Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Oblíbená spisovatelka představila svou novou knihu Bábovky.

Radka Třeštíková: Svým hrdinkám dávám partnery, které bych si sama nevybrala. ROZHOVOR

Radka Třeštíková
zdroj: Facebook official Radka Třeštíková
aktualizováno 30.06.2016, 00:36 | 30.06.2016, 00:36 | doma.cz

Oblíbená spisovatelka představila svou novou knihu Bábovky.

Román, který osloví zejména čtenářky-ženy, si přibalte třeba s sebou na dovolenou, čte se příjemně, potěší vás svým ironickým humorem a určitě se alespoň v jedné z postav sama najdete.
Radka Třeštíková je vystudovaná právnička, která našla lásku ke psaní. Jak neuvěřitelné, kam vás život zavane. Jak sama říká: "Nikdy jsem nepočítala dopředu s tím, že budu psát. Takže to nebyl nikdy žádný můj sen, na který bych se upínala. Nebylo to pro mě v životě nějak zásadně důležité, ale jsem hrozně ráda, že k tomu došlo." Díky životní náhodě si můžeme od krásné Radky Třeštíkové přečíst již její třetí knihu, kterou neinspirovalo nic méně barvitého, než život sám.

 

Bábovky
(Foto: oficiální zdroj)

 

Spousta našich čtenářek jsou ve stejné životní situaci jako vy. Starají se celý den o své dítě a snaží se mu naplno věnovat. Kde jste vy jako dvojnásobná matka malých dětí vzala ještě energii psát knížku?
Byl to pro mě vlastně útěk od těch každodenních stereotypních povinností. Na jednu stranu mě to vyčerpávalo, a na druhou stranu dobíjelo, ten pocit, že dělám něco jiného, než přebaluji a krmím. Byl skvělý. Neznamená to, že když se narodí děti, že pro vás vše končí. Osobně si myslím, že je to pro ženu důležité, aby si našla čas i pro sebe, jenže občas je to dost obtížné. Ale všechno jde, když se chce.

 

Nápad na tuto knihu jste v hlavě nosila už dlouho, nebo vás to téma přepadlo náhle, přišlo takříkajíc samo?
Vzniklo to v podstatě hodně spontánně. Ke mně ty nápady vždycky tak nějak chodí samy a já je pak jenom zpracovávám do textu. Kdyby nic nepřišlo, tak nic nebude, nápad a inspirace se nedají nějak násilím vysedět. V případě této nejnovější knihy jsem věděla, že Bábovky mám hodně pocitově v sobě, hlavně ta ženská témata. A věděla jsem, že to musím napsat co nejdřív, aby se mi ten cíl neztratil - nakonec jsem to zvládla během čtyř měsíců.

 

PSALI JSME:

Adamovská o knize: Nechtěla jsem ódu, ale humor
Deník fejsbukové matky: Zábavné čtení pro každého rodiče
Rozhovor se spisovatelkou Ivanou Ondriovou: Doopravdy psát jsem začala až na mateřské!

 

Bábovky jsou spletitým příběhem několika žen. Vidíte se v každé z těch postav, nebo je vám některá přeci jen bližší?
Jsou tam určitě postavy, které se mi psaly lépe, protože jsem je měla aspoň zčásti sama odžité. Byly samozřejmě postavy, které mi byly vzdálenější, jak věkově, tak i povahovými vlastnostmi. Byly to příběhy postaveny na fikci, nebo to byly občas odposlechnuté informace od kamarádek. Mně osobně byla asi nejbližší Rebeka, ať už věkově nebo i uvažováním. Dosadila jsem ji do svého prvního malého bytu na Andělu. Samozřejmě i u její postavy jsem si hodně vymýšlela a musím říct, že takové věci, jako ona prožívala v povídce, já ve svém životě nezažila. Ale nakonec musím říct, že i když Rebeka byla jakákoliv, tak se mi psala určitě nejlépe. Díky Rebece jsem také vymyslela další hrdinky, které se vyskytují v knížce.

 

Kdekdo z nás má v hlavě nápad na příběh nebo možná i v šuplíku sepsanou vlastní knížku a sní o tom, že ji vydá. Vám se to podařilo už třikrát, co si myslíte, že vám pomohlo k úspěchu?
Sama ani nevím. Nikdy jsem nepočítala dopředu s tím, že budu psát. Takže to nebyl nikdy žádný můj sen, na který bych se upínala. Nebylo to pro mě v životě nějak zásadně důležité, ale jsem hrozně ráda, že k tomu došlo. Ale podle mě to byla prostě náhoda, která měla přijít. Nějak se to vzájemně provázelo a všechny ty díly skládačky zapadly. Ale možná, že jsem se našla v nějakém psaní, které prostě veřejnost přijímá. Já si myslím, že témata o lásce a vztazích jdou psát hezky a živě a nemusí to být úplně jednoduché. Možná, že jsem se našla v tomhle tématu a nebojím se psát i o bolesti, proto se to čtenářům líbí.

 

Radka Třeštíková
(Foto: Facebook official)

 

Knížku už máte hotovou, na co se těšíte dále? Už máte v hlavě nápad na další titul nebo bude hrát prim rodina?
Samozřejmě teď se zaměřím na rodinu. Malý Jonatan začal chodit, takže teď začne lítání za nim. Přiznám se, že v hlavě mám nějaký příběh, který už je z velké části sepsaný, ale pořád ještě nedrží pohromadě a buď ho dodělám, nebo to téma opustím. Ale můžu prozradit, že je to hodně zajímavé téma, ale více si nechám pro sebe. Mohu jenom prozradit, že se tam znovu objevují ženské hrdinky a můžu slíbit větší napětí. Doufám, že to brzy dokončím.Když teď byly hlavními postavy ženy, bude příští kniha více o mužích?
Jestli budu psát zmíněné téma, tak nebude. A vlastně teď mám obecně takové období, že mě hodně zajímají ženy a jejich příběhy - možná je to i tím, že se mi narodily dvě děti. Muži v mých knihách vyznívají vlastně hodně negativně, protože čím víc v knihách ženám fandím a jsem na jejich straně, tím spíš nedávám mužům moc prostor.

 

Ale umíte si doufám mužů i vážit?
Samozřejmě já svého manžela zbožňuji. Svým hrdinkám dávám partnery, které bych si já v životě nevybrala.

 

O knize
Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou. Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.

 

Ukázku z knihy najdete ZDE.

 

Bábovky
(Foto: oficiální zdroj)

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře