Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Prázdniny utekly jako voda a s nimi i teplé letní dny, kdy jsme si užívali do sytosti sluníčka. S přicházejícím podzimem musíme obměnit nejen svůj šatník, ale především bychom se měli zaměřit na náš domov a zajistit, aby nám zbytečně neunikalo tep...

Nechcete přeplácet za topení? 5 triků, které musíte udělat s vaším radiátorem

Topení - 1
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Topení - 1
aktualizováno 19.09.2017, 16:53 | 19.09.2017, 16:53 | doma.cz

Prázdniny utekly jako voda a s nimi i teplé letní dny, kdy jsme si užívali do sytosti sluníčka. S přicházejícím podzimem musíme obměnit nejen svůj šatník, ale především bychom se měli zaměřit na náš domov a zajistit, aby nám zbytečně neunikalo teplo. Stačí jen pár dobrých tipů, jak minimalizovat tepelné ztráty, a můžete svůj účet za vytápění snížit více než o polovinu.

První, co nesmíte opomenout, je odvzdušnit topení. Odvzdušňování se provádí vždy na začátku topné sezóny, ale i v průběhu. Kdykoliv máme pocit, že radiátory topí méně.

 

Vyměňte vzduchové bubliny za teplo

 

V zavzdušněných soustavách se často ozývá při každém sepnutí bublání. V takových případech je nutnou podmínkou dobrého chodu celé soustavy její odvzdušnění. Doporučuje se začít od nejníže položených radiátorů a skončit u těch nejvýše položených. U odvzdušňování radiátorů se vedou spory, zda by při něm nemělo být spuštěno oběhové čerpadlo, zda je vhodnější odvzdušňovat za studena či zahřáté radiátory. Ať už se rozhodnete jakkoli, je princip jasný – dostat z radiátorů nežádoucí vzduch pryč.

 

Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete ihned, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne kapat voda. Tento postup opakujte po půlhodině znovu, to již však nechejte odkapat asi tak půl dl vody. Po odvzdušnění prověříme množství vody v systému a tlak a případně vodu dopustíme, čímž se i zvýší provozní tlak.

 

Topení - 2
(Foto: Profimedia)

 

Uvolněte cestu teplému vzduchu


V případě, že používáte radiátory, dejte pozor, aby nebyly překryté záclonou či závěsem nebo zastavěné nábytkem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ústřední topení vede k tloušťce, tvrdí vědci
DESATERO: Jak ušetřit za vytápění obýváku?
Topení zhoršuje alergii – může za to suchý vzduch?


Větrejte efektivně

 

V případě, že máte v domě rekuperační jednotku, máte vyhráno, protože spolehlivě zajistí řízené větrání a zdravé klima po celý rok. Jestliže ji nemáte, nemusíte zoufat. Stačí dbát na nárazové intenzivní větrání, kdy otevřete všechna okna. Pak postačí jen 4 minuty na to, aby se vyměnil čerstvý vzduch. Pokud necháváte otevřené okno nad rozpáleným radiátorem dlouho, překvapí vás studený byt a vysoký účet za teplo.

 

Topení
(Foto: Archiv firem)

 

Nepřetápějte


Pohybovat se v přetopeném bytě je pro organismus velmi vyčerpávající a vy se pak budete cítit rychle unavení. Proč zbytečně utrácet za energie, když nejste doma? Používejte moderní termostaty k nastavení teploty v bytě. V nepřítomnosti stačí nechat topení temperovat na cca 17–19oC. Tato teplota postačí, aby zdi nevychladly, ale zároveň až přijdete z práce, rychle domácnost vytopíte! Odborníci doporučují teplotu pro obytné místnosti 20 až 22 °C, v chodbách 17 až 19 °C a v koupelně 22 až 24 °C. Teplo si nastavujte podle potřeby. Snížením teploty na vašem termostatu o jeden stupeň ušetříte dalších 6 % energií.

 

Vsaďte na materiál

 

Výměnu klasických starých litinových radiátorů si navíc dobře rozmyslete. I když se vám mohou zdát nemoderní, litina drží teplo nejlépe a navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Mají sice díky velkému objemu pomalejší náběh, ale zato mají na druhou stranu delší setrvačnost při výhřevu. Neskočte na lep některým obchodníkům a vybírejte vždy především dle kvality, a až poté podle designu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lidkavaci 17:09 26.09.2017
je to hezká radabydlím v panelovém zatepleném domě, v zimě praží sluníčko do oken a teplota i bez ohřevu se pohybuje kolem 20st ,tak na nás vymysleli,že když málo topíme tak budeme doplácet ,Tohle už postihlo v Mostě spousty rodin.takže kdo netopí platí víc
Jirka 13:11 20.09.2017
Zahřejte se spolu v posteli a nebudete muset platit za topení. Pěkně se dostanete těsně pod prsa. Když už nebudete mít fantazii jak pokračovat tak si sežeňte toto http://www.intimniporadna.cz/zerex-extralong/ a nápady přijdou samy.