Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Podle průzkumů Češi ročně spotřebují čtvrt miliardy tabletek proti bolesti a utratí za ně kolem pěti miliard korun. Nejčastěji se tak snaží zahnat bolest hlavy a polykají Ibalgin nebo Brufen. Ale ono to jde i bez tabletek. Přinášíme deset tipů, ja...

RADY K NEZAPLACENÍ: Jak na bolesti hlavy bez polykání prášků

Bolest hlavy
zdroj: isifa.com Bolest hlavy
aktualizováno 03.03.2014, 10:38 | 28.02.2014, 14:15 | doma.cz

Podle průzkumů Češi ročně spotřebují čtvrt miliardy tabletek proti bolesti a utratí za ně kolem pěti miliard korun. Nejčastěji se tak snaží zahnat bolest hlavy a polykají Ibalgin nebo Brufen. Ale ono to jde i bez tabletek. Přinášíme deset tipů, jak se zbavit bolesti hlavy bez prášků.

1. Někdo to rád horké

 

U 50 procent lidí vzniká bolest hlavy kvůli staženým svalům v krční páteři. Pomoc je jednoduchá, na šíji přiložíme lahev s teplou vodou. Po nějaké době se stažené svalstvo uvolní a bolest hlavy přejde.
 

2. Studené na čelo


Dalším pomocníkem může být ledový obklad na oči nebo čelo. Tento způsob odpomůže od bolesti například při horečkách.
 

3. Zázračná dubová kůra
 

Pomůže obyčejná dubová kůra. Její hlavní účinnou látkou je salicin (kyselina acetylsalicylová), který se v syntetické podobě mimo jiné objevuje i v aspirinu. Když ji zalijeme horkou vodou a přecedíme, můžeme ji pít jako čaj, pomůže stejně jako v tabletách.
 

4. Důležité je poznat příčiny
 

Je nutné, abychom rozpoznali, proč nás bolí hlava. Příčinami mohou být například stres, předmenstruační období či nedostatek spánku.
 

5. Palce nahoru
 

Palce si položte na spánky. Krouživými pohyby masírujte bříšky palců spánky. Doporučuje se také zacvičit si jógu.
 

6. Uvolnění v práci
 

Na vině může být váš pracovní stůl. Například dlouhé hodiny u počítače a špatné sezení, respektive špatné držení hlavy u něj může způsobit trvalejší bolest hlavy. Únavou trpí rovněž oči a z ní může bolest hlavy také pramenit. Je důležité si své pracovní místo uzpůsobit tak, abyste těmto problémům předešli. Občas pootočte hlavou třeba k oknu a chvilku se do něj zadívejte, aby si oči odpočinuly.

7. Kino v hlavě
 

Pokud jste na štíru s časem a nemáte ani dostatek financí, abyste si dopřáli krátkou dovolenou, nabízíme bezplatný „zážitek“, který by vás měl uvolnit. Lehněte si na záda, zavřete oči a představujte si, že běžíte po prázdné pláži, slyšíte jen šumění moře.
 

8. Mátový olej na čelo
 

Mnohé studie dokázaly, že od bolesti hlavy pomůže éterický mátový olej. Má léčivé účinky, povzbudí receptory v kůži. Jednoduše si jím potřete čelo a spánky.
 

9. Kávová bomba
 

Ten, kdo pravidelně nepije kávu, pomůže mu šálek espressa, do něhož si kápne citron. Kofein zablokuje tvorbu speciálního enzymu, který je zodpovědný za vznik bolesti.
 

10. Správná porce devětsilu lékařského
 

Bylinka, která je k nezaplacení, může se i usušit. Čaj se dá uvařit jak z čerstvé, tak usušené rostliny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zdeněk Troška exkluzivně z nemocnice: Mám zánět pobřišnice, je to velice bolestivé

Yvonne Přenosilovou trápí nesnesitelná bolest! Zvládne naplánovaná vystoupení?

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marcela 20:29 01.03.2014
Mě nepomůže nic jen fakt silné tabletky na předpis.
Majka 15:04 01.03.2014
kafe s citronem a je po bolesti