Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Co dělat, když doma z tašky vybalíte shnilá rajčata, plesnivé citróny, nebo prošlé sušenky?

Nenechte se v obchodě nachytat: Tohle jsou triky supermarketů!

Nákup potravin
zdroj: Thinkstockphotos Nákup potravin
aktualizováno 03.06.2014, 17:39 | 03.06.2014, 17:39 | doma.cz

Co dělat, když doma z tašky vybalíte shnilá rajčata, plesnivé citróny, nebo prošlé sušenky?

Potraviny je možné reklamovat stejně, jako kterékoliv jiné zboží. Pokud se ovoce, či zelenina neodpovídá nejlepšímu stavu, je lepší se do obchodu vrátit a vyměnit ho. Na to máte minimálně den u rychle se kazících potravin (maso, ovoce, zelenina), které se nahnilé prodávat nesmí. Na reklamaci potravin je stanovená osmidenní lhůta, kdy můžete jít potraviny vrátit.

 

Rozdíl mezi „Spotřebujte do“ a „Minimální trvanlivost“

 

Rozlišujeme dva druhy značení, které mohou být pro mnohé matoucí. Označení „spotřebujte do“ označuje závazné datum, po kterém se nejenom potravin nesmí vůbec prodávat, ale neměly by se ani konzumovat. „Spotřebujte do“ se proto používá na rychle se kazících potravinách, jako jsou jogurty, sýry, maso, ryby, chlazená drůbež apod.

 

Oproti tomu „datum minimální trvanlivosti“ se používá na stabilnějších potravinách, jako jsou konzervy, sušenky, nápoje, těstoviny atd. A právě tato velká skupina potravin bývá často obchodním chytákem mnohých prodejců. Náš potravinový inspektor, Ladislav Hruška objevil v obchodu sítě Coop „akci“, ve které se prodávaly prošlé potraviny. Což by neznamenalo nic špatného, ale trik je v tom, že je obchod musí poctivě označit a vyčlenit od ostatních výrobků. Uvedení sleva, nebo akce je dost zavádějící a přesně tohohle i obchodníci využívají, když prodávají prošlé zboží (po datu minimální trvanlivosti).

 

ČTĚTE TAKÉ.

Jarní úklid bude hračka! 10 babských rad jak na to!

Jak si vypěstovat mini zeleninovou zahrádku

Ovoce na grilu: Avokádo je tučné, anas pomáhá s hubnutím!

 

Proto je potřeba hlídat, pokud je nějaká laskomina, nebo těstoviny v akci, aby to nebylo právě z tohoto důvodu, který ne každý jen tak přejde. Potraviny by samozřejmě i tak neměly být zdraví nebezpečné, ale pokud je neplánujete sníst v krátké době, rozhodně byste prošlé produkty neměli kupovat do zásoby.

 

 

Jak často kupované potraviny zkontrolovat?

 

Ne pokaždé má člověk čas očima hledat datum spotřeby a luštit miniaturní písmenka, ale při nákupu ovoce, zeleniny, či mražených ryb zapojte více smyslů. Pokud v sáčku s rybou hmatem objevíte kusy ledu, rybu rozhodně nekupujte. Zřejmě by šlo dříve rozmraženou ryby, či rybu „napuštěnou“ vodou.

 

Pozor také na ovoce a zeleninu ve vaničkách, síťkách a plastových kelímcích, vždy aspoň prohlédněte kousky ležící úplně naspodu.

 

 

Zároveň není nejlepší nakupovat ani pečivo do zásoby. V igelitových pytlících doma, totiž může začít plesnivět, ale tyto plísně nejsou na první pohled patrné pouhým okem. Skladování v ledničce nepomůže, ale v mrazáku ano. Proto nechcete-li každý den běhat do večerky, či do pekařství, v supermarketu nakupte pečivo a to, co nesníte do dvou dnů, dejte zamrazit do mrazáku, kde plísně nemají šanci.
 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře