Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Čeká vás v nejbližší době vyřizování hypotéky? Čtěte pozorně. Vypsali jsme pro vás, jaké novinky si pro nás připravil rok 2017 v tomto oboru a co vám pomůže při výběru skutečně výhodné hypotéky.

Toto je reklamní sdělení. Redakce Doma.cz neovlivňuje jeho obsah.

Jak vybrat správnou hypotéku a nepřeplatit

Uspory
zdroj: oficiální zdroj Uspory
aktualizováno 07.04.2017, 14:03 | 07.04.2017, 00:00 | Komerční článek
Reklamní sdělení

Čeká vás v nejbližší době vyřizování hypotéky? Čtěte pozorně. Vypsali jsme pro vás, jaké novinky si pro nás připravil rok 2017 v tomto oboru a co vám pomůže při výběru skutečně výhodné hypotéky.

Co se letos změnilo

Už jste se doslechli o tom, jaké změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru? Na hypotéky už zdaleka nedosáhne téměř každý, jako tomu bylo v minulých letech. Teď budete potřebovat vlastní úspory. Od dubna 2017 by se mělo jednat o 10 % z kupní ceny. A to není všechno. Další komplikaci, kterou nám tento rok přináší, je daň z nabytí nemovitosti. Ta činí 4 %. Pro získání hypotéky se tedy neobejdete bez vlastních úspor ve výši 14 % z celkové kupní ceny.

Nový zákon přinesl i jednu výhodu - svou hypotéku můžete splatit dříve, než jste si s bankou domluvili, a to bez sankcí. Každý rok se vám naskytne příležitost splatit 25 % úvěru, aniž by vám hrozila pokuta.

Pohlídejte si úrokovou sazbu, fixaci a RPSN 

Než se pustíte do pátrání po nejvýhodnější hypotéce, seznamte se základními parametry:

Úroková sazba - suma, kterou zaplatíte bance za to, že vám půjčila peníze. Odborníci uvádí, že od poloviny roku 2017 začnou úrokové sazby mírně stoupat. Jestli tedy přemýšlíte o hypotéce, příliš neotálejte.

Fixace - doba, po kterou vám platí domluvená úroková sazba. Nejčastěji se jedná o dobu 3 nebo 5 let. Existují však i fixace na 10 let nebo dokonce po celou dobu splácení. V případě, že získáte výhodnou úrokovou sazbu, snažte se vyjednat s bankou co nejdelší dobu fixace.

RPSN - roční procentní sazba nákladů. Tato hodnota by v sobě měla zahrnovat úrokovou míru i všechny ostatní poplatky, které se s hypotékou pojí. Co například? Pojištění, poplatky nebo za vedení účtu.

Vybírejte chytře

Víte, k čemu slouží kalkulačka hypotéky? Jedná se o jednoduchý srovnávač, který vám přehledně porovná nabídky od různých poskytovatelů. Vy si tak můžete doma v klidu promyslet, jaký úvěr nejlépe odpovídá vašim představám. U každé nabízené hypotéky se zaměřte na výše uvedené 3 údaje. Než bance kývnete na souhlas, přečtěte si také nějaké reference a zeptejte se třeba na zkušenosti svých známých. Kalkulačku hypoték pak důkladně prozkoumejte, ať máte dobrý přehled a zbytečně nějaké bance na hypotéce nepřeplácíte.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení