Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

S novým rokem přichází opět naděje, že budeme věci dělat jinak a lépe. Sepíšeme si celý seznam toho, co všechno od nového roku chceme vykonat, jací chceme být. Pravděpodobně velká část lidí z našeho okolí si ale už žádná předsevzetí nedává, protož...

Chcete mít v novém roce více peněz? 7 triků, které fungují

peníze
zdroj: Thinkstockphotos peníze
aktualizováno 01.01.2018, 16:25 | 01.01.2018, 16:25 | doma.cz

S novým rokem přichází opět naděje, že budeme věci dělat jinak a lépe. Sepíšeme si celý seznam toho, co všechno od nového roku chceme vykonat, jací chceme být. Pravděpodobně velká část lidí z našeho okolí si ale už žádná předsevzetí nedává, protože to prý nefunguje. To snad nemá smysl mít plány? Proč v plnění novoročních předsevzetí tolik selháváme? Kde je zakopaný pes?

Klíčem k rozluštění může být míra. Chceme toho po sobě zkrátka příliš mnoho v krátkém čase. Bylo by samozřejmě krásné, kdyby se nám podařilo v jednom roce zhubnout, přestat kouřit i začít šetřit, ale je to na jeden rok příliš velké sousto. Většina koučů radí, abyste si vybrali nejvíce palčivý problém a soustředili se jen na ten jeden klidně celý rok. Nově tedy novoroční předsevzetí nebudou mít pět nebo deset řádků, ale stačí jen jeden! Ale to není všechno!

 

Předsevzetí musí mít postup

 

Přestože jsme si stanovili jedno předsevzetí, dejme tomu, že budeme zacházet lépe s penězi, je třeba k tomuto cíli ještě stanovit jasný postup, jak toho dosáhneme. „Naučit se dobře zacházet s penězi není nic jednoduchého, ale každý, kdo tomu věnuje svůj čas, bude odměněn,“ uvádí Pavla Hávová, mluvčí ČSOB a dodává: „Možná to bude znít banálně, ale vždy je na začátku třeba podívat se, jaké máme příjmy a jaké výdaje. Tato analýza nám pomůže stanovit, kde jsme teď a kde bychom mohli být za rok, tedy jaké by mohlo být naše reálně splnitelné předsevzetí.“

 

Pokud si jako letošní předsevzetí stanovíte lepší zacházení s penězi, zakomponujte těchto jednoduchých sedm rad do svého plánu. Jsou jednoduché a velmi efektivně pomohou fungovat lépe s penězi.

 

1) Mějte přehled a plán


Průběžně evidujte svou finanční situaci. Budete tak mít přehled o tom, kolik si můžete dovolit utrácet či zda je čas začít šetřit. Stačí si vše psát jeden měsíc, k tomu pak připočítejte ostatní platby a příjmy, které chodí např. jednou ročně.

 

České bankovky v peněžence - Ilustrační foto
(Foto: Profimedia)

 

2) Mějte rezervu na nečekané výdaje


Pro klidné spaní byste měli mít vždycky finanční rezervu, pro případy, kdy se rozbije pračka, auto nebo potřebujeme novou korunku. „Ideálně by měla být v šestinásobku nezbytných měsíčních výdajů domácnosti,“ upozorňuje Pavla Hávová. Tyto peníze by měly být jednoduše a rychle dostupné, je možné je uložit na spořicí účet.


3) Šetřete si na svůj sen


Snáz se šetří, když víte, na co peníze půjdou. Stanovte si cíl a konečnou částku, kterou chcete nastřádat. Pokud šetříte na auto, dejte si jeho fotografii někam, kde na ni uvidíte. Ve slabších chvilkách vám připomene, kam směřujete. Jako motivace vám poslouží i schůzka s osobním bankéřem, který zjistí, zda jsou vaše záměry vzhledem k momentální finanční situaci reálné.

 

4) Myslete na budoucnost


Část peněz si spořte také na svou budoucnost, resp. na stáří. V tomto ohledu se určitě nespoléhejte na stát. Přeci jen se chcete mít lépe, než kam dosáhne důchod od státu. Díky příspěvkům státu i zaměstnavatele je ideální doplňkové penzijní spoření. Při měsíční úspoře minimální možné částky 300 korun činí výše státního příspěvku 90 korun. Při částce nad 1000 korun lze získat příspěvek 230 korun, což je jeho maximální výše. Ročně tak stát přispěje až 2 760 korun. Doplňkové penzijní spoření je navíc daňově uznatelné do výše 24 tisíc korun ročně. „Výhodou je, že peníze ze spoření lze bez problémů dědit a na příspěvek máte nárok i v případě, že už důchod pobíráte. Spořit se tedy rozhodně vyplatí i v penzi, jedinou podmínkou je délka spoření alespoň 5 let,“ doporučuje Miloslav Kufa ze společnosti Senior Safe.


5) Nepůjčujte si nad rámec svých možností


Zní to tak jasně, ale pozor na záludnost, která se jmenuje špatný odhad aktuální finanční situace. Pokud zvažujete půjčku, všechno si nejdříve spočítejte a nerozhodujte se jen na základě emocí. Pokud byste si přeci jen vzali velké sousto, zejména je dobré být k sobě upřímný a situaci řešit. Existují různé možnosti jako sloučení úvěrů do jednoho apod.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Trápí vás dluhy, nevyjdete s penězi? Víme, jak z toho!
Chcete boháče? Jak poznáte, že má peníze?
Slevy: Co se vyplatí koupit a co jsou vyhozené peníze

 

6) Šetřete


Když nevíte, jak víc vydělat, řešením je méně utrácet. Šetřit se dá různě. Zvažte změnu dodavatele elektřiny nebo používání úsporných žárovek. Jestliže vám v rozpočtu měsíčně pár stovek přebývá, začněte si tvořit finanční rezervu. Samozřejmostí je omezit neřesti, jako jsou kouření, alkohol nebo zálibu v nakupování.

 

7) Peníze zhodnocujte


Když máte vytvořenou rezervu, podaří se vám ušetřit další peníze, nenechte peníze ležet na běžném účtu. Raději je začněte aktivně zhodnocovat. Pokud peníze nebudete v blízké době potřebovat, vyzkoušejte nějakou formu investice, která vám může přinést lepší zhodnocení. Pokud nejste zrovna odborníkem na vývoj na finančních trzích, může pro vás být vhodným řešením investice do podílových fondů. Ty spravují odborníci a vy se tak nemusíte o finanční trhy starat ani nadále. Podílové fondy nabízí mnoho odlišných struktur s větším či menším rizikem a zároveň s větším či menším potenciálem výnosu, a tak si vybere opravdu skoro každý.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře