Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Mráz a vůbec prudké střídání teplot v zimě je pro vaši pleť vždy nepříjemné. Pokud jí nepomůžete vhodnými přípravky, bude vysušená, zarudlá a popraskaná.

Mráz udeřil. Chraňte svou pleť

Mrazivá zima
zdroj: Thinkstockphotos Mrazivá zima
aktualizováno 05.12.2013, 16:00 | 05.12.2013, 16:00 | doma.cz / lk

Mráz a vůbec prudké střídání teplot v zimě je pro vaši pleť vždy nepříjemné. Pokud jí nepomůžete vhodnými přípravky, bude vysušená, zarudlá a popraskaná.

Je tak snadné idealizovat si zimu. Většinou si představujeme sami sebe, jak voňavé, dokonale upravené a zachumlané do deky z gauče pozorujeme padající sníh za oknem nebo jak se, opět s dokonalým make-upem, proháníme na lyžích po zasněžených vrcholcích hor. Sice nechceme tvrdit, že i takové okamžiky během zimy nenastanou, ale realita je často daleko jiná. Zima, šupinatá kůže, rozpraskané rty, svědění v nose a odřená kůže pod ním z neustálého smrkání - to jsou daleko častější situace, se kterými se musíme během zimy vyrovnávat.

"Kůže, která je suchá, popraskaná a podrážděná, je daleko citlivější na bakterie a infekce," vysvětluje americká dermatoložka Cameron Rokhsarová. Dobrou zprávou ale je, že pokud se budete o svou pleť dobře starat, všem kožním problémům se můžete vyhnout. Přečtěte si tři zásady, které zaručí, že vaše pleť zvládne v pohodě celou zimu.

Buďte v péči o sebe aktivní


Když necháte svou pleť, aby vyschla, můžete sice použít různé krémy a hydratační přípravky, abyste vrátila pleť do původního stavu, ale škoda již byla spáchána. Lepší řešení? Minimalizujte podráždění od samého počátku. Doktorka Rokhsarová popisuje správný postup, abyste nemusela problémy s pletí řešit.

 

Odlíčení
Zkontrolujte složení svého odličovače. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nejprve zvolte čistící přípravek na obličej, který nejen čistí, ale zároveň pokožku vyživuje. Zbavte se tedy všeho na bázi alkoholu a místo toho vsaďte na přípravky bohaté na antioxidanty, které obsahují složky, jako je tokoferol (vitamin E), kyselina lipoová a koenzym Q10. Musíte si prostě všímat toho, co je v krémech, které běžně používáte. Pokud se vám hodně vysušuje pokožka, možná za to mohou právě ty přísady. Kromě výše uvedených složek doporučuje doktorka Rokhsarová vazelínu, minerální oleje, kyselinu linolovou, ceramidy a glycerin.

ČTĚTE TAKÉ:
Zima potrápí i vlasy! 5 triků pro krásné vlasy i v chladném období
Čokoládová kráska nebo Sněhurka s alabastrovou pletí?
Nová zimní kolekce Taťány Kovaříkové: letos vládne červená a černá!

Nezapomínejte na peeling. Měla byste se mu věnovat celý rok, ale v zimě je to obzvlášť důležité. Odumřelé buňky na obličeji totiž vytváří dojem zašedlé pleti, navíc mohou napomáhat vzniku různých zánětlivých vřídků. Pro dosažení co nejlepších výsledků použijte peeling s přísadami, které podporují znovuobnovu kožních buněk a krevní oběh. K lepšímu odstranění odmuřelých buněk můžete použít jemný kartáč na obličej nebo měkký zubní kartáček.

Jeden krém vhodný pro všechny neexistuje!

Výživný čistící prostředek a pravidelný peeling vám určitě pomohou, ale tyto zásady by měly být doplněny kvalitním krémem. A tady je nutné dát obzvlášť pozor, protože jeden přípravek vhodný pro všechny ženy neexistuje. Krém pro sebe byste měla vybírat podle typu své pleti a podle svého životního stylu.

 

Krém proti vráskám
Vybrat ten správný krém na pleť je jedna z nejdůležitějších věcí v péči o pleť. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pro lidi, kteří trpí akné, může být složité s ním bojovat. Přípravky na akné totiž velice často pleť vysušují, což jak jsme si vysvětlili výše, pleti škodí. Pokud na sobě pozorujete vysušování, doktorka Rokhsarová doporučuje používat přípravky obsahující benzoylperoxidem. Pamatujte také na to, že syntetické materiály a vlna mohou při styku s kůží dráždit, což opět vede ke vzniku akné. Takže buďte opatrní s tím, co nosíte kolem krku. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Krasná.cz píše: 
Jak poznat svůj typ pleti?
5 věcí, které ničí tvoji pleť

I lidé, kteří bojují s vráskami, mohou mít problém s vysušováním pleti. Pokud používáte přípravky obsahující aktuální vzorec obsahující tretinoin, omezte jejich annášení na několik dní v týdnu. Také po nanesení krému deset minut počkejte a následně naneste hydratační krém, abyste pleti dodali vlhkost.

 

Mrazivá zima
Před zimou je důležité se chránit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Také sportovci by měli v zimě dopřávat pleti péči. Rada číslo jedna zní, schovejte co nejvíc kůže pod oblečení. Rada číslo dvě pak je, používat hutné krémy pro uzamčení vlhkosti uvnitř pokožky. samozřejmě nezapomínejte na opalující krémy chránící proti UVA i UVB paprskům. Slunce vás může spálit v kterékoliv roční době!

Nezapomeňte na výživu

Krémy a séra jsou skvělé, ale podpořte svou pleť i vhodnou výživou. Doporučujeme jíst potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty a nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Potraviny bohaté na antioxidanty jsou například granátová jablka, citrusové plody a listová zelenina.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete mít pleť jako miminko? Naplácejte si na obličej ptačí trus!

Dvojčata s cigaretou a bez: Podívejte se, jak kouření ničí obličej!

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře