Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Máte pojištěnou domácnost? Ano. A máte ji dobře pojištěnou? Na to už tak jednoznačná odpověď neexistuje. Mnoho lidí to totiž netuší až do doby, kdy se něco stane. Pojďte tomu s námi předejít.

Toto je reklamní sdělení. Redakce Doma.cz neovlivňuje jeho obsah.

70 % rodin má špatně pojištěnou domácnost. Patříte mezi ně?

ePojisteni
zdroj: oficiální zdroj ePojisteni
aktualizováno 14.02.2017, 11:17 | 14.02.2017, 00:00 | Komerční článek
Reklamní sdělení

Máte pojištěnou domácnost? Ano. A máte ji dobře pojištěnou? Na to už tak jednoznačná odpověď neexistuje. Mnoho lidí to totiž netuší až do doby, kdy se něco stane. Pojďte tomu s námi předejít.

Bohužel, na to se vaše pojistka nevztahuje

Srdce vám buší, krev se žene do hlavy a nejraději byste řvali jako Tarzan. Ale nemůžete. Právě stojíte na pobočce své pojišťovny tváří v tvář úřednici, která vám pouze oznamuje tu nemilou zprávu: „Uzavřeli jste špatnou pojistku a teď nedostanete nic.” Televizi, notebook, žehličku, MP3 přehrávač, kávovar i ten nový masážní přístroj si budete muset koupit ze své kapsy. Proč? Protože vás vykradli a vy máte sjednané pouze pojištění stavby. Ne domácnosti, pouze stavby. Hrozné. Zbývá vám jen pokrčit rameny a začít šetřit.

Brrr. Hrozný scénář, že?

Dejte vše do pořádku zavčasu. Vyznáte se v pojišťovnictví? Nejspíše ne, proto si představme jednotlivé druhy pojištění, které by se vám mohly hodit:

Pojištění majetku - tím nikdy nic nezkazíte. Spadá pod něj pojištění domácnosti i pojištění stavby.

Pojištění domácnosti - sjednejte si ho. A to i v případě, že bydlíte v podnájmu. Chrání vaši elektroniku, oblečení, knihy spotřebiče a vůbec vše, co by vám někdo mohl odcizit. Jistě vás také potěší, že se vztahuje na poničení podlah nebo kuchyňské linky.

Pojištění stavby - dříve se tento typ označoval jako pojištění nemovitosti. Znáte? Pokud bydlíte ve vlastním domečku, nebo si ho teprve stavíte, rozhodně si ho zařiďte. Nikdy nevíte, co si pro vás příroda či sousedi připraví za překvapení.

Teď už víte, že s pojištěním domácnosti se žije tak nějak klidněji. Ale pozor. Většina těchto pojistek se vztahuje pouze na vaše věci, sousedi mají smůlu. Co to znamená? Že když vám například vyteče pračka, pojišťovna zaplatí škodu vám, ale sousedův zničený strop neřeší. K této pojistce si proto sjednejte také pojištění odpovědnosti. To vám zachová dobré sousedské vztahy.

Nezahrávejte si s podpojištěním 

Odborníci poukazují na to, že až 15 % českých domácností je podpojištěno. O co jde? Musíte určit hodnotu vybavení, které máte doma. Nazývá se to pojistná hodnota. Jestli se tedy něco stane a vy přijdete naprosto o vše, dostanete právě tuto částku. Nic složitého. Většina lidí udělá při založení smlouvy vše správně, ale co se časem nestane. Usnete na vavřínech. Nové vybavení do domácnosti přibývá, ale smlouvu nikdo neaktualizuje. Průšvih je na světě.

Pozor na výluky

Když v místě vašeho bydliště dojde k výbuchu, prožene se vichřice nebo přijde záplava, pojišťovna s tím počítá a škodu vám uhradí. Ale při povodních a záplavách dává ruce pryč. Jak to? Neměli jste připojištění. Vždy si pečlivě prostudujte podmínky pojištění a zjistěte, co vše vaše pojistka pokrývá. Během studia smlouvy byste měli také narazit na výklad pojmů, projděte si ho též. Vyhnete se tak možným nedorozuměním.

Pořiďte si alarm 

Chraňte si dům proti zlodějům. Když vás vykradou, pojišťovny přihlíží k tomu, zda jste měli svou domácnost řádně zabezpečenou. Platí zde přímá úměra, že čím více cenností doma máte, tím byste je měli lépe střežit. V případě, že pojišťovna zjistí, že jste nad nějakým řádným zabezpečením mávli rukou a nechali třeba otevřené okno, vyplatí vám pouze část škody. Pozor na to.

Asistenční služby se hodí i v domácnosti 

Mysleli jste si, že asistenční služby patří jen k povinnému ručení? Omyl. Některé pojišťovny je poskytují také k pojištění domácnosti. Až budete tedy uzavírat smlouvu, pátrejte po rozsahu těchto služeb a limitech plnění. Ono se to hodí, když vám doma třeba praskne voda, instalatérské práce nemusíte platit ze svého. A to potěší.

Statistiky jasně ukazují, že 70 % rodin má v případě pojištění domácnosti nastavené nevýhodné podmínky. Jestli se mezi ně také řadíte, změňte to. První krok můžete udělat například na stránkách Epojisteni.cz, kde si rychle a přehledně porovnáte nabídky od různých pojišťoven. Pak už si jen stačí vybrat tu nejvýhodnější.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení