Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Černá je barva elegantní a slavnostní, přesto k jednomu výjimečnému okamžiku nepatří. Ve svatební den ji dámy přenechávají mužům a samy oblékají bílou jako symbol nevinnosti a čistoty.

Šokující, ale maximálně elegantní: Oblékla byste na svatbu černé šaty?

Nevěsty v černém
zdroj: Pinterest Nevěsty v černém
aktualizováno 05.03.2018, 16:48 | 05.03.2018, 16:48 | doma.cz

Černá je barva elegantní a slavnostní, přesto k jednomu výjimečnému okamžiku nepatří. Ve svatební den ji dámy přenechávají mužům a samy oblékají bílou jako symbol nevinnosti a čistoty.

Historické prameny tvrdí, že průkopnicí bílých svatebních šatů byla anglická královna Viktorie, která je oblékla ve svůj svatební den již v roce 1840. Do té doby byla volba barvy šatů vcelku libovolná, ženy oblékaly prostě to nejlepší, co měly, často to byl i tradiční kroj. Za nevhodné barvy se považovala červená, barva spojována s laciností a prostitucí, a právě černá, která u nás nese ekvivalent smutku. Ve vyšších kruzích a u dvora se pak ve svatební den oblékaly barvy znázorňující luxus a bohatství, tedy především zlatá a stříbrná.


Královna Viktorie volbou bílé barvy chtěla symbolizovat svou nevinnost, ale i vznešený původ a čistotu samotného svatebního aktu. Bílá byla v té době v módě velmi výjimečná - i pro svou nepraktičnost, protože rychle se špiní a v každodenním životě se příliš nenosí. Dokonce v pozdějších letech, zejména v období válek a hospodářských krizí, ženy často své svatební šaty přebarvily a přešily, aby se jim investice do nich vyplatila a nebyly jen kouskem na jedno použití.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejextravagantnější svatby světa: Jen květiny stály milion dolarů! GALERIE, ze které přechází zrak
Nevěsty z celého světa: exotické, ale tak okouzlující! GALERIE plná krásy, luxusu i romantiky
Nejošklivější nevěsta světa! Co dělat, abyste nedopadla podobně!


Dnes máme díky nabídce salónů a zvyku si na svatební den spíše půjčit mimořádný kousek, než si nechat šít civilnější, i pro pozdější nošení, mnohem věští možnosti výběru. A není neobvyklé, když se nevěsta chce lišit. Třeba i volbou barvy.

 

Anketa
Líbí se vám černé svatební šaty?
 

 

Černá u nás sice symbolizuje smutek, v řadě jiných zemí, zejména v Asii, ale značí veselí a bílá je naopak barvou pohřební.


Na 33 krásný černých svatebních šatů se podívejte v naší galerii.

 

Fotogalerie

1 / 33 Otevřít fotogalerii

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře