Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Také vás ničí soužití s násilníkem?

Jak bezpečně a bez následků odejít z nefunkčního vztahu?

Problémy ve vztahu
zdroj: Thinkstockphotos Problémy ve vztahu
aktualizováno 26.04.2017, 00:52 | 26.04.2017, 00:52 | doma.cz/rosa-os.cz

Také vás ničí soužití s násilníkem?

Domácí násilí je stejně jako jiné sociálně patologické jevy, jev komplexní a složitý. Veřejnost mívá o situaci obětí často zkreslenou představu, založenou bohužel na předsudcích a mýtech. Fakt, že mýty, vůči obětem často obviňující, stále přetrvávají a masivně ovlivňují smýšlení laické i odborné veřejnosti, obětem situaci významně komplikuje. Jedním z rozšířených mýtů je, že obětem se partnerovo násilné chování líbí a proto s ním zůstávají.

 

Když je některý z případů domácího násilí medializován, vždy se v diskuzích pod článkem setkáte s komentáři: „Proč tedy dávno neodešla, když se k ní choval tak hrozně?!“ nebo „Je hloupá, že neodešla dřív.“ S názorem, že od partnera, dopouštějícího se násilného chování, je lepší odejít, se plně ztotožňujeme. Takový odchod je všechno možné, jen ne snadná záležitost.

 

Ve chvíli, kdy si žena definitivně uvědomí, že s násilným partnerem se žít nedá a že ani ona se o to již pokoušet nebude, nastává čas na řešení praktických záležitostí. "Taková žena již nad svou situací hodně přemýšlela a byla k sobě natolik upřímná, aby si přiznala, že v jejich partnerském vztahu není všechno v pořádku. Pokud vám to připadá jako banalita, tak věřte, že toto uvědomění může být pro mnoho žen vůbec to nejtěžší na celém procesu separace od násilníka," vysvětluje Mgr. Petra Suchanová, sociální pracovnice organizace na pomoc obětem domácího násilí ROSA.

 

Násilný partner potřebuje mít nad obětí moc a kontrolu. Ve chvíli, kdy zjistí, že oboje ztrácí, může ztratit poslední zábrany a žena se tak ocitá bez přehánění v ohrožení života. Pokud není možné se s násilným partnerem na ničem dohodnout, je lepší, aby většina kroků klientky proběhla bez jeho vědomí.

 

Zdrcená žena
(Foto: Profimedia)

 

Co vás čeká prakticky?

 

Oběť musí vyřešit, kde bude po odchodu od partnera bydlet, jak proběhne samotné stěhování, musí si zjistit právní informace ohledně opatrovnického řízení a o rodinné situaci informovat OSPOD (má-li s agresorem děti), sehnat si právního zástupce. Značná část obětí je na agresorovi ekonomicky závislá, takže čelí dalšímu problému a to je, kde vzít finance na bytovou kauci, na zaplacení právníka…


ČTĚTE TAKÉ:

Třetina žen zažívá domácí násilí. Bití většinou vidí děti! Kde hledat pomoc?
Odstrašující snímky. Žena nafotila svůj rok s násilníkem!
Účinná prevence přepadení a znásilnění: JAK SE NESTÁT OBĚTÍ?

 

Matka na rodičovské dovolené tyto výdaje jednoduše nezaplatí. A ne vždy jsou „v záloze“ rodiče či příbuzní, kteří by je mohli i s dětmi ubytovat, popř. by jim mohli finančně vypomáhat. Placení výživného je sice zákonnou povinností každého rodiče, ale domoci se ho bývá běh na dlouhou trať a  ani na toto se nelze spolehnout.

 

Výčet „úkolů“, které musí oběť splnit, však takto není kompletní. Musíme vzít v potaz, že žena musí také, dřív nebo později, o své situaci hovořit se svým okolím, jehož reakce vůbec nemusí být podporující. Žena musí také vysvětlit dětem, co se děje, což je velmi bolestivá záležitost. Někdy je žena nucena informovat o rodinné situaci i svého zaměstnavatele a pedagogy ve školce či škole, kam dítě dochází. Pokud se rozhodne podat na partnera trestní oznámení, čeká ji náročná spolupráce s Policií ČR. Každý tento jednotlivý krok je velmi obtížný a musíme si uvědomit, že i pro člověka v naprosté psychické a fyzické kondici by znamenal značnou zátěž. Toto martyrium ale absolvují ženy zraněné, traumatizované a tedy oslabené.

 

 

Při všech těchto krocích musí oběti překonávat strach, který v nich násilný partner vyvolal. Strach mohl mít po mnoho let až paralyzující účinek, kdy oběť jednoduše nemohla jednat. Oběti jsou násilníkem systematicky zastrašované, vydírané a je jim dlouhodobě podrýváno sebevědomí, že by mohly vůbec něco samostatně zvládnout, že by mohly bez násilníka žít. Mnohé oběti za sebou mají nepovedené pokusy o odchod, který však nebyl dobře připraven, a byly nuceny se k násilníkovi vrátit. Tím sebedůvěra oběti dostala další citelný zásah. To všechno jsou další překážky, které sice nejsou vidět, ale možná o to větší dopad mají.

 

Buďme tedy shovívaví – oběti jsou ve velmi složité situaci a nezaslouží si příkrá a odsuzující tvrzení. Tím méně od lidí, kteří mají jen málo informací o jejich situaci. Oběti si zaslouží respekt a co největší podporu svého okolí. Podpora okolí je nesmírně cenný a posilující faktor.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Gertrůda 06:53 27.04.2017
To jsou kecy.Ja jsem ho tak zmlátila,že jsem přišla dříve z vězení než on ze špitálu.Mám takový pocit,že v jeho případě je domaci násilí TABU!! A radapro Vás všechny-počkat pěkně v zádveží v ruce váleček na nudle a pěkně LUP po palici nooo a někdy se stane,že zůstane tydyt navěky.