Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Školní rok se už pomalu blíží, a tak je nejvyšší čas myslet na úpravy dětského pokoje. Dosud představoval prostor především pro hraní, ale nyní ho musíme uzpůsobit také pro učení.

Jaké barvy do pokoje prvňáčka? Zelená rozvíjí kreativitu, červená vyvolává roztěkanost

Dětský pokoj - 9
zdroj: oficiální zdroj Dětský pokoj - 9
aktualizováno 21.08.2017, 16:06 | 21.08.2017, 16:06 | doma.cz

Školní rok se už pomalu blíží, a tak je nejvyšší čas myslet na úpravy dětského pokoje. Dosud představoval prostor především pro hraní, ale nyní ho musíme uzpůsobit také pro učení.

Dětská hravá duše stále zůstává, ale nastupují povinnosti spojené s psaním, domácími úkoly, a to musí korespondovat i se zařízením pokoje. Řada rodičů se domnívá, že pořízením psacího stolu a židle je vše vyřešeno. Je dobré, aby měl pokoj zóny na učení a na hraní. Místo kolem pracovního stolu by mělo být oproštěno jakýchkoliv výstřelků. Vše, co by odvádělo pozornost malého školáka, do prostoru pro učení nepatří.

 

Sledujte speciál Zpátky do školy na Tn.cz.

 

Náladu dítěte, jeho psychiku i schopnost soustředit se může ovlivnit také barevné řešení pokoje. Důležité je, aby pokoj školáka působil spíše uklidňujícím dojmem, proto by se měli rodiče při jeho přeměně vyhnout přemíře barev a stylizace do určité podoby. „Stěny pokoje by měly pokrýt decentní a spíše světlé barvy. Při malování dětského pokoje vycházíme z teplých barev, které můžeme doplnit barvou studenější. Určitě se vyhněte tmavým odstínům, které by na dítě působily depresivně,“ radí Dominik Hanko ze společnosti JUB. Nejdůležitější ale je, abychom se s danou barvou v místnosti cítili dobře.

 

Dětský pokoj - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

Jak působí oblíbené barvy?

 

* Červená působí vesele, ale dráždí a vyvolává roztěkanost.
* Uklidňuje většina odstínů a tónů zelené a modré.
* Zelená má pozitivní vliv na zrak a její pozorování napomáhá regeneraci těla i duše.
* Žlutá a oranžová pokoj rozjasní a prohřeje.
* Růžová je něžná a navozuje pocit bezpečí.

 

Zóny v dětském pokoji


Uspořádání dětského pokoje a rozdělení na jednotlivé zóny je důležité hlavně z toho důvodu, aby místnost dítěti poskytovala plnohodnotné zázemí. Vhodně řešený dětský pokoj tak obsahuje tři základní zóny, a to zónu relaxační, zónu herní a zónu studijní. Již název jednotlivých zón napovídá, k čemu která část pokoje slouží, a tak by to mělo chápat i samotné dítě. A nejde zde jen o praktické důvody, ale také o to, aby si potomek do budoucna osvojil správné návyky. Základem studijní zóny je zcela samozřejmě kvalitní stůl, židle a osvětlení. Herní zónu tvoří dostatečné prostorná plocha a úložné prostory, které slouží na odkládání hraček, a dominantním prvkem klidové zóny je jednoznačně postel. Zóny můžete oddělit opticky, například rozdílným vymalováním nebo kusem nábytku.

 

Dětský pokoj - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zelená má nejvíc benefitů

 

Zelená je nejvíce zastoupená v přírodě, symbolizuje rozkvět a nový začátek. Vytváří rovnováhu a podporuje kreativitu. Právě tyto atributy z ní vytváří ideální barvu pro malování dětských pokojů. Podněcuje v dětech tvůrčího ducha, ale zároveň vytváří tvůrčí atmosféru na práci a učení. „Zelenou barvu si na své zdi vybírá stále více rodičů, ale i dětí. Výhoda je také v její univerzálnosti. Je možné použít ji do dívčího i chlapeckého pokoje,“ uvádí odborník na malování Stanislav Kralovanský z firmy malirinateraci.cz.


Zelená barva nabízí širokou škálu odstínů a každý působí trochu jinak. Zelená, která má více žluté než modré, je ideální v pokojících, kde dochází k navazování kontaktu. Pokud tedy vaše dítko tráví v pokoji hodně času se svými kamarády, touto barvou jim trochu pomůžete v komunikaci.

 

Dětský pokoj - 4
(Foto: oficiální zdroj)


Zelená, která má poměr žluté a modré vyrovnaný, uklidňuje nervy, posiluje smysly a vzbuzuje pocit důvěry. Tuto barvu si často vybírají jedinci, kteří se nezaleknou překážek a umí si stát za svým. Vhodná není naopak pro vnitřně nejisté jedince.
 

Při malování dětských pokojů můžete zvažovat i tmavě zelenou. Tato barva je vhodná do pokojů hyperaktivních dětí, protože pomáhá uklidňovat vznětlivost. „Můžeme použít samozřejmě i více odstínů, ale i zde je třeba výmalbu nepřekombinovat. Aby byl dětský pokoj oživený, můžete sáhnout po tapetě, nebo fototapetě, které jsou v současné době in,“ pokračuje Kralovanský.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Společné sdílení pokoje sourozence stmeluje. Jak ho ale vybavit?
7 rad, jak uspat dítě v teplém počasí!
Pomoc, není místo! Jak efektivně uspořádat malé prostory v bytě?


Nepodceňujte doplňky


Každé malování pokojů je velký krok, a proto plánování nekončí u výběru barvy. Podceňovat se nevyplácí ani barvu doplňků. Zelené zdi skvěle doplňuje oranžové (světlý odstín ke světle zelené), kterou můžete zvolit jako barvu povlečení. Zdi můžete ozvláštnit také samolepkou. „Nabídka samolepek je široká a určitě rodiče najdou vzor, který odpovídá preferencím jejich dětí. Nalepené vydrží několik let, ale zároveň je možné je obměňovat, jak dítě mění své zájmy,“ uzavírá Kralovanský.

 

Dětský pokoj - 8
(Foto: oficiální zdroj)

 

Co na podlahu?

 

Dobře promyšlený výběr podlahové krytiny hraje při zařizování dětského pokoje nejdůležitější roli; ta se totiž nemění tak často jako vše ostatní. I výběr podlahy je podmíněn věkem dítěte, a proto je třeba volit materiál s ohledem na jeho budoucí aktivity. Ideální je podlaha z linolea, korku, snadno čistitelného koberce a vinylu, či z PVC, které snese i méně šetrné zacházení. „PVC podlahy jsou zároveň cenově přijatelné, nenáročné na údržbu, dobře tlumí hluk a jsou voděodolné,“ říká odbornice z Koberce Trend Renáta Stuchlíková.

 

Dětský pokoj - 7
(Foto: oficiální zdroj)


V případě, že zvolíte jinou podlahovou krytinu než koberec po celém pokoji, odborníky je doporučováno vybavit místnost alespoň kusovým kobercem, a to z toho důvodu, že dítě tráví na podlaze opravdu hodně času. Dbát je tak třeba nejen na vzhled, ale také na teplo a měkkost. Kusové koberce mají navíc tu výhodu, že je lze různě přemisťovat a bez problému čistit.

  

Není ostudou, pokud si se zařízením dětského pokoje nevíte rady. Z toho důvodu se nebojte oslovit odborníky. Jinak může být výsledkem nejen do očí bijící nevkusně zařízená místnost, ale především prostor, kde se dítě necítí ani trochu dobře.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře