Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Utrácíme za cigarety a alkohol a na jídle šetříme. Přitom správnou úpravou jídelníčku ovlivníme nejen stárnutí, ale eliminujeme i velké množství civilizačních chorob.

8 pravidel chytré hospodyňky, aby potraviny nekončily v koši

Hubnutí
zdroj: Thinkstockphotos Hubnutí
aktualizováno 06.06.2015, 00:36 | 06.06.2015, 00:36 | Doma.cz/trm

Utrácíme za cigarety a alkohol a na jídle šetříme. Přitom správnou úpravou jídelníčku ovlivníme nejen stárnutí, ale eliminujeme i velké množství civilizačních chorob.

Žijeme v době, kdy si můžeme vybrat surovinu s minulostí a jasným rodokmenem. Čím víc budeme přemýšlet o tom, co jíme, tím bude náš život kvalitnější. Zodpovědný výběr surovin podpoří životní prostředí, malovýrobce a lokální producenty, ale především podpoří náš kvalitnější život.


Podle evropského průzkumu končí 38 % potravin v koši. Nakupujeme totiž jednou týdně či měsíčně plné nákupní vozíky jídla, které pak leží delší dobu v lednici. „Proto musí tyto produkty obsahovat věci, které tam nepatří – éčka, stabilizátory a jiné věci, které na chuti nepřidají. Možná právě proto končí v koši,“ říká kuchař Filip Sajler. Žijeme v době, kdy si můžeme dovolit nakupovat téměř denně. Začněte kupovat jen to, co opravdu sníte. Zjistíte totiž, že za stejné peníze koupíte lepší (dražší) produkt – sice ho bude méně, ale ušetříte, protože to nevyhodíte. „Toto je vodítko, jak o jídle uvažovat správným způsobem,“ říká Sajler a pokračuje: „ Kdysi jsme kupovali v tržnici každý den čerstvé potraviny a převážně to, co právě dozrávalo v našich podmínkách. Proč jsme přestali?“

 


Poctivé nemusí znamenat BIO


Myslíte si, že to nejkvalitnější najdete pod značkou BIO? Omyl! Farmáři vám to nejlepší nabídnou právě ve chvíli, kdy mají potraviny tu nejlepší sezonu. A to nemusí znamenat, že půjde nutně o kvalitu BIO. Kvalita se pozná podle způsobu zpracování, nešizení, nedodávání zbytečných éček a konzervantů do výrobků. „Když si chcete otevřít dobrou restauraci, musíte mít možnost kvalitní potraviny někde nakoupit. Nechcete-li vařit ze surovin, které obsahují přidané látky, pokud chcete opravdu jen ty nejkvalitnější suroviny, musíte se obklopit farmáři a lokálními producenty, neboť to jsou lidé pohybující se na pastvinách a jejich cílem je co nejkvalitněji vypěstovaná potravina,“ popisuje Filip Sajler a pokračuje: „zvykli jsme si nakupovat na farmářských trzích, kde si nakoupíte kvalitní potraviny a zároveň vám poradí se zpracováním, nebo dokonce kde si můžete zakoupený produkt, například rybu, nechat připravit." V profi kuchyni byste nikdy neměli najít polotovary, protože ubírají nejen na chuti, ale i na kvalitě. Ideální je, když si prodejci produkty denně zaváží, aby byly čerstvé. Navíc tím, že potraviny nemusely cestovat na velkou vzdálenost, se udržují čerstvější a tím i nutričně hodnotnější a senzoricky bohatší.

 

Farmařské trhy - 3
(Foto: Mediafax)

 

ČTĚTE TAKÉ:

REVOLUČNÍ VÝZKUM: Některé potraviny je možné jíst, i když mají plíseň! Které to jsou?
8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?
RECYKLUJTE: Podívejte se, jak mohou být PET lahve praktické!


Aby se náš život zkvalitnil, stačí dodržet pár jednoduchých zásad.


1. Nakupujte pouze tam, kde můžete produktům /prodejci/ surovinám 100% důvěřovat.


2. Nejdůležitější je místo původu suroviny nebo důvěryhodný producent.


3. Čtěte obal, prohlédněte si etiketu, ptejte se, odkud výrobek/ surovina je, místo původu je důležité.


4. Nakupujte vždy nejčerstvější a pocitově nejkvalitnější suroviny, myslete na to, že to, co jíte, je důležité.


5. Dejte na základní instinkty a pocity, když vám něco nevoní nebo se vám surovina nezdá, nekupujte ji.


6. Přemýšlejte o tom, co nakupujete a jíte. To, co jíte, tím se stáváte, každé sousto je důležité.


7. To, co dáváte do hrnce, je základ úspěchu: kvalita surovin + poctivé kuchařské postupy = nejlepší jídlo na světě.


8. V jednoduchosti je největší síla.

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

AL 13:17 25.06.2015
Ja si tiež myslím, že nezaznelo nič, čoho by sa skutočne človek mohol držať, aby nevyhadzoval potraviny. Človek by čakal skôr nejaké konkrétne tipy, nie len reči, že treba uvažovať, premýšľať. Naopak, rada, ak sa nám potravina nezdá, tak nekupovať, je podľa mňa dobrá.
veselý pán 15:05 10.06.2015
takový obecný plky. k čemu to je dobrý?!
v článku nezaznělo NIC, proč se to mělo vůbec publikovat. (facku si autor snad dá sám, místo honoráře - ten může poslat paterčatům).