Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Omáčky s glutamátem dětem nepatří. Kupte jim kvalitní kečup.

Barbecue omáčky PRO DĚTI? Raději kečup a bez éček!

holčička gril
zdroj: Thinkstockphotos holčička gril
aktualizováno 05.05.2013, 00:00 | 05.05.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Omáčky s glutamátem dětem nepatří. Kupte jim kvalitní kečup.

Chystáte se grilovat? Nebo jen chcete odbít děti večeří hranolky nebo špagetami s kečupem? Můžete to udělat jen výjimečně. A když, tak vybírejte omáčky bez éček. Jde to.


Nejčastější látkou, kterou v barbecue a podobných omáčkách najdete je tolik diskutovaný glutaman sodný. I když je stále označován za neškodný, v dětské stravě je nerado vidí hodně lékařů. Dejte si pozor na obalu najdete látku E 621 neboli glutaman sodný.


Velkým problémem všech omáček je také obsah soli, je v nich ale i cukr a další éčka v podobě barviv, ochucovadel a zahušťovadel. Nic co by se hodilo pro děti.

 

 

Kečup ano, ale z rajčat!
Pokud chcete svým potomků dopřát nějakou omáčku, pak sáhněte nejlépe po kečupu. Dobrý kečup je bez éček Čtěte pozorně obaly. Dražší kečupy se vyrábějí pouze z rajčat, cukru, soli, octa a koření. Na výrobu 100 gramů kvalitního výrobku by mělo být použito alespoň 200 gramů rajčat.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Popálené dítě? Rychle pod studenou vodu a vydržet několik desítek minut
Známe recept na nejzdravější domácí barbecue omáčku!
4 nejlepší marinády na maso, které zvládne každý!


V levnějších výrobcích škroby nahrazují základní surovinu, tedy rajčata nebo rajský protlak. Když kečup podezřele drží tvar a chová se jako pudink, je plný zahušťovadel - má tedy nižší podíl rajčat. To platí i v případě, že nemá barvu rajčat.


U kečupu si dávejte pozor na obsah soli. Neměl by být vyšší než jeden gram na 100 gramů výrobku. Hlídejte také výrob obsah přidaného cukru. Rozumný je kolem 20 gramů, vyrábějí se i kečupy s obsahem cukru přes 35 gramů. Bez přidaného cukru koupíte rajčatový protlak.


Kalorie a chemie z tatarky

V majonézách a samozřejmě i tartarských omáčkách či všech možných zálivkách na bázi majonézy nebo jogurty kromě velkého množství kalorií opět narazíte na éčka. Nevěřte, že stejné italské byliny, které jsou na obrázku na obalu, jsou vevnitř.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Grilujeme na pivu. Vyzkoušejte DOKONALÁ žebírka s medem!

Pečená vepřová žebírka na rozmarýnu a mrkvi

 

Nejen pro děti, ale i pro dospělé platí, že při grilování je také třeba myslet na množství kalorií.
 

Pokud chcete hubnout, můžete si v klidu dopřát plnotučnou hořčici či kečup. Správná hořčice má být vyrobena z hořčičného semínka, vody, octa, trocha soli a minimální množství cukru. Případně ještě koření, ale barviva a konzervační látky nemají v hořčici co dělat.

 

 
27 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře