Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Probouzíte se ráno rozlámaní a upocení? Problém bude ve špatné posteli a nevhodných materiálech. Pokud se rozhodujete pro koupi nové, zaměřte se na několik zásadních pravidel, která vám usnadní výběr, abyste nesáhli vedle.

9 pravidel pro výběr nové postele

Spánek
zdroj: oficiální zdroj Spánek
aktualizováno 06.11.2017, 00:29 | 06.11.2017, 00:29 | doma.cz

Probouzíte se ráno rozlámaní a upocení? Problém bude ve špatné posteli a nevhodných materiálech. Pokud se rozhodujete pro koupi nové, zaměřte se na několik zásadních pravidel, která vám usnadní výběr, abyste nesáhli vedle.

Výběr postele není záležitostí deseti minut a není radno jej podceňovat. Zdravý spánek totiž nebývá zadarmo. Na co je důležité se při výběru postele zaměřit a ze kterých požadavků byste neměli slevovat?


1. Zapomeňte na rozkládací gauče


Při koupi kvalitní postele máte na výběr v zásadě ze dvou variant, ve kterých si pohodlně odpočinete, a to je klasická postel nebo kontinentální. Rozkládací gauč jste si možná mohli dovolit při krátkodobých podnájmech během studií, a i tenkrát napáchali více škody než užitku. Dnes rozhodně, pokud chcete kvalitně žít, musíte také kvalitně odpočívat, a to můžete pouze v odpovídající posteli.

 

„Rozdíl mezi klasickou a kontinentální je především v její výšce a složení. Pravé kontinentální postele jsou vyšší a disponují pružinovou základnou, tzv. box-springem. Ten poskytuje komfortnější spánek, díky optimálnímu rozložení váhy těla na lůžko. Klasické postele jsou oproti tomu nižší a nabízejí většinou klasický pevný, nebo lamelový rošt. Také tyto postele poskytují kvalitní odpočinek, je však důležité přihlédnout k použitým materiálům a výrobě. Základem je bytelná rámová postel, nejlépe z masivu a opravdu kvalitní matrace,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.


2. Dbejte na kvalitu


Nenechte se nachytat marketingovými triky, levné postele či matrace většinou nebývají kvalitní. Soustřeďte se především na materiály a složení. Kvalita postele je logicky přímo úměrná kvalitě používaných materiálů. To se promítá především do životnosti, jelikož postel je na rozdíl od komod nebo šatních skříní po celou dobu namáhána dynamicky. Mezi pravděpodobně nejkvalitnější materiál se považuje dubové dřevo, které vyniká především výraznou texturou, svou houževnatostí a tuhostí. Velmi kvalitní dřevina je však i buk.

 

Postel
(Foto: oficiální zdroj)


3. Matrace je základ

 

Při výběru matrace je důležité si kupovaný produkt pečlivě vyzkoušet. Nedoporučuje se tedy kupovat matraci přes internet, ale navštívit specializovanou prodejnu, kde je možné si na ni několik minut v klidu poležet. Matrace by zároveň měla mít bodovou elasticitu, což znamená, že by se měla prohýbat jen tam, kde se na ni zatlačí.


„Zejména u matrací můžete narazit na nevhodné zvolení materiálů. Například některé syntetické materiály mohou být příčinou upocených nocí, protože během spánku kumulují vlhkost pod vámi, kterou neumí odvádět,“ varuje Šoufek a dodává: „Nejpřirozenější tělu jsou přírodní materiály, ideálně ve více vrstvách, které zajistí matraci optimální tuhost, a tím kvalitní podmínky pro odpočinek. Minimální počet vrstev v matraci je většinou pět, i v případě, že se jedná jen o dva použité materiály. Měkkost matraci zajistí nejčastěji bavlněné vrstvy, ovčí rouno a přírodní vysoce prodyšný kaučuk. Tuhosti se dosahuje naopak přírodním kokosovým nebo lněným rounem apod.“

 

Spíte na boku nebo na zádech? I to při výběru matrace zvažte

Naše páteř musí být při spaní na zádech i na boku v optimální poloze. Při ležení musíte mít pocit maximálního pohodlí. Při ležení na boku nesmíte cítit tlak na ramena, kyčle a při ležení na zádech mít vyplněný bederní prostor.


"Matrace pro ty nejmenší musí být vzdušné a nesmí mít zónování, aby nepříznivě neovlivnily vývoj páteře dítěte. Pro starší děti jsou vhodné matrace ze studené pěny, které zajišťují optimální podporu páteře," radí Renata Kolínská z centra kvalitního spánku Pamax. Seniorům se zas doporučují měkčí matrace, které uleví bolestivým zádům i kloubům. Výška jejich matrace by měla být 20 cm a více, aby se z postele dobře vstávalo.

