Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Většina žen již od útlého věku řeší vztahy a baví se o tipech, jak na muže. Jak je tedy možné, že v dospělosti nejsme poučené, nemáme v malíčku recept na šťastný vztah a vedle sebe partnera, kterého milujeme a nemusíme na něj líčit žádné nástrahy?

Šťastně až do smrti aneb Jak si nezkazit vztah?

Žena - 5
zdroj: Thinkstockphotos Žena - 5
aktualizováno 03.03.2016, 16:17 | 02.03.2016, 16:52 | doma.cz

Většina žen již od útlého věku řeší vztahy a baví se o tipech, jak na muže. Jak je tedy možné, že v dospělosti nejsme poučené, nemáme v malíčku recept na šťastný vztah a vedle sebe partnera, kterého milujeme a nemusíme na něj líčit žádné nástrahy?

Bohužel soužití muže a ženy není jednoduché, protože si jej navzájem komplikujeme. Neznáme dostatečně ani sebe, a proto nemůžeme rozumět ani jim. Jsme odlišné druhy, i když pocházející z rodu Homo sapiens, tj. člověk rozumný. A právě pouze rozum nestačí. Do soužití vstupují emoce a staré rodové zátěže. Je proto dobré rozumět sobě a svému ženství, které vzniká na základě výchovy a také do něj vstupuje přenos postojů z vlastního rodu.

 

Podle psychoterapeutky Renaty Čerňanské ze seznamovací agentury Náhoda není jednoduché následující rady aplikovat v praxi, jsou ale účinné. Tak proč to alespoň nezkusit? Je dobré se zastavit a popřemýšlet, jestli si něčím své vztahy neničíme samy. Velký počet rozvodů v naší zemi svědčí o nějakém ne-umění v této oblasti. Staňte se umělkyněmi svého ženského života.

 

 

Dobře si svého životního partnera vyberte
Toto je vůbec nejkontroverznější rada. Jak to udělat? Toho správného chce přece každá a až někde po cestě se to zvrtne... O svém chybném výběru víme daleko dříve, než si myslíme. Ty informace k nám přicházejí velmi záhy. Pomáhá nám hlavně naše tělo a tiché nevědomí, které říkají „NE“ už v počátku vztahu. Něco v nás však tyto hlasy zabíjí a zamotáme se do sítě, ze které se někdy vymotáváme roky i celá desetiletí.


Základem této hluchoty je vlastní ne-sebe-vědomí. Prostě neumíme dekódovat svoje vjemy, chybně je interpretujeme a násilím jdeme proti sobě. Někdy je nevhodný výběr pokračováním nevhodného chování z původní rodiny. V duchu „já si přece nic dobrého nezasloužím“ si vybereme partnera, který nám opravdu nic dobrého nedá. Kruh se uzavírá a cesta z něj je trnitá.


Když si ale uvědomíme (často za pomoci někoho druhého, např. za pomoci odborníka nebo moudré kamarádky/kamaráda), že jsme ve slepé uličce v tomto nefunkčním vztahu, a také, jak jsme se tam dostaly, máme napůl vyhráno. Tu druhou půlku musíme podpořit svojí odvahou napříště slyšet sebe sama více a jít naproti muži, u kterého se bojíme odmítnutí. Je třeba zničit rodovou infekci, že si nezasloužíme dobrého muže. Také naše EGO musí zesílit prací na sobě, aby nebylo tak křehké. Díky této jeho slabosti často dezertujeme do snazších situací, kdy se nebojíme zranění. Snadné cesty, jak známo z pohádek, nikam nevedou. Až ty vytvořené odvahou nesou sladké ovoce.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Hroutí se vám vztah? 10 nesmyslných rad: neposlouchejte je!
POZOR: Nevydařené vztahy vážně ohrožují zdraví!
Porno: Jaký má vliv na zdraví a vztahy?

 

Nechtějte, aby byl stejný jako vy
Ve vztahu hodně záleží na emočním rozpoložení ženy. To dokáže svazek stabilizovat nebo úplně rozvrátit. Emoce ženy jsou buď vítr do plachet, anebo ničivý hurikán. Mužovo nastavení není tak závislé na emocích. Proto si někdy ženy chybně vykládají menší citové zaujetí jako mužův nezájem. Oni však citovou stránku života vnímají jinou frekvencí. Když pochopíme ten rozdíl, nebudeme po mužích chtít nemožné citové aktivity, které vídáme jen v romantických filmech šitých pro ženy. Na realitu by se do kina příliš nechodilo.


Vytvářejte hnízdo, i když jste emancipovaná žena

Když žena miluje svého muže, on cítí skrze toto přijetí větší sebehodnotu. Díky tomu může napnout své síly do práce a „budování světa“. Jeho dílo přináší výsledky, které pocítí rodina ve financích a dobré náladě muže, že na bitevním poli obstál. Je to vlastně i úspěch ženy. Ta má v dnešní době také svoji práci mimo domov. Zároveň ale budování zázemí rodinného hnízda je tou nejcennější veličinou, která dává všem členům rodiny klid a sílu. Péče o dům, byt, teplý krb v podobě dobrého jídla a čisté domácnosti tiše stabilizuje svět. Nikde za to ženy nedostávají medaile. Snad budeme dost sebevědomé, abychom věděly své.


Radujte se ze sexu, neobchodujte s ním
Neobchodujte se sexem, nevyplácí se to a není to fér. Sex ve stylu „něco za něco“ jej degraduje a postupně oslabí vaši vzájemnou lásku. A nebudete na něj pak mít takovou chuť. A s nižší hladinou erotična ve vztahu klesá přitažlivost obou partnerů. S vyvanulým sexem nemůžeme být krásná. A každá žena přece chce být krásná. Nechte sexu jeho tmelící energii a nezanášejme jej handlováním. Samy se pak budete cítit lépe skrze svoji jiskru. Naučte se milovat svoji sexualitu a svádějte svého muže. Touto hrou kořeníte vztah, aby neuvadl.

 


Nebojte se své něhy
Žijeme v tvrdé době racionality. A něha ženy je změkčovadlem, které vylepšuje svět. Je to též účinný prostředek proti mužské pýše a egoismu. Něha je jako měkká peřina, do které se potřebujeme všichni alespoň na chvíli zavrtat, aby z nás nevznikla monstra. Žena je k ní předurčená přírodou, mateřstvím. Něhou lze chovat a též vychovávat svět, aby z něj nezůstala souš. Nestyďme se přinášet něhu i tam, kde se běžně nenosí. Muži to ocení.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
SNY, SEX A MUŽI: Zprava dobrý, zleva vztahy
Ohrožuje váš vztah sokyně? Takhle se jí zbavíte!
Milostný vztah v práci. Riziko i vášeň


Učte se být svému muži vděčná
Vždyť skrze něj naplňujete svou touhu být matkou a žít ve vztahu, nebýt osamělá. Možná se proti této radě sbírá vlna nevole. Zač mu být vděčná? Vždyť mi nic dobrého nepřináší! Opravdu jsou někdy pocity ve vztahu hořké, a to oboustranně. Jen když se trochu poodstoupí ze zaminovaného pole, uvidíme, že mateřství je dar a povstává jen ze spojení s mužem. Alespoň za příchod dětí buďme vděčné. Vděčnost je totiž signálem zralosti osobnosti. Neschopnost být vděčný je pravým opakem, poukazuje na dětinskost. A na tu bohužel dojel nejeden partnerský vztah.

 

K zajímavým vyznáním lásky, která by za vztahu neměla vymizet ani po letech, vás může inspirovat následující video, které představuje možná i neobvyklá vyznání lásky z celého světa.

 

 

Učte se svému muži odpouštět
Odpuštění. Tato emočně náročná disciplína zachránila nejeden vztah. Ženy nejsou od přírody tak ješitné jako muži, a tak mají moc harmonizovat vztahy jako živá voda. Bez této schopnosti pomoci navodit smír, končí vztahy v nelítostných teroristických válkách, ve kterých hyne vše živé. Včetně duší dětí. Buďme asertivní a emancipované. Ale také moudré. Ať může v dobrém platit, že moudřejší ustoupí. Možná se Vám tato rada nelíbí. Je jasné, že některé vztahy se slepit nedají. Ale mnohé se vyplatí zachránit, a to nejen pro děti, ale i pro narovnání generačních záležitostí.

 

 

Dopřejte svému muži svobodu a sama ji též vyžadujte
Svobodou není myšlena anarchie a nevěra. Ale prostor pro osobní život. Pro koníčky, vlastní názory, vlastní potřeby atd. Když budeme navzájem respektovat, že jsme samostatné lidské bytosti, a pracovat na vytváření společného prostoru, ve kterém se cítíme oba dobře, pak pravděpodobně nebudeme žádné rady potřebovat. Nastane stav, kterému můžeme říkat partnerství. Pokud však živíme ve vztahu totalitu, nesvobodu, je čas na revizi a opravu. Nezapomeňte, že život máte pouze jeden.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ja 13:15 03.03.2016
A to ten chlap za takovou námahu stojí? Fakt?