Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Každá žena touží po krásné a bohaté hřívě, ale někdy jako by se proti nám všechno spiklo a vlasy pak začnou vypadávat. Zastavte to!

Stres, únava, špatná strava... Důvody, proč vám padají vlasy

Vypadávání vlasů
zdroj: Thinkstockphotos Vypadávání vlasů
aktualizováno 31.08.2015, 00:06 | 31.08.2015, 00:06 | doma.cz / lk

Každá žena touží po krásné a bohaté hřívě, ale někdy jako by se proti nám všechno spiklo a vlasy pak začnou vypadávat. Zastavte to!

Je pravda, že vypadáváním vlasů trpí především muži, ale občas tento problém postihne i ženy. Pro ně je to pak i větší tragédie, protože ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Důvody ztráty vlasů mohou být různé - od těch nejjednodušších, jako je dočasný nedostatek některých vitaminů, až po vážné zdravotní komplikace.

V mnoha případech existují možnosti léčby vypadávání vlasů u žen i u mužů, ale vše závisí na příčinách. Zde jsou některé běžné i méně běžné důvody, proč vás něco takového trápí. Samozřejmě, pokud máte vypadávání vlasů dáno geneticky, bude se vám s tímto problémem bojovat daleko hůře.

 

Jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů je prožití nějakého velkého fyzického traumatu, například operace, autonehody nebo závažného onemocnění. Každý vlas má naprogramovaný životní cyklus: fázi růstu, odpočinku a vypadávání a každý takový zážitek dokáže tento cyklus narušit. Vypadávání vlasů je nejvíce vidět tři až šest měsíců po traumatu. Dobrou zprávou ale je, že jakmile se tělo zotaví, vlasy vám opět narostou.

 

těhotenství v 10 fotkách - 10
Po porodu se u většiny žen projeví ztráta vlasů. Naštěsí jen dočasná. (Foto: piximus.net)

 

Jedním z velkých fyzických traumat pro tělo je i těhotenství, které v kombinaci  hormonální nerovnováhou dokáže na vaší kšici napáchat velké škody. Vypadávání vlasů se však častěji projeví až po porodu, který je pro tělo velmi traumatizujícím zážitkem. Pokud vás vypadávání vlasů netrápilo dříve, pravděpodobně se to brzy upraví samo.

Příliš mnoho vitaminu a málo bílkovin


Nepřeháníme, léky a doplňky stravy obsahující vitamin A moou též způsobit vypadávání vlasů. Denní dávka vitaminu A je 800 mikrogramů, takže pokud máte vitaminu A více, nedivte se. V případě, že dávku upravíte, vypadávání vlasů ustane.

ČTĚTE TAKÉ:
Zima potrápí i vlasy! 5 triků pro krásné vlasy i v chladném období
Dámy, pozor! Vlasy o vás prozradí (téměř) všechno!
Hit letošní sezony: ultrarovné vlasy

Naopak pokud nemáte dostatek bílkovin ve stravě, může vaše tělo přejít na úsporný systém a "vypne" růst vlasů, aby jimi šetřilo. Samozřejmě jednorázový nedostatek nijak nevadí, problémem je, když jíte bílkovin málo delší dobu. Vypadávání vlasů se projeví zruba dva až tři měsíce poté. Přitom existuje mnoho skvělých zdrojů bílkovin, jako jsou ryby, maso a vejce, a zdroje bílkovin existují i pro vegetariány a vegany.

Antikoncepce a přechod


Stejně jako těhotenství způsobuje změnu hladiny hormonů v těle, ovlivňuje ji i antikoncepce. Měla byste být na pozoru zejména v případě, že máte vypadávání vlasů v rodinné anamnéze. Svůj vliv může mít i změna v hormonální rovnováze, která se vyskytuje v menopauze. V každém případě se poraďte se svým lékařem, který vám může napsat jinou antikoncepci, nebo dodat hormony pomocí pilulek.

Hormonální nerovnováhu může snadno způsobit i špatně fungující štítná žláza!

Stres

To, že stres způsobí vypadávání vlasů, je méně pravděpodobné, než že ho způsobí fyzické trauma, ale může se to stát například v případě rozvodu, po smrti milovaného člověka nebo při péči o stárnoucí rodiče. Stres nemusí být sám o sobě spouštěčem, ale může vypadávání vlasů urychlit. Naštěstí problém sám odezní, pokud budete se stresem bojovat a naučíte se o zvládat.

 

Stres
Jestli se stresujete, odnesou to vaše vlasy! (Foto: Thinkstockphotos)

 

Anémie

Téměř 1 z 10 žen ve věku 20 až 50 let trpí anémií kvůli nedostatku železa v krvi, což velice často bývá příčinou ztráty kštice. Na anémii vás může otestovat váš lékař a tento problém je dobře řešitelný, pomůžou vám doplňky stravy i čerstvá zelenina. Dalšími příznaky chudokrevnosti jsou únava, bolesti hlavy, závratě, bledá kůže a věčně studené ruce a nohy.

Podobně se projevuje i nedostatek vitaminu B, který najdete v rybách, mase, zelenině i ovoci, ale třeba i v pivu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Krásná.cz píše: 
Jídelníček pro sexy vlasy!
Zesvětli si vlasy přírodní cestou

Rychlé zhubnutí
 

Každá žena chce být hubená, ale příliš rychlé hubnutí tělu připomíná fyzické trauma. Navíc při rychlém úbytku pravděpodobně nemáte dostatek živin, takže vás mohou trápit daleko větší problémy než vypadávání vlasů. Ztráta vlasů spolu s výrazným hubnutím může být rovněž známkou poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Pokud dochází k úbytku vlasů z těchto příčin, vše se samo upraví zhruba za půl roku.

 

Hubnutí - 4
Hubená! Ale za jakou cenu? (Foto: Thinkstockphotos)

 

Antidepresiva, léky na ředění krve a další


Některé typy léků mohou podporovat vypadávání vlasů.Mezi nejčastější patří léky na ředění krve a úpravu krevního tlaku, léky známé jako beta-blokátory. Ovšem vliv mohou mít i léky používané k léčbě revmatických onemocnění některých kožních onemocnění, lithium užíváné k léčbě bipolární poruchy a nesteroidní protizánětlivé léky, včetně ibuprofenu, a případně antidepresiva. Jestli máte dojem, že za vaši ztrátu vlasů mohou právě léky, promluvte si s lékařem. Existují alternativy, které by vám problémy dělat nemusely.

 

Vypadávání vlasů
Každá žena krásné vlasy. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Přehnaná péče


Intenzívní styling a vlasové kúry sice mohou jedorázově pomáhat, ale pokud to dlouhodobě s péčí o vlasy přeháníte, naopak svým vlasům škodíte. Některé kadeřnické zásahy mohou dokonce poškodit vlasové kořínky, což může vést k tomu, že vám vlasy porostou řidší. Proto přemýšlejte dřív, než podstoupíte nějakou proceduru. Je také dobré při každém mytí používat kondicionér, vlasy nefénovat a nechat je schnout na vzduchu a vyhýbat se žehličkám a kulmám.

 
44 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára11 11:50 22.10.2015
Já mám svoji oblíbenou stránku (www.padani-vlasu.org), kde si vždy najdu dobré rady proti padáni vlasu a celkově péči o vlasy.
Richmond Kosatec 19:59 31.08.2015
Vlasy vám padají, když jste testosteronová zrůda. A kdybyste se posrali, tak androgenní alopecii nezastavíte.
Balejka 14:58 02.07.2014
Na vlasy je super Donna, kupuji jí v lékárně u nás tady.
aneta 12:42 26.05.2014
Proti vypadavani vlasu je vhodne užívat donnu hair. obsahuje vse potrebne a vlasy se necuchaji, rostou a lesknou se:-)
olca 09:33 30.01.2014
Na obnovu vlasu, dodani jejich lesku a pevnosti,bez polamanych konecku? sen mnoha z nas a díky donna hair to vse máte za pár týdnu:-)