Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

K Velikonocům neodmyslitelně patří pořádná pomlázka a vyšlehání. Aby se vám však pomlázka nerozpadla už u třetí chalupy, zahoďte všechny nekvalitní a vyschlé. Raději si během pár minut vyrobte doma vlastní z čerstvých proutků.

Udělejte si tu nejlepší pomlázku sami a za pár minut!

Koledníci
zdroj: Mediafax Koledníci
aktualizováno 11.04.2017, 00:27 | 11.04.2017, 00:27 | doma.cz

K Velikonocům neodmyslitelně patří pořádná pomlázka a vyšlehání. Aby se vám však pomlázka nerozpadla už u třetí chalupy, zahoďte všechny nekvalitní a vyschlé. Raději si během pár minut vyrobte doma vlastní z čerstvých proutků.

Jako první budete potřebovat vrbové proutky, které najdete kolem každého rybníka. Nezapomeňte si s sebou však vzít ostrý nůž!

 

Naše tipy:

 

Nože
(Foto: Archiv firem)


* Jedinečný praktický nástroj z nerezové oceli Leatherman Wave ( 2881 Kč, k dostání na 4camping.cz) v sobě ukrývá 17 různých nástrojů zabudovaných v rozkládacím těle kleští. Obsahuje kleště štípací, utahovací, kleště s jehlovou špičkou, nože, nůžky, pilku, pilník, šroubovák i otvírák na lahve či konzervy, tedy samé často potřebné pomůcky. Hlavní výhodou je snadný přístup k veškerým čepelím z vnější strany nástroje a možnost jejich otevření jednou rukou.

 

* Můžete použít praktickou zahradnickou žabku Fiskars (340 Kč), která se pohodlně vejde do kapsy.

 

* Ideální je například univerzální nůž Fiskars K40 (260 Kč, k dostání na fiskars-shop.cz) s pouzdrem na opasek, který, pokud by došlo k nejhoršímu a vy byste při odřezávání větviček vrby uklouzli do rybníka, nezmizí nenávratně na dně, ale zůstane plavat s vámi na hladině.
 

ČTĚTE TAKÉ:

VELIKONOČNÍ inspirace ze zahraničí + 3 netradiční recepty na váš slavnostní stůl
Velikonoce v Evropě: Koledníci nepohrdnou štamprlí ani hledáním ztraceného piva
Velikonoční DIY NÁPADY, které zvládnou i vaše děti

 

Postup:


1. Nasbírané proutky namočte na den do vody s pokojovou teplotou, aby byly pružnější a nelámaly se, a pak už se můžete pustit do tvorby. Nejprve vyberte osm stejně dlouhých i silných prutů a dva tenčí na uvázání konců si ponechte stranou.
 

2. Osm proutků uchopte horizontálně a vložte do dlaně. Mezi nimi středem vodorovně prostrčte tenký proutek na obmotání.
 

Jak se plete pomlázka - 6
(Foto: TN.cz)

 

3. Poté začněte tento tenký proutek obmotávat zvenku kolem ostatních, čímž vytvoříte rukojeť. Důležité je, co nejvíce proutky utahovat a tenký prut vrstvit co nejblíže vedle sebe. Na pomlázku délky zhruba 120 cm stačí obmotat desetkrát.
 

4. Konec tenkého proutku zamotejte mezi svazek prutů, a pokud jste dobře utahovali, neměla by se pomlázka rozmotat.
 

5. Poté pomlázku uchopte tak, že rukojeť je od těla a svazek rozdělte na dvě poloviny po čtyřech prutech.
 

6. Na jedné straně rozdělte prsty čtveřici prutů znovu na polovinu a tím vznikne mezera, do které zapleťte první prut.
 

7. Můžete začít třeba zprava doleva, takže v levé ruce budete mít čtyři pruty, mezi nimiž je mezera, potom z pravé strany vezměte vnější prut, přihněte ho doleva a prostrčte mezerou a vraťte doprava, ale už ne na vnější stranu, ale dovnitř, takže se stane prutem vnitřním.
 

8. Pak na pravé straně vytvoříte opět mezeru mezi čtyřmi pruty, do které vložíte vnější prut z levé strany a ten vrátíte doleva, ale opět jen na stranu vnitřní.
 

9. Pokud pletete správně, tak z původně chaotického svazku máte nyní přehlednou osnovu.
 

10. Dále pokračujte pořád stejně: vnější prut ze strany jedné se prostrčí mezerou mezi čtyřmi pruty na straně druhé, a potom se vrátí zpět na svou stranu jako prut vnitřní.
 

11. Až se budete blížit ke konci pomlázky, nechte si alespoň 10 cm na uvázání. A to tenkým proutkem nebo jednoduše provázkem či mašlí.
 

12. Nakonec zastřihněte vyčnívající proutky a přivažte barevné mašle, aby byla pomlázka co nejhezčí.


Pak už nezbývá než splnit tradici, dámy i slečny pořádně „vyšupat“ a za vynaloženou práci získat hezkou kraslici nebo sladkou odměnu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře