Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Virtuóz Pavel Šporcl nás reprezentuje svoji hrou na housle po celém světě. A tak není divu, že jsme ho zastihli právě na parkovišti pražského ruzyňského letiště. Kromě hororového přistání houslista prozradil, že už nehraje jen v koncertních sálech.

Houslista Pavel Šporcl: Na jakém neobvyklém místě už hrál? ROZHOVOR

Pavel Šporcl
zdroj: isifa.com Pavel Šporcl
aktualizováno 27.07.2016, 13:25 | 27.07.2016, 13:25 | / doma.cz/VIPosobnosti.eu

Virtuóz Pavel Šporcl nás reprezentuje svoji hrou na housle po celém světě. A tak není divu, že jsme ho zastihli právě na parkovišti pražského ruzyňského letiště. Kromě hororového přistání houslista prozradil, že už nehraje jen v koncertních sálech.

Do kterých míst světa létáte nejčastěji?
Létám opravdu po celém světě. Nejčastěji samozřejmě po Evropě, ale hrál jsem mnohokrát i v Japonsku, Korei, Bangkoku a jiných exotických místech.


Po světě létáte s houslemi. Nebojíte se o ně během pasových kontrol a letu?
Mám zlatou klientskou kartu, je pro mne obrovská výhoda právě to, že nemusím čekat dlouhé fronty u přepážek, mohu jít před letem do salonku a mít více klidu a soukromí. Nejdůležitější pro mne ale je, že díky této kartě a prioritnímu nástupu mohu nastoupit mezi prvními do letadla a uložit si housle tam, kam potřebuji. Mám tedy celé své cestovaní a příruční zavazadla daleko víc pod kontrolou, což je pro mne nejen kvůli ceně houslí velmi důležité. Díky tomu se mi zatím nestalo, že by mne např. nechtěli s futrálem pustit do letadla. Občas se to kolegům stane a určitě to není hezký zážitek. Během různých kontrol se sem tam na housle podívají, ale zatím jsem žádný traumatizující zážitek neměl. Ale v dnešní době nečekaných a potřebných kontrol se může stát cokoli, tak to raději nebudu přivolávat.

 

Pavel Šporcl
(Foto: oficiální zdroj)


Říkáte, že máte housle v letadle při sobě. Hrál jste někdy cestujícím během letu?
Ano. Hrál jsem, přímo na palubě letuškám. Bylo od nich moc milé. Let nám utekl rychleji.


Na které letiště na světě se vyloženě těšíte, protože nabízí komfort nejen v přistání, ale i dalších službách a naopak, kde se vám přistávat nechce?
Poměrně často létám přes letiště v Soulu, které je opravdu komfortní a velmi moderní. Z evropských letišť mám rád Amsterodam, kde jsem velice často. Teď se sice opravuje, přesto je to také moderní letiště, ale podle mě je daleko rodinnější než třeba to v Paříži.

 

Pavel Šporcl
(Foto: oficiální zdroj)


Máte oblíbené místo, koncertní sál, kde se vám hraje nejlépe, resp. nejraději na něj vzpomínáte?
Letos se mi splnil můj životní sen. Měl jsem tu čest vystoupit ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Opravdu nádherný, legendární sál a pro mne krásný a doživotní zážitek. Jinak se moc rád vracím do japonských sálů, hrál jsem v mnoha z nich včetně slavné Suntory Hall. Moc rád ale také třeba vzpomínám na frankfurtskou síň Alte Oper.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kodetová pečuje o Šporcla, tři dcery a pět koček
Houslový virtuóz Šporcl šel doslova na dračku


Povídáme si převážně o létání. Máte z létání strach? Zažil jste někdy nějakou hororovou situaci?
Samozřejmě jsem zažil různé situace, turbulence, blesk, těžká přistání. Jednou v Ósace hodně foukal vítr a před přistáním se letadlo cele chvělo a neustále naklánělo. Byl to veliký Boeing, který nakonec přistál, ale bylo to velice tvrdé dosednutí na runway. Když jsme se dotkli země poprvé, tak jsme se okamžitě opět zase odlepili. Poryvy větru byly obrovské a já jsem tak měl pocit, že budeme muset okamžitě nabrat rychlost odletět a k zemi se už podruhé nevrátíme. Nakonec jsme ale na několikrát bouchli o zem, skoro to vypadlo, že se letadlo rozlomí. Ale strach si nepřipouštím. Bez létání bych totiž nemohl svou nádhernou práci dělat.


Zdroj textu a fotek: www.VIPosobnosti.eu

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře