Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vánoce jsou pro většinu českých rodin a především jejich rozpočty obrovskou zátěží. Rok od roku tak stále více lidí hledá skrze slevy cestu, jak zkrotit vánoční výdaje a přitom udělat svým dětem i ostatním blízkým radost.

Omezený rozpočet na vánoční dárky? NÁVOD, jak chytře nakoupit ve slevách

Vánoční dárky
zdroj: Thinkstockphotos Vánoční dárky
aktualizováno 09.12.2014, 11:54 | 09.12.2014, 11:54 | Doma.cz/trm

Vánoce jsou pro většinu českých rodin a především jejich rozpočty obrovskou zátěží. Rok od roku tak stále více lidí hledá skrze slevy cestu, jak zkrotit vánoční výdaje a přitom udělat svým dětem i ostatním blízkým radost.

Co ve slevách nejvíce frčí? Jak se ke slevám staví Češi? A na co byste si měli dát před Vánocemi pozor? Největší český vyhledávač slev Skrz.cz zjišťoval v průzkumu mezi 525 respondenty vztah Čechů ke slevám. Průzkum ukázal, že zhruba třetina lidí při nákupu cíleně vyhledává zlevněné zboží a více než polovina by si z dvou podobných výrobků vybrala ten, který je ve slevě. 84 % Čechů slevám důvěřuje a většina z nich se za nákup ve slevě nestydí.


Průzkum také zjišťoval, jaký mají Češi vztah k akčním letákům. Z průzkumu vyplynulo, že akční letáky obchodů sleduje 94 % Čechů, z nichž více než polovina naprosto pravidelně, zbytek se do nich „začte“ alespoň občas. Téměř polovina z nás pak sleduje akční letáky obchodů už i na internetu.


A jaká výše slevy přiměje Čechy nejčastěji k nákupu? Průzkum ukázal, že je to sleva ve výši mezi 30 až 49 %, jelikož právě ta obvykle zláká k nákupu téměř čtvrtinu dotázaných. Druhá nejzajímavější je pro Čechy sleva od 50 do 69 %. Naopak pouze zanedbatelnou část dotázaných přiměje k nákupu sleva do 10 %, stejně tak ale i sleva nad 70 %. Vůbec nejvíc dotázaných (57 %) se nechalo slyšet, že jim nezáleží ani tak na samotné výši slevy, jako spíš na výsledné ceně a druhu zboží.

 

Anketa
Kolik letos utratíte za vánoční dárky pro své blízké?
11 hlasů
Do 1000 korun.
18 hlasů
1001 - 3000 Kč.
10 hlasů
3001 - 5000 Kč.
Hlasovalo 64 lidí
 


Fotodárky, elektronika, zážitky i pobyty


To, že Češi hledají ve slevách před Vánocemi především inspiraci, potvrzuje jeden z největších letošních hitů - fotoknihy a fotokalendáře. Fotodárky v podobě stolních i nástěnných kalendářů, knih, nebo hrnků a puzzle s vlastní fotkou, stojí na slevových serverech často i méně než 200 korun a nabídky tohoto druhu mizí po stovkách.


Obecně lze říci, že je na slevových serverech v posledních letech stále větší zájem o vše spadající do kategorie zboží. Obzvlášť zájem o značkovou módu neustále roste. Na Skrz.cz, který shromažďuje nabídky slevových serverů, jsou před Vánocemi oblíbené hlavně módní doplňky jako hodinky, kožené tašky, rukavice na dotykové telefony, šperky i šály. Ze zlevněné elektroniky je před Vánocemi největší poptávka po televizích, tabletech a chytrých telefonech. Zájem je také o dětské výukové tablety. Nejoblíbenější položky z kategorie zboží se pohybují v cenové hladině okolo 300 korun.

 

 

Největší zastoupení mají na slevových serverech během předvánočních nákupů zážitkové poukazy. Pokud člověk zmešká poslední šanci na objednání dárků v e-shopu, zachránit ho mohou právě zážitkové vouchery. Ty patří každoročně k nejoblíbenějším nabídkám a lze je zakoupit třeba i 24. prosince. „Po zaplacení si stačí voucher vytisknout a zákazník se nemusí strachovat, že by dárek nedorazil včas,“ říká Petr Kováčik ze Skrz.cz. I kvůli možnosti zakoupení tohoto typu dárků vrcholí poptávka na slevových serverech o něco později než v e-shopech.


Slevové servery jsou vyhledávaným cílem i pro zákazníky, kteří chtějí svým blízkým dopřát kratší dovolenou se vším všudy. V kurzu jsou právě proto kompletní pobytové balíčky. V loňském roce byl největší zájem o vše zaměřené na wellness a relaxaci. Nejen vícedenní pobyty v lázních, ale také jednorázové vstupy do saun, vířivek či solných jeskyní.


Atraktivní se stávají i luxusnější pobyty a krátké dovolené. "Zatímco loni před Vánocemi byly pobyty dražší 3 000 korun téměř 'neprodejné', aktuálně tyto nabídky frčí," vysvětluje odborník na slevy. Již loni byly přitom pobyty a cestování položkami, za které nechali Češi před Vánocemi na slevových serverech nejvíce peněz. V letošním roce tomu podle všeho nebude jinak.


ČTĚTE TAKÉ:

Originální vánoční dárek pro kamarádku? Vyrazte pro něj do sexshopu
Vánoční nadílka pro každého člena rodiny: Tip pro prarodiče
Neobvyklý vánoční dárek: Miláčku, skoč si na plastiku


Chytře a bezpečně


Možností, kde a jak sehnat vánoční dárky za zvýhodněnou cenu nebo s nějakým benefitem zdarma, je mnoho. Speciální předvánoční akce chystají obchodní řetězce, e-shopy i slevové servery. Než se však rozhodnete k samotnému nákupu, měli byste znát pár základních rad, které jsme pro Vás připravili.


Častým trikem jsou slevy, které ve skutečnosti žádnými slevami nejsou. Pokud objevíte zboží nebo službu za zvýhodněnou cenu, která se Vám bude zamlouvat, vždy si ověřte, za jakou cenu se podobné zboží či služby prodávají u jiných prodejců.


Sledujte diskuze na webech obchodníků i sociálních sítích. Do diskuzí se sice převážně zapojují lidé, kteří byli s něčím nespokojeni, z jejich reakcí se ale přesto můžete dozvědět spoustu užitečných informací o prodejci či konkrétním produktu. Nebojte se také položit otázku ještě předtím, než uskutečníte samotný nákup. Každý prodejce by měl být snadno dosažitelný telefonicky i prostřednictvím e-mailu. Položíte-li dotaz, měli byste se dozvědět nejen odpověď, ale zjistit i rychlost a úroveň zákaznického servisu.


Vyhněte se podezřelým prodejcům. U každé seriózní nabídky byste měli nalézt informace o jejím dodavateli. Seriózní a kvalitní prodejce je vždy registrovaný v obchodním rejstříku, což si lze jednoduše ověřit na internetu. Důvěryhodné e-shopy navíc sdružuje Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře