Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jizva znamená porušení celistvosti kůže. Může vzniknout cíleně, tedy při operaci, kdy je nutné kůži rozříznout a poté opět sešít, anebo náhodně, při úrazu. Jizev se bohužel nikdy nelze zbavit, pouze dlouhodobou péčí o ně lze zlepšit jejich charakt...

Čerstvé jizvy na slunce nesmí! Jak je chránit?

Opalování
zdroj: oficiální zdroj Opalování
aktualizováno 14.06.2018, 00:31 | 14.06.2018, 00:31 | doma.cz

Jizva znamená porušení celistvosti kůže. Může vzniknout cíleně, tedy při operaci, kdy je nutné kůži rozříznout a poté opět sešít, anebo náhodně, při úrazu. Jizev se bohužel nikdy nelze zbavit, pouze dlouhodobou péčí o ně lze zlepšit jejich charakter. Nejvíce o ně musíme pečovat, pokud jsou čerstvé.

Pokud máte čerstvé jizvy je důležité, když jdete na sluníčko volit vždy co nejvyšší foto-protektivní faktor, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou minerální filtry, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě. Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.

 

Hlídejte nejen jizvy po operaci


Opatrní buďte i s rozsáhlejšími odřeninami, zpozornět by měli ti, kdo mají nenechavé prsty a „nípají“ si pupínky na tváři. Postižená kůže může snadno zpigmetovat a na rozdíl od pupínku, takové postižení jen tak nezmizí. Chraňte pleť také po chemickém peelingu, fotoepilaci, ale i pokud jste si těsně před létem pořídili tetování – kůže je nejen háklivější na spálení, ozdoba by vám mohla i velmi rychle vyblednout. Sáhněte po ochranném krému s faktorem 50, u moře ozdobu raději překryjte náplastí nebo oblečením.


ČTĚTE TAKÉ:

POZOR! Opalování vám přidává vrásky! Víme, jak tomu zabránit!
10 největších mýtů o opalování! Stačí se namazat jednou denně?
Jak chránit pokožku před sluncem? Nejlepší prevence + záchrana při spálení

 

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě). Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžeme po 3-6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem. Je pravda, že čím starší jizva je, o to hůře se s ní pracuje, nicméně laserem se dá alespoň částečně zlepšit prakticky kdykoliv, říká MUDr. Lucia Mansfeldova, dermatoložka, Perfect Clinic Dermatology.

 


Jdou jizvy zcela odstranit?


Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. „Leč můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává dermatoložka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře