Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Plesová sezona už začala. Poradíme, co si letos vzít na sebe, ale i připomeneme pravidla etikety.

RADY, abyste byla královnou plesu

Plesové líčení
zdroj: Thinkstockphotos Plesové líčení
aktualizováno 19.01.2017, 00:55 | 19.01.2017, 00:55 | doma.cz

Plesová sezona už začala. Poradíme, co si letos vzít na sebe, ale i připomeneme pravidla etikety.

Ti, kdo rádi tančí nebo jen ladně korzují stylovou společností a dýchají atmosféru luxusních sálů, už jistě netrpělivě čekali na novou plesovou sezonu. Než si ale obléknete velkou večerní a pustíte se do víru světel, zkontrolujte letošní trendy, zopakujte etiketu a nechte se inspirovat, kam vyrazit.

Co na sebe a jak na to

"Ples je vrcholnou společenskou událostí a podle toho se na něj musíme také připravit,“ radí mistr etikety Ladislav Špaček.

Někdy jsou k nám pozvánky milosrdné a napoví, jaké oblečení se od nás na večer očekává. Pokud tedy na pozvánce stojí "black-tie“, je to pro muže jasný pokyn vzít si smoking. Pokud na pozvánce nic nestojí, pak muž zvolí černý nebo tmavě modrý oblek.

Žena má oproti muži výhodu. Její velká večerní róba se hodí na jakoukoli "plesovou“ akci. Šaty by měly sahat až ke kotníkům, střih i materiály se samozřejmě řídí současnými módními trendy. I v případně, kdy nebude možné přes dlouhou a vrstvenou sukni zahlédnout nohy, má žena až společenskou povinnost vzít si punčochy. Kabelka musí být co nejmenší a ladit k lodičkám. Na ples lze zvolit výraznější líčení i výraznější šperky. Pozor ale na zachování dobrého vkusu – nejde-li o maškarní ples.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Plesová sezóna je v plném proudu. Umíte se nalíčit?
Šperky, se kterými ovládnete plesovou sezonu

Žena by se měla ve večerní toaletě dobře cítit. Rozhodně není vhodné vybrat si takovou, ve které se cítí jistě pouze v případě, kdy stojí a nehýbe se. Také je dobré si uvědomit, že na plese něco sníme a vypijeme a budeme tam několik hodin. Koupit si proto obepnuté šaty a pak celý večer zatahovat břicho a moci se uvolnit jen v případě, kdy si myslíme, že nás nikdo nevidí, to by nás večer velmi brzy přestal bavit.

Šaty
(Foto: Archiv firem)


Zcela normální, pokud nejedeme taxíkem z domu přímo na ples a stejným způsobem zpět, je přijít v kozačkách."Pořadatelé často zapomínají na běžnou potřebu návštěvnic plesů přezout se do lodiček. Pohled na balancující dívky i důstojné dámy v punčochách u šatnových pultů je nepříjemný pro všechny. Je povinností partnera, aby alespoň kryl dámu svým tělem, aby ji v této nedůstojné pozici sledovalo co nejmíň lidí,“ píše Ladislav Špaček. A má pravdu. Pokud jsou tedy hned u šaten toalety, bude nejvhodnější a nejpohodlnější se přezout tam a zároveň se upravit.

Jde-li žena na ples s partnerem, měl by první tanec věnovat jí. Pokud vyzve ženu k tanci cizí muž, může ho odmítnout slovy "Promiňte, jsem zadaná.“ Pak by ale následující tanec neměla tančit s jiným mužem než se svým partnerem. Pokud by při tanci muž a žena zavadili o jiný pár, omlouvá se vždy muž.

Z plesu je vhodné odejít, pokud už odešly dvě třetiny hostů.

Zdá se, že etiketu si musí hlídat hlavně muž. Velmi důležitým pravidlem pro ženu ale je, že musí vždy zachovat noblesu a eleganci. A to i v případě, že je velmi unavená, nebo v průběhu večera zjistí, že si vybrala špatné boty. Raději už netančí a nekorzuje, aby si nemusela boty zout pod stolem. Muž si zase za žádnou cenu nepovolí knoflíček u košile a nesundá kravatu, natož sako.

Co říká módní guru

Letošní trend plesové sezony pokračuje v glamour trendech sezon minulých. Krásné jsou především šaty poznamenané ženskostí 50. let, které určovaly takové hvězdy jako Sophia Loren nebo Claudia Cardinale. Jsou charakteristické objemnějšími sukněmi a útlejšími, obvykle korzetovými živůtky. Druhá linie je potom charakterizována splývavými jemnými materiály, které lehce kopírují siluetu ženského těla, dost často zdůrazněnou ještě plizováním. Větší pozornost se klade určitě i na účesy, které jsou často zvednuté tupírováním, zatočené do uzlu, zdobené bižuterií.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lída 19:16 20.01.2017
Zdravím, děkuji za článek. Co se týče plesů, mám opravdu ráda už ty přípravy. Koukněte se na tohle: http://ona.idnes.cz/kourove-liceni-na-ples-video-d... No a také můžu konečně vytáhnout laky: http://eshop.marionnaud.cz/ysl-la-laque-couture-la... Nějaké pěkné, barevné, podle šatů a doplňků :).
Adriana 14:58 20.01.2017
To se teď bude hodit:)