Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Více než polovina dětí do 18 let vyrůstá se sourozencem v jedné místnosti. Vyplývá to ze zjištění americké společnosti Apartment Therapy. Společné bydlení sourozenců je tak z velké míry nezbytným řešením, často ale rodiče zařizují společné pokoje ...

Společné sdílení pokoje sourozence stmeluje. Jak ho ale vybavit?

Děti si hrají
zdroj: Thinkstockphotos Děti si hrají
aktualizováno 03.01.2017, 16:20 | 03.01.2017, 16:20 | doma.cz

Více než polovina dětí do 18 let vyrůstá se sourozencem v jedné místnosti. Vyplývá to ze zjištění americké společnosti Apartment Therapy. Společné bydlení sourozenců je tak z velké míry nezbytným řešením, často ale rodiče zařizují společné pokoje dětem, i když to není nezbytně nutné.

Sdílení pokojíčku totiž může mít pro sourozence řadu výhod. Promyslet však musíte nákup nábytku i rozdělení pokoje do jednotlivých zón.

 

Sdílení pokoje sourozence sbližuje, musí však být spravedlivé


I přesto, že se počet místností v bytech a domech postupně zvyšuje, více než polovina dětí sdílí dle zjištění vědců pokoj se svým sourozencem. Sdílení prostoru má totiž podle expertů řadu výhod, a to obzvláště u podobně starých dětí. Sourozenci jsou si bližší a učí se toleranci, kompromisu i řešení konfliktů.

 

Jednodušeji si půjčují hračky a vymýšlí společné aktivity. Malé nebo úzkostlivé děti navíc za přítomnosti blízké osoby snáze usínají. Naopak problémy mohou nastat v případě, když do jednoho pokoje vměstnáte děti s výrazným věkovým rozdílem nebo odlišným denním rytmem. I to je však při dodržení několika základních pravidel možné.


Anketa
Jak to máte u vás doma?
 

 

Vsaďte na neutrální odstíny


Zařizujete pokoj pro chlapce a dívku a nevíte, jak skloubit jejich představy? Nesnažte se kombinovat princezny a dinosaury a vsaďte raději na jednoduchost. Pokoj vymalujte neutrálními zemitými odstíny, na kterých se sourozenci shodnou. Každému dítěti však dejte šanci, aby svůj kout proměnilo dle svých představ. Vhodné jsou například samolepky s dětskými motivy nebo barevné lampičky. „Dozdobit si svou část pokoje můžou děti i díky korkovým nástěnkám. Korek bude v roce 2017 velmi trendy, nástěnky navíc dobře poslouží k vystavení fotek i upozornění na úkoly do školy,“ radí Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

 

Dětský pokojíček
(Foto: Archiv firem)


Pokoj rozdělte do několika zón


Každé dítě potřebuje prostor na spaní, práci i zábavu. Ani při větším počtu dětí v místnosti by se tak nemělo stát, že jedno z nich spí na pohovce nebo nemá kde napsat úkoly. Jednotlivé zóny v pokoji od sebe však musí být vždy odděleny. Centrem relaxační zóny jsou postele s kvalitní matrací, vyhněte se naopak rušivým elementům v podobě křiklavých barev nebo výrazných doplňků. Herní zónu co nejvíce přizpůsobujte věku i zájmům dětí. Barev ani doplňků se zde bát nemusíte. Tuto část pokoje může tvořit dětský koberec, kde si vyhrají malé děti, ale i sedací vak, ve kterém si ti starší můžou číst nebo poslouchat muziku. Nikdy pak nezapomeňte na dostatek úložných prostor, kam děti hračky schovají a snáze tak udrží v pokoji pořádek. Středobodem studijní zóny je pak kvalitní psací stůl se židlí. Vzhledem k odlišným studijním návykům by mělo mít každé dítě vlastní stůl. Oba stoly ideálně umístěte k oknu, ať mají děti při učení dostatek přirozeného světla.

 

Jaké barvy do pokoje pro děti?

„Růžová a modrá jsou stálice a žádané budou vždycky. Dříve tak populární nábytek v dekoru přírodního dřeva je dnes už ale na ústupu a úplně pasé jsou naštěstí i monotematické pokoje á la červeno-modrý úkryt pro malého Spidermanna nebo bílo-růžový ráj pro malou kočičku Hello Kitty, které děti potěšily maximálně jednu sezónu. V dětských pokojíčcích dnes vítězí nadčasový design a s ním i krásné kombinace v jemných pastelových barvách,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel.


Právě pastelové barvy jsou podle Šárky Richtrové velmi oblíbené u rodičů i dětí, které rozhodně doporučuje do zařizování pokojíčku co nejdříve zapojit. A pastelové barvy u nich vítězí hlavně proto, že v pokojíčku dokážou navodit příjemnou, veselou a zároveň klidnou atmosféru. Takto barevný nábytek lze navíc dobře sladit s dalšími doplňky, jako jsou lampičky, koberce, polštářky nebo tapety. A třeba mátová zelená, blankytně modrá, oblázkově šedá nebo levandulová v pokojíčku vykouzlí dojem teplého jižního léta po celý rok.
 

„Vyloženě trendy barvou je dnes barva coral neboli barva mořských korálů, krásně vypadá i jasně růžová barva lollipop odvozená z názvu i zářících tónů populárních kulatých lízátek,“ říká Šárka Richtrová. „V nových nábytkových kolekcích se objevuje i nový růžový odstín jménem cotton candy čili jemná barva cukrové vaty a velmi zajímavá je i barva shark, česky barva žraločí, což je taková elegantně namíchaná hnědo-černo-šedivá,“ doplňuje Richtrová.


A čím při promýšlení barevného řešení začít? Vždycky je nejlepší se zamyslet, co děti baví, jak budou pokojíček využívat. Při navrhování samotném pak respektovat nejen účelnost, ale i zájmy a osobnost dítěte. Jestliže dnes děti milují mašinky, koníčky nebo mají nějakou oblíbenou barvu, bývá nejlepší jim je v pokoji dopřát. Nejlépe v podobě snadno vyměnitelných detailů, jako jsou barevné závěsné boxy, nábytkové úchytky nebo povlečení. Když pokojík sdílejí sourozenci, právě barvy nábytku a doplňků pomohou dobře rozlišit jednotlivá „území“ – a vyznačí i prostor, který je pro jeho obyvatele společný. Vyplatí se také volit raději teplejší než příliš studené tóny, kombinaci dvou jemnějších barev „rozsvítit“ jednou výraznější a vyvarovat se příliš křiklavých a ostrých kombinací. A při respektování těchto nejzákladnějších pravidel dát na vlastní intuici a také na názor těch nejmenších. „Děti barvy milují a je skvělé, když se rodiče nebojí jim je při pořizování nábytku pořídit: ožije a rozveselí se tak nejen jeden pokojíček, ale i celý dům nebo byt a s ním i všichni jeho obyvatelé“ říká Šárka Richtrová.


ČTĚTE TAKÉ:

Pokojíček, který poroste s dětmi
Jak vylepšit dětský pokojíček za pár stovek?
DESET RAD, jak zařídit pokojíček školáka


Palandy s úložným prostorem šetří prostor nadvakrát


Jedním z efektivních způsobů, jak ušetřit v dětském pokoji místo a zároveň dopřát oběma dětem kvalitní spánek, jsou palandy. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodné pro děti starší šesti let. „Dítě na horním patře palandy by mělo mít možnost si pohodlně sednout, postel by tak nad sebou měla mít ideálně metr volného prostoru. Palandy jsou tak vhodné spíše do místností s vyššími stropy,“ radí Petra Triščíková. Další variantou je pořídit palandu, kde se postele překrývají pouze částečně, například ve tvaru písmene L. Postele tak nemusí být tak vysoko nad sebou. Existují i vysouvací palandy, případně palandy se spoustou úložného prostoru, které pak šetří místo dvojnásobně.

 

Dětský pokojíček
(Foto: Archiv firem)


Soukromí zajistíte i bez stavebních úprav


Obzvláště když jsou v pokoji různě staré děti nebo více než dva sourozenci je velmi důležité zajistit pro každé dítě kousek soukromého osobního prostoru. „Soukromí v dětském pokoji zajistí například paravan nebo závěs, který opticky oddělí místnost. Stavební úpravy tak nejsou nezbytně nutné. Myslete však na to, aby každé dítě mělo ve své části pokoje dost světla,“ říká Triščíková. U velmi malých dětí můžete soukromí vyřešit také pořízením domácího stanu s jejich oblíbeným motivem nebo dětského domečku.

 

Dětský pokojíček
(Foto: Archiv firem)


Tip navíc: Pokojíček pro dvojčata


Dvojčata spojuje již od narození velmi silné pouto. Společné sdílení pokojíčku tak pro ně může být obzvláště v dětství velmi prospěšné. Stejný věk je při zařizování pokoje také výhodou. To, že se děti narodily zároveň ale ještě nutně neznamená, že budou mít stejné zájmy i vkus. Velké kusy nábytku tak můžete nakoupit v totožných variantách, doplňky a další vybavení ale uzpůsobte potřebám každého z dvojčat. V případě, že je jedno z vašich dětí klidnější a druhé chvíli neposedí, pořiďte variabilní doplňky v podobě sedacích pytlů a velkých kostek, které se jednoduše promění v pevnost, ale i místo pro odpočinek.

 

Víte, že…?

 

1) Zejména malé děti sahají automaticky po červené barvě: prý je to i proto, že ji vnímaly jako úplně první barvu ještě v maminčině bříšku. Pozor ale, barva spojená s láskou a teplem na děti působí ve větších plochách příliš agresivně.
 

2) Růžová, modrá a zelená děti uklidňují, proto se nábytek nebo stěny naopak hodí. Delfíní a azurová modř zároveň snižují pulz, tělesnou teplotu, ale i chuť k jídlu. Pokud má dítě okolo šestého rádo vedle červené i modrou, naznačuje to, že je se svým okolím dobře sžité.
 

3) Pastelové odstíny růžové připomínají dětem láskyplné city a vztahy, do pokojíčků jsou proto skvělou volbou. Barvy jako korálová, lízátková, barva cukrové vaty nebo starorůžová mají na děti harmonizační efekt.
 

4) Zeleň mechová, mátová i hrášková je dobou kompromisní barvou do pokojíčku sourozenců, zelená prý u dětí navíc údajně zlepšuje schopnost číst.
 

5) Apetit problematického jedlíka nejlépe povzbudí žlutá barva, zároveň ale nejvíc unaví jeho oči – důvodem je velké množství světla, které odráží. Nehodí se proto do blízkosti psacích stolů. A nemají se jí malovat ani stěny pokojíčků úplně malých miminek, protože žlutá je spojována se strachem a vztekem: věřte nebo ne, ale v ostře žlutých místnostech prý kojenci víc pláčou.
 

6) Černá nabývá na významu zejména v období puberty, kdy vyjadřuje nepřístupnost a ostych ve vyjadřování citů. V pokojíčku ji může dobře zastoupit právě optimističtější barva žraločí.
 

7) Hnědá bývá u dětí nejméně oblíbená. Malá miminka zajímá ze všech barev nejméně, a když ji volí starší děti, je to pro rodiče spíš varovný signál jejich nepohody nebo vzdoru. V návrzích dětských pokojů proto funguje spíš jen jako barva doplňková.

 

Co ozdobí pokojíček?


Motiv zvířat se nikdy neomrzí.
 

Dětský pokojíček - 1
(Foto: Archiv firem)


* Stropní svítidlo opičky (cena k doptání v obchodě, prodává viabel.cz).

* Slon je posvátným zvířetem v Indii – moudrým a velkorysým. V dětském pokoji prý slon přinese štěstí všem potomkům. Plyšová trofej (cena k doptání v obchodě, prodává viabel.cz).

* Stropní svítidlo slon (1623 Kč, prodává viabel.cz).


V pokoji najdou místo dívčí prvky i design spíše pro kluky.

 

Dětský pokojíček - 6
(Foto: Archiv firem)


* Stropní svítidlo Philips ve tvaru 3D postavy z filmu Letadla (2999 Kč) díky LED technologii vydává teplé bílé rozptýlené světlo, které se příjemně rozlije po pokoji, ale zároveň dostatečně posvítí na běžné činnosti jako kreslení nebo hraní si.

* Zvířecí edice 3D puzzle Stromová šperkovnice (Ravensburger, 459 Kč).

* Závěsné sítě i houpačky (1999 Kč, koupíte na Proděti.cz) jsou u dětí velmi v oblibě, pokud jim je nainstalujete přímo do pokoje, budou štěstím bez sebe.

 

Vybavení může být hezké a praktické zároveň.

 

Dětský pokojíček - 5
(Foto: Archiv firem)

 

* Sáčky (406 Kč, koupíte na Uashmama.sk) jsou ideální na uložení psacích potřeb, pravítek, bločků i nabíječek a kabelů přímo na stole.
* Multifunkční nástěnka Pegboard (849 Kč, prodává bonami.cz). Správná organizace pomůcek, poznámek a dalších studijních materiálů usnadní školákům a studentům spoustu práce.
* Povlečení Design Letters, design Arne Jacobsen, (2990 Kč, k dostání na Desigville).

 

Dekorační samolepky na zeď s motivem silnice (249 Kč, prodává prodeti.cz) pomáhají rozvíjet dětskou představivost už od malička.

 

Dětský pokojíček - 4
(Foto: Archiv firem)


Funkčnost a povedený design se spojují v praktické vinylové tabuli Mind Wall (1199 Kč, prodává bonami.cz). Pište na ni křídami nebo ji polepte poznámkovými lístečky, cokoli vás napadne.

 

Dětský pokojíček - 2
(Foto: Archiv firem)

0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře