Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jedním z nejnápadnějších prvních projevů stárnutí jsou vrásky, které se s postupem času prohlubují. Existuje řada způsobů, jak je léčit, a to buď invazivních, nebo neinvazivních.

Vše o stárnutí pleti aneb jak úspěšně na vrásky

Krém proti vráskám
zdroj: Thinkstockphotos Krém proti vráskám
aktualizováno 06.01.2015, 17:24 | 06.01.2015, 16:20 | Doma.cz/trm

Jedním z nejnápadnějších prvních projevů stárnutí jsou vrásky, které se s postupem času prohlubují. Existuje řada způsobů, jak je léčit, a to buď invazivních, nebo neinvazivních.

S přibývajícím věkem ubývá látek, které udržují naši pleť hladkou. Patří mezi ně kolagen, elastin a kyselina hyaluronová. Pravidelné uspořádání kožní tkáně, dostatečné zásobování kolagenem a elastinem, které přispívají k pevné struktuře mladé pleti, zajišťují, že pleť je na pohled sjednocená a na dotek pevná. Postupem času začíná proces přirozeného vnitřního stárnutí předurčený našimi geny společně s oxidačním stresem způsobeným slunečním zářením, ovlivňovat to, jak pleť vypadá. Každoroční 1% pokles hladiny kolagenu a stále více narušovaná kožní tkáň způsobují ztrátu pevnosti pleti a výskyt vrásek.

 

Dalším klíčovým faktorem při vzniku vrásek je klesající tvorba kyseliny hyaluronové. Tato vysoce vazebná látka, která obklopuje buňky, propůjčuje pleti její hladký, mladistvý vzhled. Úbytek této pleti vlastní látky způsobuje, že struktura pleti ztrácí své plné a pevné uspořádání a je náchylnější ke vzniku vrásek.

 

KDE SE VRÁSKY OBJEVUJÍ A PROČ?

 

Na rozdíl od ztráty objemu nebo ztráty hutnosti lze vrásky snadno rozpoznat, neboť se na obličeji projevují jako jasné linky nebo rýhy. Jako první se typicky projevují v určitých oblastech:

 

Na čele si můžete všimnout vodorovných linek a rýh mezi obočím. Začínají se projevovat jako "mimické vrásky" a jsou částečně způsobeny mimikou obličeje. Postupem času se prohlubují.


U vnějších koutků očí se objevují jemné linky, které jsou časem stále výraznější. Ty jsou známé jako "vějířkovité vrásky" nebo "vrásky smíchu". Těchto vrásek si často všimneme jako prvních. Důvodem je, že tenká pleť v této oblasti je náchylnější k tvorbě vrásek, než v jiných částech obličeje.

 

Od nosu k ústům se objevují hlubší vrásky spojující tyto dvě oblasti. Ty jsou známé jako nosoretní rýhy. Výskyt těchto vrásek lze připsat ztrátě objemu, neboť jsou také projevem ochabující pleti.

 

Po celém obličeji se postupem času objevují jemné linky. Nejsou ovlivněny mimikou obličeje a jsou stále viditelné. Nejprve se projeví jako hrubý povrch pleti, který se postupně s přibývajícím věkem prohlubuje do výraznějších vrásek. K jejich vzniku přispívá snížení pružnosti a pevnosti. Mohou se objevit kdekoliv na obličeji, nejpatrnější jsou však okolo a těsně pod oční oblastí.

 

Stop vráskám - 4
(Foto: Archiv firem)

 

CO DÁLE OVLIVŇUJE VRÁSKY?

 

Vrásky jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí, existují však vnitřní i vnější faktory, které mohou urychlit jejich tvorbu.

 

Sluneční záření

 

Je-li pleť na slunci nechráněná, může UV záření urychlit vznik vrásek. Dlouhodobé a opakované vystavování slunci způsobuje poškození kolagenu a bude mít za následek méně pružnou, oslabenou strukturu dermis, v níž se vrásky tvoří mnohem snáze.

 

Kouření

 

Kouření způsobuje oxidační stres, který umožňuje volným radikálům poškozovat strukturu kůže a přispívat k projevům stárnutí, včetně vrásek. Kromě toho nikotin a chemické látky v cigaretách poškozují kolagen a elastin v pleti. To ovlivňuje její pevnost a pružnost, a může také urychlovat tvorbu vrásek.

 

Dehydratace v důsledku stárnutí

 

Běžným projevem stárnutí je dehydratace pleti. V důsledku snížených funkcí kůže může být některá zralá pleť výrazněji suchá a může také svědit či hrubnout. K tomu dochází, kromě jiných faktorů, také v důsledku snížení množství kyseliny hyaluronové produkované pletí. Tato pleť je poté náchylnější k tvorbě vrásek.

 

 

ZLEPŠETE VZHLED SVÉ PLETI

 

Ačkoliv každá pleť zestárne, některými kroky můžete zmírnit výskyt vrásek a vaši pleť rozzářit.

 

Účinné látky

Tyto kosmetické složky jsou součástí anti-age výrobků. Všechny mají pro pleť odlišnou funkci a mohou různými způsoby pomoci redukovat vrásky.

 

Koenzym Q10

Stimuluje produkci energie v buňkách.

 

Pentapeptidy

Pomáhají pleti zvýšit vlastní produkci kolagenu a obnovit strukturu pleti, vyhlazují vrásky.

 

Alfa-hydroxylové kyseliny (AHA)

Fungují jako povrchové peelingy. Rozbíjejí vazby, které drží pohromadě suché a poškozené buňky, a pomáhají odkrývat zdravou pleť.

 

Kyselina hyaluronová

Přirozeně se vyskytující látka v naší pleti, která má schopnost vázat až 30ti násobné množství vody v porovnání ke své vlastní molekulové hmotnosti. V kosmetice má silné vyplňující účinky, které mohou účinně podporovat redukci vrásek.

 

Saponin

Bioaktivní glycin saponin ze sóji prokazatelně patří mezi nejúčinnější látky stimulující přirozenou tvorbu kyseliny hyaluronové v pleti. Proniká do nejhlubších epidermálních vrstev, kde vznikají vrásky, aby zde zvýšil syntézu nové vyplňující kyseliny hyaluronové.

 

Magnolol

Vysoce koncentrovaná účinná složka z kůry magnolie. Zlepšuje akumulační schopnost tukových buněk, a zvyšuje jejich množství a velikost (prokázáno v in vitro studiích). Tento vyplňující účinek pomáhá zmírnit intenzitu vrásek. Používá se také k léčbě ztráty hutnosti a ztráty objemu.

 

Oligopeptidy

Stimulují a podporují strukturu kolagenní sítě v dermis. Toto posílení struktury pleti pomáhá redukovat intenzitu vrásek. Oligopeptidy mají také povzbuzující účinek na metabolické procesy, reaktivují interakce mezi kožními buňkami pro obnovu ztraceného jasu pleti. Jsou užitečné také při léčbě ztráty hutnosti a ztráty objemu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak poznáte, že jste zralá pro vdavky?
Pleť bez vrásek: Na botox zapomeňte, známe něco lepšího
Solárium – nebezpečné záření nebo jen mýty?

 

REDAKČNÍ TIP

 

Péče proti vráskám - 3
(Foto: Archiv firem)

 

Denní krém


Intenzivní vyplňující denní krém proti vráskám Hyaluron-Filler pro normální až smíšenou pleť Eucerin (659 Kč, 50 ml)
Denní krém proti vráskám pro normální až smíšenou pleť s SPF 15 a UVA ochranou.

 

Denní krém proti vráskám Hyal-Urea Eucerin (619 Kč, 50 ml)
Obsahuje kombinaci účinných látek, které zároveň hydratují, bojují proti vráskám a chrání před poškozením UV záření - a to vše v jediném výrobku.

 

Remodelační denní krém Dermacol (369 Kč, 50 ml)

Dlouhodobě navrací obličeji kontury, viditelně vyhlazuje vrásky, omlazuje pleť a zvyšuje tvorbu kolagenu a elastinu. Zajišťuje celodenní hydrataci, svěžest pleti a zklidňuje ji. SPF 15 chrání pleť před slunečním zářením.


Intenzivní vyplňující denní krém proti vráskám hyaluron-filler pro suchou pleť Eucerin (675 Kč, 50 ml)
Obsahuje kombinaci vysoko- a nízkomolekulární kyseliny hyaluronové, která účinkuje v místě vzniku vrásek, zatímco bioaktivní glycin saponin podporuje vlastní tvorbu kyseliny hyaluronové v pleti

 

Denní péče proti vráskám Yves Rocher OF 20 (395 Kč, 50 ml)

Ultra jemná textura proniká do hloubky pokožky a podporuje tvorbu kolagenu a kyseliny hyaluronové. Denní péče proti vráskám obsahuje ochranný faktor chránící pleť před UVB zářením.

 

Matriciane Fermeté Bioderma
Krém při ztrátě pevnosti a jasu, pomáhá řešit problém s ochablou kůží, povadlými konturami obličeje a hlubokými vráskami. Vhodný i jako péče při estetických a dermatologických ošetřeních (např. chemický peeling, výplně, laserové zákroky) i po nich. Optimalizuje jejich účinek.


Matriciane Rides
Krém na vrásky, hluboké rýhy, ztrátu pružnosti a jasu pleti. Díky obsahu vypínajících složek jsou vrásky vyplněny a pleť zůstává dokonale vyhlazená.

 

Péče proti vráskám - 2
(Foto: Archiv firem)


Noční krém


Vyhlazující noční krém Oriflame Ecobeauty (549 Kč, 50 ml)
Antioxidační noční krém intenzivně vyživuje a obnovuje pleť a chrání ji, zatímco spíte. Zabalen v moderním ochranném vzduchotěsném balení.


Obnovující noční krém True Perfection od Oriflame (499 Kč, 50 ml)
Obnovující noční krém.


Intenzivní vyplňující krém proti vráskám pro suchou pleť Eucerin (675 Kč, 50 ml)

Oobsahuje kombinaci vysoko- a nízkomolekulární kyseliny hyaluronové, která účinkuje v místě vzniku vrásek, zatímco bioaktivní glycin saponin podporuje vlastní tvorbu kyseliny hyaluronové v pleti.

 

Remodelační noční krém Dermacol (369 Kč, 50 ml)

Dlouhodobě navrací obličeji kontury, viditelně vyhlazuje vrásky, zvyšuje tvorbu kolagenu a elastinu, omlazuje pleť. Během noci zajišťuje intenzivní hydrataci, regeneraci a výživu pleti, zklidňuje ji. Je určen pro všechny typy pleti.


Lancôme Génifique (1 759 Kč, 50 ml, dostupné v síti parfumerií Marionnaud)

Genifique noční omlazující krém napomáhá ke znovuobnovení rovnováhy produkce proteinů potřebných v procesu obnovy funkce bariéry během spánku. Pečuje o pleť v noci během její přirozené regenerace a navrací pleti komfort. S každým ránem se pleť probouzí na pohled rozjasněná a svěží.


Regenerační noční krém Anti-Fatigue Absolu Orlane (4 319 Kč, 50 ml, dostupné v síti parfumerií Marionnaud)
Regenerační noční krém na unavenou pleť Orlane aktivuje pomocí exkluzivní technologie regeneraci buněčného systému během spánku a pomáhá odstranit stopy únavy a stárnutí. Extrémně silná péče obnovuje přirozený mechanismus pleti a regenerační proces uvnitř každé buňky. Vaše pleť bude prozářená, hladká, zbavena známek únavy a viditelně omlazena. Obsahuje exkluzivní komplex z rýže, sóji a složky z mořského planktonu.

 

Noční krém proti vráskám Hyal-Urea Eucerin (619 Kč, 50 ml)
Urea váže vodu a zadržuje ji uvnitř pleti, kyselina hyaluronová redukuje hloubku vrásek a ceramid-3 pleť během noci regeneruje.

 

Péče proti vráskám - 4
(Foto: Archiv firem)

 

Intenzivní péče (krém, sérum)


Obnovující sérum na obličej a krk Time Reversing Intense SkinGenistII™ od Oriflame  (799 Kč, 30 ml)
Luxusní hedvábné omlazující sérum speciálně vyvinuté pro pleť obličeje, krku a čelisti. Zpevňuje a vypíná pleť, zlepšuje její pružnost a zanechává ji viditelně hladší.


Magické zdokonalující sérum True Perfection od Oriflame (549 Kč, 30 ml)
Krok navíc. Sérum naneste na vyčištěnou pleť samostatně nebo pod denní krém.


Péče na unavené oční kontury Anti-Fatigue Absolu Orlane (1 919 Kč, 15 ml, dostupné v síti parfumerií Marionnaud)
Pro dokonale mladistvý pohled! Technologie pro opravdu biologický odpočinek, proti kruhům a otokům očních kontur.Sérum proti vráskám Hyaluron-Filler Eucerin (779 Kč, 30 ml)
Intenzivní sérum proti vráskám pro použití v kombinaci s každodenní anti-age péčí. Jeho složení kombinuje vysoko- a nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou, která cíleně účinkuje v pleti tam, kde vrásky vznikají. Bioaktivní glycin saponin stimuluje vlastní tvorbu kyseliny hyaluronové. Při pravidelném používání pleť získává hladší a mladistvější vzhled.

 

Intenzivní rozjasňující péče Yves Rocher (670 Kč)
Protože rostliny jsou nekonečným zdrojem energie živoucího světa, vědci Výzkumu Rostlinné kosmetiky Yves Rocher vyvinuli komplex účinných látek Elixir 7.9, spojení 7 rostlin a 9 patentů se schopností omlazení pleti. Originální spojení aktivuje pleťové buňky, aby jejich energetická centra produkovala více energie potřebné k udržení mládí.

 

Hydratační a remodelační maska Deracol (2x8 ml, 69 Kč)
Intenzivně hydratuje pleť, posiluje, regeneruje a vyživuje. Chrání ji před oxidativním stresem a uklidňuje ji. Při pravidelné aplikaci redukuje vrásky, zvyšuje tvorbu kolagenu a elastinu a omlazuje pokožku. Je určena pro všechny typy pleti.

 

Invazivní metody


Injekční dermální výplně

 

Jsou určeny k vyplňování vrásek vypínáním pleti, nejčastěji kyselinou hyaluronovou. Lékařský výzkum prokázal, že používání některých kosmetických výrobků obsahujících kyselinu hyaluronovou může výrazně zlepšit účinky vyplňujících zákroků s kyselinou hyaluronovou, pokud se tyto kosmetické výrobky používají po injekčním ošetření pravidelně po delší dobu, zejména okolo očí.

 

Injekce botulotoxinu

 

Svými účinky dočasně omezí pohyb obličejových svalů. Používají se nejčastěji na čele a okolo očí. Redukují tak mimické obličejové vrásky. Účinky odezní po několika měsících a postup je třeba pro zachování výsledků opakovat.

 

Tyto zákroky by měli vždy provádět lékařští specialisté v klinickém prostředí.

 
33 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Sabina 17:31 15.10.2015
Dnes plastiční lékaři mají vymoženosti, jen se jich zeptat :o)
Darina 12:41 29.09.2015
Miriam, nebolí to, štipne to, ale jinak je to vpohode.
Sabina 13:08 22.09.2015
mají to tady popsané pěkně http://www.perfectclinic.cz/lifting-3d-nite
Miriam 18:09 09.09.2015
Dobrý večer. Chtěla by jsem se zeptat, jak tu píšete o liftingových nitích. Jak moc to bolí a jak dlouho to vydrží?
Milena 08:50 28.08.2015
Dobře, děkuji. Podívaám se na to, docela jste mě s tím mrtvým mořem zaujala, už jsem si o tom i něco přečetla, vážně ot nezní špatně
stell 08:36 28.08.2015
podívejte se na www.nuspring.cz, tam se dozvíte veškeré info i co nabízejí ;)
Milena 08:20 28.08.2015
o té jsem neslyšela, můžete mi ji nějak přiblížit? asi bych chtěla noční krém, možná i denní...
stell 21:07 27.08.2015
já používám proti vráskám kosmetiku -417, mohu vřele doporučit
Milena 19:51 27.08.2015
zdravím, též sháním něco proti vráskám, asi nejraději krém, ale nějak si nemohu vybrat, který :(
Sabina 18:24 02.08.2015
Ilono, tak to by ti mohly pomoct liftingové nitě, a do některých míst se to kombinuje s botoxem -třeba na čele.Záleží i na tom , kolik je ti let, a jakou máš pleť, ale za přemýšlení to stojí. Vím, že to dobře dělají v Perfect Clinic v Brně, byla tam moje starší sestra. Omládla, ale zákrok bych fakt nepoznala.
1 2