upřímně mě mrzela. Protože když o nemoci otevřeně mluvím, spíše o práci přicházím. Ani můj manžel tuto skutečnost neunesl. Lidé mají obavy, jestli ještě můžu odvést za klavírem dobrou práci. Poprvé jsem o nemoci mluvila v pořadu Před půlnocí a od té doby cítím, že je potřeba o tom mluvit a dělat osvětu. I s tím, že dávám všanc svoji kariéru.

 

Hana Robinson
Foto Pavel Černoch

 

Co může zdravý jedinec udělat pro osoby s diagnózou multiple sclerosis, aby byl skutečně nápomocen?
 

Za tuhle otázku děkuji. Za poslední rok jsem se seznámila s řadou báječných lidí, kteří opravdu upřímně chtěli pomáhat, a věřím, že takových lidi je více, jen zkrátka neví, kam a na koho se obrátit. To všechno se mohou dozvědět právě na stránkách Unie Roska.

 

Jste velká optimistka. Jaký jiný přístup se Vám v životě nejvíce osvědčil, když jste něčeho chtěla dosáhnout?
 

Život ve Spojených státech mě naučil, že tvrdá práce a úsilí se vždycky někde pozitivně projeví. A v to pevně věřím.

 

Produkce: Michaela Lejsková
Partner produkce: Žofín Garden Praha
Doplňky: Dantes Brno
Podporovaný projekt: Unie Roska
Vytvořeno ve spolupráci se Student Agency a publikováno v časopise Žlutý 8/2010

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Hana 11:52 23.02.2011
Dobrý den Haničko,
obdivuji Vás, i elán, se kterým tuto nemoc zvládáte.
Můžu si to dovolit, protože jsem na tom stejně jako Vy. Mám RS 7let a já se řídím tím, že pokud to na mě nejde vidět, nemusí nikdo nic vědět. Třeba si myslíte, že jsem pošetilá, ale jsem taková.
Přeji Vám štěstí, zdraví a ve vašich aktivitách hodně zdaru.
Zdraví Hana
PS : Ráda bych Vás ve Vašich aktivitách podporovala.