Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ivana je jednou z žen, které může mnoho z nás jen tiše závidět. Přestože v létě oslavila čtyřicítku, s klidem byste jí hádali o deset let méně.

Ivana Jirešová: Naučit se vnímat sám sebe je umění! ROZHOVOR

Ivana Jirešová - 1
zdroj: archiv Pevonia Botanica Ivana Jirešová - 1
aktualizováno 17.04.2018, 12:11 | 16.04.2018, 00:23 | doma.cz

Ivana je jednou z žen, které může mnoho z nás jen tiše závidět. Přestože v létě oslavila čtyřicítku, s klidem byste jí hádali o deset let méně.

Jejím elixírem mládí je jóga, kterou již patnáct let praktikuje a s ní spojené vnímání sebe i okolí.

 

Jste všeobecně známou propagátorkou jógy už mnoho let, jaká byla vaše první lekce?
Okamžitě jsem poznala, že se jedná o zásadní hodinu mého života. Asi před patnácti lety jsem pracovala pro jeden ženský časopis a dostala jsem za úkol vyzkoušet různé druhy cvičení a napsat o nich reportáž. Po mojí první lekci, tenkrát power jógy, jsem se málem rozplakala. Cítila jsem, že jóga uvolnila všechny moje úzkosti a strachy. Do té doby jsem totiž jen chodila do posilovny a věnovala se aerobnímu cvičení, kde jsem hlubší svaly moc nepoužívala.

 

Kdy jste věděla, že jste filosofii, která s jógou souvisí, naprosto propadla?
Jasnější obrysy „jógy“ jsem začala chápat až během svého těhotenství, kdy jsem potkala svoji „guru“ jogínku. Pak mi všechno docházelo nějak postupně samo i co se jídla týče. Ovšem tajemství jógy tkví v pravidelnosti.

 

Ivana Jirešová
(Foto: oficiální zdroj)


Jaký vliv má její praktikování na váš každodenní život? Šlo vám to vždy samo, nebo jste se musela napomínat, abyste něco dělala či nedělala?
Mně jóga ovlivňuje celý život. Udržuje mě v rámci všech možných genetických dispozic zdravou a aktivní, a hlavně stále posouvá moje myšlení. Je to takový celoživotní očišťující proces. Dost často mi během cvičení nebo bezprostředně po něm dochází některé souvislosti a každé cvičení jako by mi dodávalo naději a sílu. Když mě chytnou plotýnky a cvičit nemůžu, je to pro mě vydatná lekce. Co se týče omezení cvičení, tělo vám dá jasně najevo, kdy potřebuje zvolnit nebo naopak máte prostor přidat. Už jsem od své schránky několikrát dostala „nakládačku“, protože jsem ji nerespektovala. Naučit se vnímat sám sebe je umění!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ivana Jirešová radí, jak na trápení s láskou
Ivana Jirešová prozradila, které scény má na natáčení Ordinace nejradši! ROZHOVOR
Ivana Jirešová: První láska? Až ve třiadvaceti!

 

Vedete svou dcerku ke stejnému stylu života?
Snažím se, ale kvůli střídavé péči vidím jen půlku jejího života. Jednou po mně tak usilovně chtěla v kině popcorn a já po ní, aby se mnou šla na jógu, až jsme udělaly regulérní „deal“ - střední popcorn za hodinu bikram jógy. Teď už mi ale žádné smlouvání nevychází, protože je Sofi teenager. (smích)

 

Ivana Jirešová s dcerou
(Foto: oficiální zdroj)

 

Posledních pár let se hodně točí kolem tématu ohleduplnosti vůči přírodě, životnímu prostředí a vlastně i k druhým lidem. To určitě s jógou souvisí. Co se vy konkrétně snažíte dělat pro „vyšší dobro“? A co si myslíte, že je minimum, kterým dokáže přispět každý člověk?
Snažím se alespoň o spoustou drobných změn: třídím odpad, vodu v plastových láhvích kupuji jen minimálně, teď se učím nekupovat při každém nákupu igelitové tašky, což mi jde zatím těžko. Nakupuji zboží z recyklovatelných materiálů, potraviny pořizuji tak, abych je nemusela vyhazovat, na své zahrádce mám jezírko a spousty rostlin, takže už mám „svou“ žábu, vážky i motýly. Používám ekologická čistidla, snažím se ničím neplýtvat a podporovat české zemědělce. Myslím, že minimálně třetinu zvládne každý člověk.

 

Jste vegetariánka a vím, že jste chvíli zkoušela být veganem. Jak to dopadlo?
Asi na veganství ještě nejsem vyzrálá. Můj způsob života je občas chaotický a rychlý, a tak si nestíhám připravovat jídlo. Na cestách je někdy těžké sehnat něco „zdravého“ do hladového žaludku.

 

Jako každá žena o sebe určitě ráda pečujete. Používáte i přírodní kosmetiku?
Ano, jsem úplně normální ženská, která má ráda kosmetiku a módu. Samozřejmě upřednostňuji přípravky i šaty z přírodních materiálů a s věkem sázím spíš na kvalitu než na kvantitu. Zbožňuji různé oleje. Kůže je velmi citlivý receptor. Není potřeba ji zanášet chemii, když si dnes už můžeme vybrat.

 

Inspirujte se:

 

Pečující kosmetika
(Foto: Archiv firem)

 

* Sprchová pěna Rituals... Banyu (200 ml, 230 Kč). Kombinuje očistné vlastnosti balijské mořské soli a obnovující hydratační vlastnosti mořských minerálů.
* Čisticí a obnovující krém na obličej Oway Rolland Beauty (270 ml, 1469 Kč). Bohatý a zjemňující čistící krém na obličej zanechává pleť jemnou, vláčnou a díky antioxidantům odolnou proti volným radikálům. Výborně odstraňuje make-up, nečistoty a toxiny uložené hluboko v pokožce.
* Nemastný, lehký fluid Thalion Active Moisturizer (50 ml, k dostání na beautysense.cz). Obsahuje komplex aktivních látek Thalisource z polysacharidů a oligosacharidů z hnědé mořské řasy, která na povrchu pleti zanechává elastickou síť a zlepšuje hydrataci.

* Zklidňující, hydratační krém pro citlivou pleť Pevonia Botaica (50 ml, 1485 Kč). Jemný třífázový krém pomáhá v hojivém procesu citlivé pleti, posiluje stěny kapilár, zužuje cévy. Působí proti přecitlivělosti, odstraňuje začervenání pleti, vyživuje, má antiseptické a antibakteriální účinky a chrání pleť proti zevním vlivům.

 

Mezi herečkami vynikáte jistě i svým mladistvým vzhledem. Máte nějaké rituály, které Vám k tomu dopomáhají?
Myslím, že jsem zdědila ty správné geny (smích) a navíc mě baví moje práce, ráda cvičím, chodím na procházky a střídmě jím. Celkem často chodím do sauny, pravidelně plavu v moři, procházím se po horách, a ještě věřím na zázraky!

 

Foto: archiv Ivana Jirešová, archiv Pevonia Botanica

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře