Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jsou pro vás noci během léta utrpením? Probouzíte se vyčerpaní a s napětím sledujete předpověď počasí s toužebným očekáváním ochlazení? Přinášíme několik tipů jak si během letních tropů proměnit ložnici v osvěžující oázu.

8 tipů, jak ochladit ložnici v tropických dnech

Spánek
zdroj: Thinkstockphotos Spánek
aktualizováno 04.07.2017, 15:49 | 03.07.2017, 00:16 | doma.cz

Jsou pro vás noci během léta utrpením? Probouzíte se vyčerpaní a s napětím sledujete předpověď počasí s toužebným očekáváním ochlazení? Přinášíme několik tipů jak si během letních tropů proměnit ložnici v osvěžující oázu.

1. Závěs prosím

 

Jak snížit teplotu v místnosti, když za oknem je doslova výheň? Přeci zastiňovacími prostředky. Využít k tomu můžete jak závěsy v místnosti, tak i klasické žaluzie. Pokud se rozhodnete pro závěsy, volte materiál světlých odstínů. Tmavé sice pohlcují světlo, ale i teplo.


U žaluzií sáhněte po materiálech, které světlo odráží a nezadržují příliš slunečního tepla. Například hliníkové žaluzie nahřáté po celodenním stínění výrazně uvolňují teplo do okolí v průběhu celé noci. Nejefektivnějším stínidlem jsou bezesporu venkovní stínidla, jaká znáte například v podobě rolet ze středomořských zemí, kde se hojně používají. Zabrání slunečním paprskům prostoupit sklem do místnosti a při celodenním zatemnění udrží v místnostech snesitelné teploty.


„V běžných letních dnech mohou žaluzie nahradit klimatizaci, protože dokážou snížit teplotu v domě až o devět stupňů. Díky tomu lze v létě uspořit peníze vydávané za provoz klimatizace,“ doporučuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

 

2. Větrejte ráno a večer


Větrejte průvanem buď brzy ráno, kdy je vzduch svěží, nebo s večerem, kdy se vzduch opět ochlazuje. Nezapomeňte však nechat zhasnutá světla, aby světlo nepřilákalo létavý hmyz.


3. Hledejte matraci, co zatočí s potem


„Během noci je člověk schopný vyprodukovat litr potu. Kvalitní matrace by si však s potem měla poradit a pot vsáknout a zajistit, aby se rychle vypařil,“ říká Alena Jindráková z Blanář nábytek. Většina matrací se již vyrábí z kombinace různých druhů pěn jako je tzv. PUR, studená nebo líná pěna, které napomohou správnému odvětrávání a odvodu potu. Lide s problémem nadměrné potivosti mohou zvolit speciálně vyvinutý materiál na bázi gelu (u nás např. řada Magnigel od značky Magniflex), tlakuvzdorný a vysoce prodyšný, umožňuje cirkulaci vzduchu a udržuje konstantní mikroklima mezi tělem a matrací.

 

Neméně důležitý a praktický je i snímatelný ochranný potah. Ten pomůže minimalizovat znečištění a prodloužit životnost matrace a budete tak uléhat do voňavé a čisté postele.

 


4. Topper absorbuje teplo


Jako vrchní doplněk matrace může sloužit tzv. topper. „Ten nejen podpoří ortopedické vlastnosti matrace a zvýší pohodlí, ale může absorbovat i část tělesného tepla. V důsledku toho pocítíte během spánku příjemné ochlazení, což oceníte zejména v letních měsících,“ zmiňuje Alena Jindráková.


5. Prodyšné a přírodní materiály


Myslete na to, že v letních měsících je vždy vhodnější se obklopovat prodyšnými přírodními materiály. Neplatí to jen u pyžama, ale i u ložního prádla. Z jakých materiálů můžete na pultech obchodů vybírat a na co si dát pozor? Bambusové povlečení bývá často v kombinaci s podílem bavlny. Jeho výhodou jsou antialergické a antibakteriální účinky spolu s absorpcí vlhkosti. U popelínu si všimněte, zda je vyroben z bavlny, vlny, nebo hedvábí bez příměsí polyesteru. Ten sice sníží mačkavost a ložní prádlo déle vydrží, ale povlečení nebude tak příjemné na omak a sníží se jeho savost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Netloustněte po zmrzlině! Dá se nahradit 9 způsoby!
Čím se zchladit v parném dni? Zkuste Frostino
Jak se zchladit při sexu?


6. Ložní prádlo u ledu


Máte velký mrazák? Využijte ho a zabalte své ložní prádlo do čistého sáčku a vložte na několik hodin do lednice. Večer pak budete usínat v příjemně chladivých lůžkovinách.


7. Vyčistěte a zvlhčete vzduch


Vydýchaný a těžký vzduch v ložnici určitě posilujícímu spánku nepřidá. Čistička vzduchu si zpravidla poradí s likvidací polétavých mikročástic (prach, pyl, spóry plísní, viry, bakterie nebo cigaretový kouř). Pokud je čistička v kombinaci s ionizátorem, obohatí navíc vzduch o zdraví prospěšné záporné ionty. Ty jsou přirozenou složkou vzduchu a v nejvyšších koncentracích se vyskytují např. v horském či mořském vzduchu. Některé čističky mohou mít nadstavbu v podobě zmíněného ionizátoru nebo zvlhčovače vzduchu. Při výběru čističky vzduchu hlídejte zejména výkon, který by měl převyšovat minimálně 1,5krát objem místnosti a hlučnost by neměla přesáhnout hranici 40 dB, aby vás během spánku nerušila.

 

8. Vypněte televizi a notebook


Myslete na to, že počítač i televize jsou velkými producenty nežádoucího tepla, a to i v stand-by režimu. Zkuste si tedy ve dnech největšího tepla odepřít oblíbený seriál a e-maily si vyřiďte až v práci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

kolo rovno hovno sex 123 13:37 04.08.2017
123132123123132132