Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Lilie jsou pozoruhodné a všeobecně velmi oblíbené květiny. Lidé si je nejvíce oblíbili jako řezané květiny. Mají nádherné barvy, velké květy a charakteristickou vůni, která je ozdobou každého obývacího pokoje. Věděli jste ale, že lilie mohou zkráš...

Lilie nejen do vázy: Nechte jimi vybarvit a provonět celou zahradu

Lilie - 26
zdroj: ibulb.org Lilie - 26
aktualizováno 05.04.2017, 16:40 | 05.04.2017, 16:40 | Doma.cz/Bulb

Lilie jsou pozoruhodné a všeobecně velmi oblíbené květiny. Lidé si je nejvíce oblíbili jako řezané květiny. Mají nádherné barvy, velké květy a charakteristickou vůni, která je ozdobou každého obývacího pokoje. Věděli jste ale, že lilie mohou zkrášlit také vaši zahradu? Cibulkám lilie se dobře daří i na zahradě, jejich exotické květy vytváří nádhernou záplavu barev.

Ať už hledáte konkrétní barevnou kombinaci, nebo se chcete nechat unést barevnou rozmanitostí, lilie jsou tou správnou volbou. Tyto krásné květiny jsou vám k dispozici v celé paletě barev: bílé, růžové, šeříkové, červené, žluté, oranžové, nachové - včetně všech kombinací a odstínů. A pokud by vám to nestačilo, existují také druhy se skvrnami nebo pruhy. Také tvar květu je rozmanitý, může být trubkovitý, miskovitý nebo turbanovitý. Velikost květu se pohybuje od 7 cm - v této velikosti jsou květny elegantní a romantické a ozdobí každou zahradu - až do 25 cm, v této velikosti najdete květiny s velice exotickým vzhledem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nemáte místo? DIY triky na minizahrádky klidně na balkon
Děti a zahrada – vytvořte jim vlastní koutek!
Tip na jarní výlet: Keukenhof, nejkrásnější zahrada Evropy

 

Jedinečná vůně


Mnoho lidí miluje lilie pro jejich podmanivou až parfémovou vůni, kterou disponují jen některé druhy, ale tato vůně může být až příliš silná, pokud jste v její bezprostřední blízkosti. Avšak uprostřed venkovní zahrady se tato vůně může volně rozvinout a spojit se s ostatními vůněmi. Například hybridní lilie druhu speciosum mají silnou vanilkovou vůni. Ale také nevonné druhy lilií jsou skvělou volbou pro vaši zahradu. "V této variantě doporučujeme asijskou lilii. Tyto lilie mají velmi jemnou až v podstatě nepostřehnutelnou vůni," doporučuje web specializovaný na pěstování květin bulb.com.

 

Lilie - 19
(Foto: ibulb.org)


Sadba a údržba lilií


Lilie přinesou nádech exotiky do každé zahrady, a to především díky velkým plnobarevným květům. Navíc, sadba cibulek lilií je velice jednoduchá. Pokud již cibulkám lilií začaly růst kořínky, zasaďte cibulky do hloubky 20-25 cm. Cibulky bez kořínků je nutno zasadit do hloubky 10-15 cm.

 

Lilie - 10
(Foto: ibulb.org)

 

Lilie - 11
(Foto: ibulb.org)

 

Lilie - 12
(Foto: ibulb.org)

 

Lilie - 8
(Foto: ibulb.org)

 

Lilie - 9
(Foto: ibulb.org)

 

Existuje však jeden druh lilie, který vyžaduje speciální péči, jde o lilii Madonna (Lilium candidum). U těchto lilií je nutno zasadit cibulky tak, aby byl horní konec cibulky umístěn do půdy těsně pod povrch, aby cibulka mohla čerpat teplo ze slunečního svitu. Lilie sázejte v odstupech 20 až 40 cm. Tyto elegantní květiny perfektně ladí s nízkými květinami, které mají rozložité listy. Lilie totiž mají rády, když je jejich květ v přímém slunci a spodní část ve stínu.

 

Užitečné informace:

* Některé cibulky lilií mohou vypadat trochu svraštěle. Nejedná se o žádný defekt. Uložte je na jeden den do vlhké zeminy, absorbují tak velké množství vlhkosti. Tím jim pomůžete do začátku, brzy vám vyrostou do elegantních krásných květin, které promění vaši zahradu.
 

* Máte ve své zahradě extra veliké lilie? Velice jim pomůžete tím, když jim poskytnete podporu v podobě tyčky zapíchnuté do země. K této tyčce pak připojte silnější stonky. Zabráníte tak jejich poškození při silném větru nebo dešti.


* Pokud již sázíte lilie, nesázejte je po jedné. Vždy vysaďte alespoň pět cibulek v těsné blízkosti. Dosáhnete tak silnějšího barevného efektu ve své zahradě.
 

* Nemáte zahradu, ale máte balkón či terasu? I tak si můžete vychutnat kvetoucí lilie. Lilie vám budou kvést i v květináčích nebo truhlících.
 

* Věděli jste, že lilie nemusíte sázet na jaře? Také podzim je ideální čas na sadbu libovolného množství.

 

Lilie - 20
(Foto: ibulb.org)Kdy lilie kvetou?


V zahradě kvetou lilie několik týdnů. Pokud v zahradě zasadíte více druhů lilií, můžete se z jejich květů těšit až tři měsíce. Rozpuk barev začíná v červnu a trvá přes léto do srpna.

 

Různobarevnými liliemi se můžete pokochat i v naší galerii.

 

Fotogalerie

1 / 19 Otevřít fotogalerii

 

Připravili jsme pro vás přehled toho, kdy a jak dlouho kvetou různé druhy lilií:

na začátku června: Lilie Madonna (Lilium candidum), 2-3 týdny
uprostřed června: Asijské lilie, 2-3 týdny v plném květu
na konci června: trubkovité lilie, 2-3 týdny
na začátku srpna: Orientální lilie, 3-4 týdny
uprostřed srpna: Lilium nepalense, 2-3 týdny
Září: hybridní lilie druhu speciosum, 3-4 týdny

 

Lilie - 2
(Foto: ibulb.org)

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka laskava 15:56 24.01.2018
Velmi krásné. Dost uvažuji, že si pořídím takové kované umyvadlo: https://www.kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Umyvadl... a právě tyto květiny do něj zasadím. to bude působit báječně :)