Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Není nad vůni a účinky čerstvě utržených bylinek!

BYLINKY: Vyléčí každou nemoc. Jaké vybrat?

Levandule vás uklidní i uspí
zdroj: Thinkstockphotos Levandule vás uklidní i uspí
aktualizováno 21.04.2013, 13:08 | 21.04.2013, 00:00 | esn

Není nad vůni a účinky čerstvě utržených bylinek!

Bylinky si snadno zvládnete vypěstovat sami. Pokud je ale chcete hned a nezaseli jste před několika měsíci, vydejte se pro ně třeba na farmářský trh. A pokud tam nepochodíte nebo nemáte čas, zajděte si pro nějaký kvalitní bylinný nálev třeba do lékárny.


Bylinkami proti stresu

 

Každodenní zápřah vás může pěkně rozhodit. Ale nemusí se vše léčit hned léky. Bylinky jsou mnohdy účinnější a hlavně zdravější cestou, jak si pomoci od rozervané duše.
Pokud cítíte úzkost, jste přetažení a nic vás nebaví, vyzkoušejte kozlík lékařský. Seženete ho volně v lékárně. Nedoporučuje se ale konzumovat déle, jak dva týdny, upozorňuje MUDr. Barbora Krátká. Snadno byste se totiž mohli po delším užívání předávkovat a kozlík by zbytečně vaši nervovou soustavu rozdráždil.

 

 

Další bylinkou, která může pomoci s uklidněním vašich nervů, je ženšen. Na trhu můžete sehnat ženšen korejský, sibiřský, ale i indický. Pomáhají zpomalit stárnutí, posílí vaše nervy, zároveň vám pomohou překonat únavu. Zejména sibiřským ženšenem si můžete posílit imunitní systém.

 

 

Bylinky pro klidný spánek

 

Nemůžete v noci usnout nebo se během noci často budíte? Nevrhejte se hned po pilulích na spaní, někdy totiž stačí napít se před bylinkového nápoje nebo si k bylinkám přivonět.

 

Levanduli všichni dobře známe a nyní je její sezóna. V květinářstvích ji dokonce seženete už předpěstovanou. A není nic lepšího než ji usušit a dát do pytlíčků. Ty potom můžete umístit pod polštář sobě, ale i zbytku rodiny. Na nervovou soustavu působí přímo blahodárně. Levandule zklidňuje a pomáhá usnout.

 

 

Stejně účinná je i třezalka. Ta je navíc ale i mírně hypnotická. „Sice nás zklidní, ale za tu cenu, nebudeme po zbytek dne unavení.“ Říká MUDr. Krátká a dodává, že bychom měly třezalkový nálev pít před spaním. Naše tělo se díky ní hezky uvolní a vyspíme se jako nemluvňata. Nepijte ji ale každý den, tělo by si na ni rychle zvyklo a bylinka by na nás přestala účinkovat. Párkrát do měsíce při extrémním vypětí si ji dopřát můžeme.

 

Nejméně známý je hloh, ale ve specializovaných obchodech nebo v lékárně na něj narazíte snadno. Jedná se o bylinku, která posílí vaše srdíčko i cévy a zmírní vaší neurózu, pokud nějakou trpíte.

 

 

Bylinky, které dodají energii

 

S únavou během dne vám může pomoci kde co. Energetické nápoje, sladké limonády s obsahem cukru nebo káva. Ale protože je jaro a měli bychom všichni svůj organismus nabudit něčím zdravým, vyzkoušejte bylinky. Většina z nich vám navíc pomůže pročistit tělo od nežádoucích látek nasbíraných během dlouhé a mrazivé zimy. Měly byste se po nich cítit jako znovuzrození.

 

Nejpříznačnější jarní bylinkou je kopřiva. O Velikonocích do nádivky jsme ji dát nestihli, byla na ní zima, a tak nestačila vyrůst, příští víkend už bychom se žahavých a zdravých kopřiv mohli v přírodě dočkat. Pročišťuje tělo a je vhodná při problémech s akné. Kopřivový detox velí, pít z ní alespoň dva litry odvaru denně po celý měsíc.

 

Ve změti spousty bylin, pro vás vybíráme jednu poslední, s názvem guarana. Její Účinky oceňují studenti, učitelé, ale i manažeři a další lidé pracující pod stresem. Guarana zlepšuje náladu, pomáhá spalovat tuky, zvyšuje účinky vitaminu C a D. doporučuje se konzumovat při sportu. Pomáhá uvolňovat kyselinu mléčnou, díky které nás svaly druhý den nebudou moc bolet.

 

NÁZEV BYLINKY DOPORUČENÁ INDIKACE
Kozlík  400 ml denně / 2 týdenní kůra
Ženšen  300 ml denně / 2 týdenní kůra
Levandule  200 ml denně / občas
Třezalka  200 ml denně / občas
Hloh  500 ml denně
Kopřiva  2 l denně / 1 měsíc
Guarana  2 l denně / 1 měsíc

 

 

Tabulka je pouze orientační! Nechte si poradit od specialisty nebo od lékaře, který vám navrhne indikaci přesně na míru.

 Konzumovat můžete horké odvary z bylinek, které si můžete ochutit medem. Všeho ale mírou, lékaři doporučují tři šálky denně.

 

Pokud si dopřáváte jakoukoliv z výše zmíněných bylin proti stresu, nepijte žádné nápoje s obsahem kofeinu. Mohly by váš nervový stav pouze prohloubit.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ NA POKLIČCE:

Nečekejte na jaro, bylinky si vypěstujte už teď!

Estragon: Tajemné koření a nový vítr do vaší kuchyně

Desatero pěstitele bylinek
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Leonka 09:01 20.01.2015
Přesně tak, na každý neduh je nějaká bylinka a nejlepší je nemocem předcházet, teď beru hlívu ústřičnou s českýma bylinama a zatím se mi to daří, jasně, neříkám, že nejsem vůbec nemocná ale už to není tak časté, navíc i čistí tělo.
Karolína Volková 19:05 19.12.2013
Dobrý den, používala jsem guarana a ženšen a obojí mi pomohlo.. Můžete se kouknout na http://www.herbal-store.cz