Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Věděli jste, že vás blechy dokáží kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost? Pokud máte domácí mazlíčky, hrozí vám jejich přítomnost v bytě i na podzim a v zimě.

Nechcete mít byt plný blech? Nepodceňte prevenci ani mimo sezonu

Rodina
zdroj: Thinkstockphotos Rodina
aktualizováno 02.11.2017, 00:13 | 02.11.2017, 00:13 | doma.cz

Věděli jste, že vás blechy dokáží kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost? Pokud máte domácí mazlíčky, hrozí vám jejich přítomnost v bytě i na podzim a v zimě.

Když se mluví o ochraně psů či koček před parazity, nejčastěji je to v souvislosti s klíšťaty a nemocemi, které přenášejí. Lidé pak pod dojmem obav o své zvířecí miláčky pořizují antiparazitární ochranu zejména v době, kdy je tzv. „klíštěcí sezóna“, čímž zabijí tzv. dvě mouchy jednou ranou, protože většina těchto přípravků je multifunkčních.

 

Jakmile ale vyprší účinnost obojků (5 – 6 měsíců), tabletek (3 měsíce) či pipet (1 měsíc), a mají pocit, že klíšťata už nehrozí, do dalších investic na ochranu se jim nechce. To je ovšem velká chyba, protože na rozdíl od klíšťat vám blechy z nechráněného psa či kočky dokáží zamořit celý byt. A rozhodně neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou.

 

 

Blecha je nepříjemný a hbitý parazit, napadající teplokrevné živočichy, tedy i člověka. Tento bezkřídlý hmyz se v srsti se pohybuje díky třem párům silných končetin, přičemž díky třetímu, uzpůsobenému ke skákání, dokáže dosáhnout na vzdálenost až jeden a půl metru! Na psech nejčastěji (až 95%) parazituje blecha kočičí (lat.Ctenocephalides felis), blecha psí (lat.Ctenocephalides canis) a blecha lidská (lat.Pulex irritans). Nalézt můžete ale i další varianty, třeba ježčí nebo králičí. V celé ČR se pak vyskytují desítky dalších druhů.

 

 

Na těle svého hostitele pobývá blecha ve svém dospělém stavu, kdy také kouše a saje krev. Vajíčka, která zde pak naklade, však nelepí, a tak volně vypadávají do okolního prostředí. Díky tomu se pak vyskytují rovněž zvířecím pelíšku nebo také v kobercích, sedačkách další vývojové fáze, tedy krom vajíček i larvy a kukly. Jakmile se vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů. Jedna blecha, kterou tak najdete na psovi či kočce, v praxi znamená, že jich můžete mít v bytě klidně dalších sto v různých vývojových fázích. Dospělci viditelní na psovi tvoří cca 5 % celkové populace, 95% se nachází v okolí. Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy, takže ani 14 ti denní odjezd na dovolenou vás nezachrání.


ČTĚTE TAKÉ:

Máte obavy, že děti berou drogy? Pronajměte si psa
Nejčastější chyby, které děláme při krmení psa
Jak si poradit s nachlazeným pejskem

 

Krom toho, že se napadená zvířata neustále škrábou a jsou neklidná, přináší sebou blechy i řadu nepříjemných zdravotních rizik. Přenáší kupříkladu některá závažná onemocnění jako je mor a tularémie. Blechy mohou být také mezihostitelem tasemnic a mohou tudíž tasemnice přenášet. Z jiných druhů tasemnic přenášené blechami jmenujme tasemnice rodu Hymenolepis, které se takto přenášejí z myší a potkanů. Často se po kousnutí blechou objevuje řada alergických reakcí na kůži, což může mít za následek zarudlou pokožku i vypadávání srsti. Známá je rovněž „nemoc z kočičího škrábnutí“, kterou vyvolává bakterie přenášená trusem blech. Trus se zachytí na drápcích kočky a při poškrábání se pak tímto způsobem přenese na člověka.

 

Nejnovějším trendem v ochraně psů je použití ochucených tablet, které účinkují minimálně tři měsíce a dokážou postupně zlikvidovat nejen všechny blechy v domácnosti, ale i ty, které se vylíhnou a budou chtít psa napadnout. Tabletka blechy nejen zabíjí, ale zamezuje i jejich schopnosti naklást vajíčka, čímž se přeruší jejich životní cyklus. U takto chráněných psů se navíc nemusíte bát kontaktu s dětmi jako u vnějších přípravků a můžete je bez obav ze ztráty účinnosti koupat. Ochrana pro kočky na podobném principu je k dispozici v podobě pipety.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dana 13:12 27.11.2017
Víte prosím někdo jak se ty tablety jmenují?