 

4. Pečlivě zvolte i rošt


Jeho hlavním úkolem je rovnoměrně rozložit zátěž matrace, zajistit správné odvětrávání matrace a podpořit správnou ergonomii těla. Při výběru platí nepřímá úměra, čím slabší matraci pořizujeme, tím spíše vybírejme kvalitnější rošt. Pokud zvolíme správný a kvalitní rošt, tak na rozdíl od matrace jej není třeba měnit, jeho životnost je neomezená. „Mezi základní pravidla patří, sháníte–li podklad pod matraci na dvojlůžko, myslete každý sám na sebe a pořiďte dva rošty a dvě matrace. Vyhnete se tak tzv. trampolínovému efektu. Napevno očalouněný rošt s matrací není vhodný. Matrace se poté nedá otáčet, rychleji se proleží a nemůžete ji vyměnit za novou,“ říká Alena Jindráková z Blanář nábytek.


V současné době se můžete setkat se třemi typy postelových roštů, a to laťkovým, křidélkovým a lamelovým. Laťkový rošt je cenově nejdostupnější. Vyrábí se z masivních dřevěných latěk a má dlouhou životnost. Jeho nevýhodou je nulová pružnost, která zvyšuje i opotřebení matrace. Opakem je křidélkový, nebo také talířový rošt, který nabízí nejširší variabilitu nastavení dle křivek těla. Může za to velké množství bodových křidélek/destiček po celé ploše roštu. Za tento nejnovější trend roštu budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Zlatou střední cestou jsou pak lamelové rošty. Jsou pružné a vyrábí se v široké škále variací od základních až po opravdu propracované.

 

Ložnice
(Foto: oficiální zdroj)

 

5. Zaměřte se na velikost postele


Mačkání se na těsném dvoulůžku může být romantické jednu dvě noci třeba na dovolené, ale rozhodně si tak dlouhodobě neodpočinete. Zaměřte se proto na velikost postele. Každý by měl mít dostatek prostoru, ať už kupujete jednolůžko nebo dvoulůžko. Kromě své výšky a váhy přihlédněte také ke stylu svého spánku. Pokud ležíte během noci „na znak“ oceníte nadstandardní rozměry postele s partnerem oba.


Přestože rozměry postele neovlivňují kvalitu spánku tolik jako rošt a matrace, i nesprávným výběrem velikosti lůžka můžete dosáhnout zdravotních problémů. Zatímco pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90x200 cm, dvoulůžka můžete nejčastěji sehnat v rozměrech 160x200 cm či 180x200 cm. Dostupné jsou i postele prodloužené délky, těch je ale poskrovnu. Uvádí se však, že délka postele by měla alespoň o 25 cm přesahovat svého obyvatele. Co se výšky týče, za tu ideální se i s matrací považuje 45 až 55 cm, přičemž starší lidé by měli vybírat postel vyšší, aby se jim lépe vstávalo.


ČTĚTE TAKÉ:

ODBORNÍCI VARUJÍ: Nemějte mobil v ložnici, jinak vám hrozí velké problémy
8 tipů, jak si zařídit ložnici podle Feng Shui
ŠKOLA BYDLENÍ: V ložnici se musí větrat, jinak vás bude bolet hlava!


6. Čelo postele


Zatímco čelo v nohách postele není nikterak důležité a v malých ložnicích může dokonce překážet, čelo u hlavy postele chrání před průvanem a vřele se doporučuje pořídit si postel, která jej má. Čelo je zároveň i nejvíce designovým prvkem postele a v případě, že je postel umístěna do prostoru, tvoří optickou bariéru a při spánku napomáhá k pocitu bezpečí.


7. Design postele


I přes výše zmíněné vlastnosti postelí je nutné hledět i na celkový design. Málokdo si přitom uvědomuje, že postel je v ložnici nejdůležitějším kusem nábytku, a na její vzhled tolik nehledí. Nabídka nábytkářských firem ovšem často není nikterak výjimečná, a pokud máte speciální požadavky na rozměr či vzhled, vyplatí se připlatit za postel na míru. V takovém případě lze vzhled postele přizpůsobit svým potřebám a konečná cena není o tolik vyšší, než kdybyste postel pořizovali od kvalitního specializovaného výrobce.


8. Zvažte úložné prostory pod postelí


Proudění vzduchu v ložnici je velmi důležité. Pokud nemusíte v bytě šetřit každý centimetr, doporučuje se nechat prostor pod postelí volný, protože umožňuje během noci přirozené proudění vzduchu v místnosti, pod lůžkem a také kolem těla. Méně se pak tvoří v pokoji vlhkost i případné plísně.


9. Nenakupujte bez vyzkoušení


Postel i matraci je třeba vždy před koupí vyzkoušet. „Opravdu nedoporučuji unáhlený nákup na e-shopu bez vyzkoušení. Navštivte v klidu prodejnu nebo showroom a postel či matraci si na místě vyzkoušejte. Některé firmy nabízí zapůjčení i domů. Jedině tak poznáte, zda vám postel a matrace vyhovují,“ radí Jakub Šoufek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře