Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vznik požadovaného chování skrze odměnu. Právě na to se zaměřuje metoda pozitivního posilování. Tato metoda je v současnosti velmi populární - nejen proto, že ji lze široce aplikovat na nejrůznější druhy zvířat a dokonce i na člověka, ale hlavně z...

Potřebuje váš pejsek trénink? Zkuste metodu pozitivního posilování

Dítě a pes
zdroj: Thinkstockphotos Dítě a pes
aktualizováno 01.09.2017, 00:49 | 01.09.2017, 00:49 | doma.cz

Vznik požadovaného chování skrze odměnu. Právě na to se zaměřuje metoda pozitivního posilování. Tato metoda je v současnosti velmi populární - nejen proto, že ji lze široce aplikovat na nejrůznější druhy zvířat a dokonce i na člověka, ale hlavně z důvodu, že umožňuje naučit i velmi složité vzorce chování a omezit stres, který při tréninku často vzniká.

Díky své „nenátlakovosti“ vytváří metoda pozitivního posilování mezi trenérem a jeho svěřencem dobrý vztah. Existuje řada prací a experimentů, kdy byla úspěšně použita i na člověka, například pro zvýšení jeho motivace v pracovním prostředí. Uplatňuje se také při sportu - při nácviku motorických dovedností, dokonce se už začíná využívat i k práci s mentálně postiženými dětmi.

 

Rozhovor se zvířaty o pěti slovech


Zaměřuje se na ni i František Šusta, první český člen mezinárodních organizací profesionálních zvířecích trenérů, jako ABMA (trenéři zvířat ze ZOO) a IMATA (trenéři mořských savců). František Šusta metodu pozitivního posilování hojně využívá při práci se zvířaty. K tomu, aby se s nimi dorozuměl, využívá dle svých slov rozhovor složený z pěti vět: „Zvíře řekne ‚chci práci‘, na to člověk odpoví ‚tady práci máš‘ (tím, že dá podnět k chování). Zvíře odpoví ‚pracuju‘ (tím, že chování vykoná), na to člověk řekne ‚děláš to správně‘ (signálem „bridge“, což je například zvuk „klikru“, pomůcky pro pejskaře) a na konci jako pátý krok přijde odměna. Ta odměna sama o sobě není tím úplně hlavním, nesmírně důležitým slovem dialogu je právě onen „bridge“, který označuje chvíli úspěchu,“ vysvětluje Šusta, který nám metodu pomohl blíže osvětlit při našem rozhovoru.

 

Nebojíte se, že je zde riziko, že se zvíře „rozmazlí“ a bude pamlsek vyžadovat pokaždé, když po něm bude někdo něco chtít vykonat? Jak tomu předcházíte?


Na tohle existuje řada nástrojů. Na počátku učení se skutečně dává odměna pokaždé, kdy se zvířeti něco podaří, ale později se přechází na tzv. nepravidelný či variabilní rozvrh odměňování, kdy se počet odměn postupně omezuje. Krom toho ani v pozitivním tréninku není vždy všechno jen za žrádlo. Jakmile máte se svým svěřencem vztah, začíná fungovat na tzv. vnitřní motivaci… A to je vždycky nádhera. Každý dobrý trenér směřuje k tomu, aby zvíře dělalo úkoly proto, že ho to baví (tedy má k tomu vnitřní motivaci).

 

Trénink psa
(Foto: oficiální zdroj)


Dá se podle Vás metoda pozitivního posilování použít u lidí? V čem vidíte její budoucnost?


Rozhodně dá a existuje řada prací a experimentů, kde byla úspěšně použita. V jednom experimentu skvěle zafungovala při výcviku budoucích lékařů k chirurgickým dovednostem, já sám jsem variaci na cvičení využívanou u zvířat použil doma na vlastní děti, dokud byly malé, třeba když měly spolknout prášek, vyčistit si zuby či když jim bylo potřeba vydezinfikovat škrábanec. To vše se dá udělat bez pláče a bez boje, jen to chce zkrátka postupovat v duchu pozitivního tréninku. Hlavní je, že je tato pozitivní tréninková metoda nekonfliktní a založená na dialogu dvou partnerů, nikoliv soupeřů. Buduje vzájemnou úctu a soustředí pozornost na to, co se daří. To pak úplně mění náš náhled na svět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte chřipku? Pozor, může ji chytit i váš pes!
Nejčastější chyby, které děláme při krmení psa
Pro dlabanec cokoliv: Pes řekne máma místo syna!


Hodně pracujete se zvířaty, živočišné druhy však vymírají a ztrácí se jejich biodiverzita. Je podle Vás ještě vůbec možné současný alarmující stav zastavit a odvrátit tak zkázu, která nám hrozí?


Samozřejmě, že je to možné. Kdybych tomu nevěřil, asi by se mi těžko žilo. Bohužel jsme si zvykli na zprávy o mizení druhů stejně jako na zprávy o válečných konfliktech a držíme si tu realitu od těla. Ale k válečnému konfliktu máte hned jiný vztah, pokud tam máte známého či své blízké. A stejné je to se zvířaty. Skrze trénink, skrze ten rozhovor, který se zvířaty při tréninku vedete, je poznáte. A pak se vás jejich osud týká. Jakmile jste s nimi mluvil, jste jedním z nich.


Chcete se dozvědět víc? O metodě pozitivního posilování bude František Šusta přednášet v rámci festivalu Příběhy Země, který proběhne 6.–12. října v Praze. Jeho přednáška proběhne ve středu 11. 10. 2017 od 18:00 v kině Dlabačov.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře