Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Starší jizvy i úplně ty čerstvé vyžadují každá jinou péči. Důležité je ale, věnovat jim vůbec nějakou.

Nevěřte mýtům o jizvách: Jak je v létě chránit a zbavit se i starých šrámů?

Zrcadlo
zdroj: Thinkstockphotos Zrcadlo
aktualizováno 20.06.2017, 16:38 | 20.06.2017, 16:38 | doma.cz

Starší jizvy i úplně ty čerstvé vyžadují každá jinou péči. Důležité je ale, věnovat jim vůbec nějakou.

S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. „Musíme ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Ihned po vzniku můžeme použít i biostimulační laser (zlepšuje mikrocirkulaci v jizvě),“ říká MUDr. Lucia Mansfeldova, dermatoložka, Perfect Clinic Dermatology.


Tlaková masáž slouží ke zlepšení pooperačního hojení jizvy – zlepšuje její prokrvení a pružnost. S prováděním této techniky se začíná, jakmile je rána zahojená, tedy zhruba 1-2 týdny po odstranění stehů. Tlaková masáž se provádí pomocí bříška prstu, kterým masírujete jizvu a její okolí. Prstem tlačíte na jednotlivá místa jizvy po dobu až 30 sekund (tlak by měl být tak velký, že nehtové lůžko na prstu zbledne). Počkejte několik sekund a pokračujte o kousek dál. Masáž je potřeba provádět s citem, bez nadměrného zatížení. Vyvarujte se přejíždění jizvy prstem, může dojít k poškození. Masáž můžete provádět i několikrát za den, ale kůži vždy před masáží dobře promastěte krémem či olejíčkem.


Regenerační režim by měl kromě masáže zahrnovat i aplikaci silikonových gelů a náplastí s obsahem hojení podporujících látek, jako je například jojobový olej nebo vitamín E.


Na slunce minimálně


Pokud máte čerstvé jizvy, je důležité, předtím než jdete na sluníčko, volit vždy co nejvyšší foto-protektivní faktor, nejčastěji SPF 50. Jinak hrozí nejen ošklivé a bolestivé popálení, ale i dlouhodobá pigmentace. Velmi vhodné jsou ochranné krémy s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci. Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžeme kontrolovat jejich přítomnost na jizvě. Ale pozor. Při pobytu ve vodě a plavání jsou nezbytné vysoce voděodolné filtry, protože UV záření částečně vodou prostupuje.

 


Zabojujte proti starým jizvám


Pokud se s jizvou „něco neudělá“ hned, zůstane ošklivá? „To je snad nejčastější mýtus, s nímž se ve své praxi setkávám,“ uvádí na pravou míru odbornice na estetickou medicínu Martina Šmidrová z Lékařského domu Praha 7. „Z vlastní zkušenosti vím, že i když je jizva starší, díky správné péči s ní dokážeme udělat skoro zázraky,“ dodává.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Spáleniny od sluníčka? Tvaroh, aloe vera a stín pomohou
Strie kůži nesluší. Braňte tělo zevnitř i zvenku
Pravda o ekzémech, akné a pigmentových skvrnách!


Bohužel jizvy skoro nikdy nemůžeme zcela odstranit. „Ale můžeme hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Starší jizvy jsou vhodné na výbrus ablačním C02 nebo erbiovým laserem. Atrofické, propadlé jizvy můžeme zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou. A stále se používá i aplikace kortikoidů přímo do hypertrofických (vystouplých) jizev,“ dodává dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.


„Proces hojení jizvy lze znovunastartovat i dlouho po jejím utvoření,“ upozorňuje Šmidrová a dodává, že zbavit se lze i úporných keloidních jizev. „Ty je nejprve třeba snížit topicky aplikovanými kortikosteroidy, následně odstranit začervenání pomocí laserového ošetření a závěrem jizvu zahladíme sublativní radiofrekvencí,“ vysvětluje. Ošetřit lze i jizvu hypertrofickou, která je vpadlá do hloubky.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře