Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zatímco léto bylo pro naši korunu krásy zátěžovým testem, s podzimem přichází uvolnění. Jenže tak jako opadává listí na stromech, i my pociťujeme úbytek vlasů. Zjišťovali jsme, co naší kštici pomůže.

Padají vám na podzim vlasy víc než obvykle? Víme, jak se bránit

Podzim
zdroj: oficiální zdroj Podzim
aktualizováno 01.11.2017, 13:02 | 01.11.2017, 13:02 | doma.cz

Zatímco léto bylo pro naši korunu krásy zátěžovým testem, s podzimem přichází uvolnění. Jenže tak jako opadává listí na stromech, i my pociťujeme úbytek vlasů. Zjišťovali jsme, co naší kštici pomůže.

S nástupem podzimu se pojí spousta krásných věcí, které si naplno užíváme – pestrobarevné listí, procházky v přírodě, pouštění draků a sbírání kaštanů, večery při svíčkách u čaje s oblíbenou knihou… Je to ale také doba, kdy mnoho žen při česání a mytí pozoruje nadměrné padání vlasů.

 

Podzim je vůbec, co se týče vlasů a účesu, neoblíbeným ročním obdobím. Venku je lezavá zima a vítr ostře fičí, takže pořádný styling a fixace jsou téměř nemožné. Kromě toho si mnoho žen začne zejména v říjnu a listopadu všímat výrazného vypadávání vlasů. Vzhledem k tomu, že se objevuje v určité části roku a netrvá zpravidla déle než pár týdnů, můžeme mluvit o tzv. sezónním výpadu. Vědci prokázali, že na podzim opravdu ztrácíme více vlasů než v jiném ročním období. Potvrzuje to studie publikovaná v odborném časopise Dermatology, kdy vědci zkoumali 823 žen po dobu více než šesti let.

 

Co je spouštěčem zvýšeného vypadávání vlasů?


Odpověď na tuto otázku je nejlepší hledat v přírodě. Lidé mají tendenci ztratit mezi 50 a 100 vlasy denně jako přímý výsledek fází růstu vlasů. Průměrně má každý vlas životnost 2 až 6 let, nicméně asi 10 % vlasů může být v klidové fázi, známé jako telogenní. Po jejím uplynutí vlas přechází do výpadkové fáze a opouští vlasovou cibulku. Výzkumy naznačují, že u žen telogenní fáze nastává častěji během července, přičemž vlasy vypadnou přibližně o 100 dní později. Sezónní vypadávání vlasů je běžné mezi všemi savci, včetně člověka. Analogii můžeme najít také v rostlinné říši. V létě a na jaře sluneční paprsky zvyšují sekreci hormonů, které regulují růst vlasů. Je možné to přirovnat ke klasickému vegetačnímu období, tedy ke zrychlenému růstu rostlin v průběhu měsíců, kdy je teplé počasí. K větším ztrátám zeleně, ale i vlasů dochází na podzim, kdy se pro ně uzavírá přirozený životní cyklus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Muže vzrušují sexy vlasy víc než velká ňadra
Vlasy jako Melanie Trump! Triky, jak docílit hustých a krásných vlasů
Nejčastější chyby při mytí vlasů

 

Šetrná péče a výživa

 

V období zvýšeného vypadávání vlasů je vhodné pokožku hlavy šetrně čistit a posílit růst nových vlasů. Je důležité, aby vlasy měly pro růst vhodné podmínky – pokožka hlavy musí být čistá, prokrvená, hydratovaná a dobře vstřebávat živiny. „Během sezónního vypadávání je třeba dopřát vlasům zvláštní péči. Ty, které se chystají vypadnout, jsou v podstatě mrtvé a není možné je zachránit. Rozumnější je zaměřit se na výživu zevnitř, která pomáhá stimulovat růst a obnovu vlasové pokrývky. Neméně důležitá je také péče zvenčí. Doporučuji používat jen speciální šetrné přípravky, které vlasy chrání a hydratují,“ radí Renáta Gacká, vlasová expertka kosmetiky Nouvelle. „Pomůže také, když nebudete vlasy zbytečně rovnat nebo poškozovat barvením a nešetrným zacházením,“ doplňuje Gacká.


Náš tip:

 

Péče o vlasy
(Foto: oficiální zdroj)

 

* Posilující micelární šampon Nivea (400 ml, 110 Kč, k dostání jen v DM a na notino.cz). Posilující micelární šampon s výtažky z leknínu neobsahuje silikony, vlasy posiluje, zlepšuje jejich elasticitu a je šetrný i k pokožce hlavy. Jemné čistící částečky – micely – důkladně čistí, ale nenarušují povrch vlasu.
 

* Šampon a kondicionér 2 v 1 Loving Care, Oriflame (400 ml, 199 Kč). Jemný vyživující šampón a kondicionér v jednom balení s přírodním mandlovým mlékem a příjemnou vůní.
 

* Nouvelle Herb Mask (250 ml, 169 Kč). Dodává potřebnou vitalitu a energii, působí antibakteriálně a zklidňuje pokožku hlavy.

 

* Vlasový BB krém Advanced Hair Series Youthful Vitality, Dove (125 ml, 150 Kč). Získejte s vlasovým BB krémem mladistvější a posílené vlasy, kterou budou zároveň dostatečně chráněny.


Jídelníček pro vlasy


V podzimním období při nadměrném vypadávání vlasů je vhodné zvýšit příjem přirozených vitaminů ze stravy, vápníku a bílkovin. Strava by proto měla být bohatá na ryby, mléko, mléčné produkty a maso. Vitamín A, vitamín E a vitamín D3 jsou obzvláště důležité, stejně jako selen, lutein, koenzym Q10, zinek, měď a železo. Vynechat byste naopak měli nasycené tuky a naopak konzumovat jídla bohatá na tuky nenasycené. Pro jistotu zajděte i k lékaři, který provede krevní rozbor. Na základě výsledků zjistíte, jestli se nejedná o nedostatek některého ze základních prvků. Nezapomínejte pít také hodně čisté vody.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře