Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Na zubních pastách hledejte důležité označení. Jinak si můžete nevratně poškodit sklovinu.

Není vaše zubní pasta nebezpečná? Tento údaj sledujte na obale

Ústní hygiena - 2
zdroj: Thinkstockphotos Ústní hygiena - 2
aktualizováno 04.09.2018, 16:15 | 04.09.2018, 16:15 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Na zubních pastách hledejte důležité označení. Jinak si můžete nevratně poškodit sklovinu.

Zdravé zuby jsou pevné, ale pro mnoho lidí také atraktivně bílé. Bělící pasty sice mohou přinést zářivější úsměv, ale bohužel také poškodit sklovinu, pokud světlejšího odstínu docilují jejím naleptáváním nebo obrušováním.

 

Pokud bělení zubů nesvěříte do rukou zubních profesionálů, ale chcete ušetřit a spokojíte se jen s produkty z drogerky, sledujte, díky čemu k bělení vlastně dochází. Některé pasty například dodají zubům studený, lehce namodralý nádech, který není sám o sobě vidět, ale potlačuje se jím žlutý tón zubů. Opticky tak působí bělejší, aniž by docházelo k narušení skloviny.

 

Anketa
Bělejší zuby chce každý z nás, jak se o to snažíte vy?
 


Jiné pasty se ale ze zubů snaží odstranit zatvrdlý plak, který zubům dodává žlutý nádech, jeho naleptáním nebo obroušením díky obsaženým brusným částečkám. Mnohem lépe uděláte, pokud si místo toho dojdete pravidelně na dentální hygienu, kde se plak odstraní také a zuby budou vypadat světleji. V rukou profesionála nebezpečí nehrozí.

 


Čistí nebo ničí?


Naopak domácí pasty pro bělení zubů často působí doslova jako peeling, kromě nečistot škrábou i samotnou sklovinu. Jak moc riziková je v tomto vaše pasta, může napovědět údaj na jejím obalu. Někteří výrobci totiž udávají na krabičce tzv. hodnotu RDA. Ta udává, jak silně abrazivní účinky tato pasta má. Čím vyšší toto číslo je, tím více nečistot se obrousí, ale tím ohroženější jsou i vaše zuby. Ve výsledku tak může taková péče přinést více problémů než užitku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!
Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?


Pokud máte silnou zubní sklovinu, můžete hledat pasty s hodnotou RDA až do 100. Ti, kteří mají zuby citlivější, by měli používat pasty s abrazivitou maximálně do 50. Prodávají se však zubní pasty, které mají RDA i 200. Mnozí výrobci RDA pro jistotu na pastě ani neuvádějí, což jen upozorňuje na to, že buď bude nebezpečně vysoké, nebo naopak tak nízké, že žádného viditelného vybělení nedosáhnete.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře