Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

24. dubna si připomeneme Světový den meningitid. Nemoc by neměli podceňovat především rodiče těch nejmenších.

Přes milion nakažených každý rok! Ohrožuje meningokok i vás?

Chřipka
zdroj: Profimedia Chřipka
aktualizováno 24.04.2018, 00:29 | 24.04.2018, 00:29 | doma.cz

24. dubna si připomeneme Světový den meningitid. Nemoc by neměli podceňovat především rodiče těch nejmenších.

Bakterie meningokoku způsobuje jedno z nejzávažnějších a nejrychleji probíhajících infekčních onemocnění. Nejčastěji napadá bohužel právě kojence a malé děti. Invazivní meningokokové onemocnění je rychlé a zákeřné. Nezřídka zanechává trvalé následky.

 

S kým máte tu čest?

 

Meningitida je závažné infekční onemocnění, při kterém dochází k zánětu měkkých plen mozkových. Původci onemocnění mohou být bakterie, viry, vzácněji se jedná o parazitární infekci.

 

Nejzávažnější formy meningitid představují bakteriální infekce. Mezi ty mimo jiné patří invazivní meningokokové onemocnění (IMO), které se řadí k nejrychleji probíhajícím onemocněním infekčního původu.

 

Invazivní meningokokové onemocnění je způsobeno bakterií Neisseria meninigitidis, zejména jejími séroskupinami A, C, W-135, Y a séroskupinou B. K přenosu může dojít velice snadno, a to kapénkovou infekcí z jedné osoby na druhou, podobně jako je tomu u chřipky nebo rýmy. Meningokoková nákaza se jednoduše šíří kašláním, kýcháním nebo i přímým kontaktem s jejím přenašečem. Riziko přenosu bakterie je v případě přímého kontaktu s přenašečem až osmisetnásobné.

 

Podle statistik Mezinárodní konfederace organizací pro meningitidy (CoMO) se na celém světě každý rok nakazí těmito onemocněními více než 1,2 milionu lidí.


Za posledních 25 let onemocnělo invazivním meningokokovým onemocněním v ČR celkem 2 543 lidí. Více než 10 % z nich (263 jedinců) infekci podlehlo. Téměř každý pátý, který meningokokovou nákazu přežije, trpí trvalými následky ve formě hluchoty, slepoty, poškození mozku či epilepsie. Navíc, při záchraně života musí mnoho pacientů podstoupit amputaci prstů nebo
i celých končetin.

 

Co na nemoc upozorní?

 

„Meningokoková infekce je mimořádně závažné, život ohrožující onemocnění, a nejen laici ji dokáží jen komplikovaně rozpoznat včas pro její snadnou zaměnitelnost s příznaky ‚obyčejné‘ chřipky. Jde především o vyšší teplotu, únavu, bolesti kloubů a případně ztuhnutí šíje. O to snadněji pak dochází k podcenění situace,“ varuje před onemocněním dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová, MBA. Mezi prvotní příznaky mohou patřit bolesti hlavy, zvracení, porucha vědomí či krvácivé projevy na kůži tzv. petechie. „Pokud má pacient vysokou horečku a objeví se u něj vyrážka (krvavé skvrnky na kůži), která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc,“ radí lékařka.

 

Dítě v posteli
(Foto: Profimedia)

 

Průběh nákazy je překvapivě rychlý – pouhých 24 až 48 hodin stačí na to, aby meningokok napadl mozek nebo přivodil otravu krve, v nejhorším případě dokonce i smrt. Klíčovou podmínku pro uzdravení pacienta představuje včasná diagnóza a okamžité zahájení léčby pomocí antibiotik.

 

I přes odborný lékařský zákrok podlehne meningokokovému onemocnění na celém světě každoročně přibližně 120 000 lidí. U těch, kteří nemoc překonali, může zanechat trvalé následky v podobě amputace prstů či celých končetin, ztráty sluchu, mentální retardace a dalších komplikací.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka versus vaše děti: Do školy je neposílejte, musí ji vyležet
Vážná nemoc! Co udělá s vaším vztahem?
Nejhorší ze všeho je porod? Omyl, těchto 9 nemocí vám způsobí mnohem horší utrpení

 

Kdo je nejvíc ohrožen?

 

Meningokokové onemocnění může postihnout kohokoli. Za nejvíce ohroženou skupinu jsou však považovány především děti do 4 let věku a dospívající od 15 do 19 let. U nejmenších dětí je častým zdrojem nákazy rodič, ale i prarodiče nebo starší sourozenci!

 

Bezpříznakové nosičství meningokoku je totiž relativně běžné. Nosiči zpravidla neonemocní, mohou však být zdrojem nákazy pro ostatní. Až jeden z deseti lidí (podle některých odborných zdrojů dokonce až 15 % mladých lidí) může mít bakterii meningokoku v nosohltanu. Bez jakýchkoliv zjevných příznaků je ji takto schopen přenášet po dobu až šesti měsíců. Nemoc se sice rozvine u méně než jednoho procenta nosičů, ale potenciálně se může kdokoli stát jejím přenašečem.

 

Riziko invazivního meningokokového onemocnění zvyšuje také aktivní i pasivní kouření. Odborná studie prokázala, že u dětí do 15 let věku toto riziko stoupá trojnásobně, pokud kouří jeden z rodičů, a osminásobně, pokud kouří oba rodiče.

 

Antibiotika, ale i očkování


Základem komplexní léčby jsou antibiotika. Nezřídka je nutná i umělá plicní ventilace a připojení na dialýzu, protože nemocnému často selhávají plíce, ledviny i další orgány.

 


Dostupnou, ale lidmi bohužel stále ještě opomíjenou ochranou je očkování. Již dříve byly k dispozici vakcíny proti meningokoku různých séroskupin. Od roku 2015 je k dispozici také vakcína proti meningokoku B, který je nejčastější séroskupinou meningokoku na našem území. A právě tento meningokok má v posledních letech na svědomí kolem 60 % případů invazivního onemocnění. Ve světě, například ve Velké Británii, jsou děti proti meningokoku skupiny B běžně zdarma očkovány, u nás je očkování zatím pouze doporučováno. Některé zdravotní pojišťovny však svým pojištěncům na očkování proti meningokokům přispívají, například VZP přispívá až 2 500 Kč dětem do 18 let.


„Podle České vakcinologické společnosti jsou očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním v ČR doporučena pro kojence ve věku od 2 do 11 měsíců věku, přičemž aplikace první dávky se upřednostňuje v průběhu prvního půl roku života. Dále je očkování doporučeno mj. pro děti ve věku 1–4 let. Počet dávek závisí na věku dítěte. Se změnou očkovacího kalendáře na počátku letošního roku bude možná pro rodiče jednodušší zařadit i tato nepovinná očkování do očkovacího plánu dítěte,“ říká dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová, MBA.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře