Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Myslíte si, že ke spaní potřebujete vlastně jen postel a kousek prostoru na odkládání knížky nebo třeba skleničky?

ŠKOLA BYDLENÍ: V ložnici se musí větrat, jinak vás bude bolet hlava!

loznice - 8
zdroj: Thinkstockphotos loznice - 8
aktualizováno 01.10.2013, 21:29 | 04.11.2013, 12:01 | doma.cz

Myslíte si, že ke spaní potřebujete vlastně jen postel a kousek prostoru na odkládání knížky nebo třeba skleničky?

Zdá vám, že devět metrů čtverečních by mělo stačit? Není to ale pravda. Architekti doporučují minimálně 12 metrů.
Proč je dobré, aby ložnice měla větší plochu než jen rozměr lůžka? Ing. arch. Karel Trachta, který po náš web připravuje již druhý díl Školy bydlení tentokrát o ložnicích, to vysvětluje jasně: "Větší plocha je nutná pro dobré spaní, aby se v pokoji dobře dýchalo."

 

Podívejte se na rozhovor s architektem Karlem Trachtou ve Snídani s Novou:

 

 

Chcete se opravdu dobře vyspat a nebudit se ráno například s bolestí hlavy, tak si uvědomte, že v noci při spaní je čerstvý vzduch naprosto nezbytný. Čím menší je místnost, tím rychleji se vydýchá. "Máte-li ložnice velkou zhruba 12 metrů čtverečních a výška místnosti je tak jako v běžných bytech kolem 2,6 metru, má objem 30 metrů krychlových. Ideální by přitom bylo 50 metrů krychlových, ale i tak by se pres noc mělo větrat, " vypočítává Karel Trachta.

 

 

Jak tedy naložit s malým prostorem? Kromě opravdu studených nocí, bychom měli nechat okno pootevřené. Někdy je také dobré otevřít dveře do druhé místnosti - například obýváku, v kterém vás už nikdo nebude rušit.

 

Touto problematikou se v dnešní době zabývá moderní stavitelství. Navrhují se způsoby nuceného větrání s rekuperací vzduchu. To znamená ze máte v místnosti neustále čerstvý vzduch a neztrácíte draze zaplacené teplo.

 

Na sever a na jih
Pokud hledáte nejvhodnější místo ve svém bytě, tak myslete i na to, kam okna ložnice nesměřujete. "Nejlepší je, když vám do postele svítí ranní slunce z východu, dodá vám hned po probuzení energii a hlavně vás z postele doslova vytáhne, doporučuje Karel Trachta.

 

Pracujete dlouho do noci? Pak se vám asi ranní slunce moc líbit nebude. Ložnici raději dejte na jih. Není-li možnost postel přestěhovat, kupte si opravdu neprůhledné závěsy nebo rolety.

 

 

"Zcela nevhodné je umístění ložnice na západ. Odpolední a v létě i večerní slunce místnost zahřívá a v horku se nikomu nespí dobře. Pomohou jedině venkovní žaluzie, které místnost nejen zastíní, ale nepropustí ani teplo," vysvětluje architekt Karel Trachta.

 

Sever je strana zapovězená pro všechny místnosti, slunce do takových prostor vlastně nesvítí nikdy - někomu může ale i takto extrémní dispozice vyhovovat.

 

 


Vybrali jsme místnost a teď nastává rozhodnout to nejdůležitější. Kam dát postelet? Základní pravidlo zní následovně. Postel by v místnosti měla být umístěna tak, aby spící člověk neležel hlavou u ochlazované čili venkovní stěny nebo radiátoru. Ze zdravotního hlediska je lepší být zády k oknu, ale pokud chcete hned po probuzení vidět na svoji právě okvétající zahradu, nic nepokazíte.

 

Prostě si to vyzkoušejte. Hlavně aby vám nikde nefoukal studený vzduch na krk a záda a abyste se dobře cítili. "Než si definitivně zařídíte ložnici, dejte si chvíli času, zkuste třeba odložit nákup vestavěných skříní o měsíc, abyste během té doby měli možnost vyzkoušet si, kde opravdu chcete postel mít," radí architekt.

 

 

Skříně? Posouvat nebo ne?
Když už je zmínka o vestavěných skříních, mají vůbec místo v ložnici? Většina lidí je tam totiž umísťuje. "Samozřejmě záleží na velikosti místnosti a celkovém uspořádání ložnice. Vždy myslete na to, že kolem postele byste měli mít zhruba 60 centimetrů na pohodlný průchod z každé strany," odpovídá Karel Trachta.

 

Představte si, že vedle postele dáte skříň, jejíž dveře se budou otevírat do uličky, pak průchod musí být alespoň 80 centimetrů, ideálně raději celý metr. Myslíte si, že prostor ušetříte posuvnými dveřmi skříní? Bohužel ne, kvůli mechanismu zavírání, musí být skříň stejně o nějakých 10 centimetrů hlubší, aby se tam vešla ramínka, která zaberou 60 centimetrů.

 

Pokud potřebujete prostor opticky rozšířit, pak architekt Karel Trachta radí zvolit bílou barvu a skříně udělat až ke stropu. "Splynou tak v jednu plochu, nábytek nebudete vnímat a budete mít pocit většího prostoru," doplňuje.

 

 

Plánujete-li rodinu, myslete na to, že minimálně rok bude nedílnou součástí vaší ložnice ještě dětská postýlka. Počet a stáří dětí v rodině také možná rozhodne o tom, jak široká bude postel. Kdo má malé děti, ví, že i jinak luxusních 180 centimetrů je málo.

 

Práce v posteli ne, v ložnici klidně!
Máte tak skvělé podmínky, že je vaše ložnice ještě větší než 12 metrů čtverečních? Uvažujete o tom, že do ní ještě přidáte malou pracovnu? "Klidně, ale pořádně to promyslet, jednak budete mít pocit, že váš pracovní den nikdy neskončí a navíc pravděpodobně budete svou prací rušit partnera," varuje Trachta.

 

 

Na druhou stranu: dnes už má jen málokdo velký stolní počítač, takže není problém se večer přesunout do jiné místnosti. Každopádně platí: do postele se nebere práce a ani notebook!

 

Slabší lustr a lampičky
Co se týče osvětlení, pak v ložnici může být lustr slabší, třeba jen s jednou 100 W žárovkou či jiným typem odpovídající intenzity, ideálně uklidňující kompaktní zářivkou v teplé bílé barvě. Světlo by mělo být rozptýlené, aby neoslňovalo ani při pohledu vzhůru z postele. Nejlepší jsou závěsná svítidla s průsvitnými stínidly bez spodního otvoru.

 

Kromě toho mohou být v ložnici i lampy pro vytváření intimní atmosféry. Možné je zde použít stmívání. Takové lampy by však neměly sloužit ke čtení. Na to je potřeba mít intenzivní světlo, které se dá směrovat. Ideální jsou reflektorové lampy k připevnění na čelo postele, zeď či na polici nad postelí, které mají neprůhledná stínidla, aby světlo nerušilo partnera.


Výběr postele a správné matrace - to je kapitola sama o sobě. Tématu se budeme věnovat v dalším dílu naší Školy bydlení.

 

 

37 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

jarkak 10:52 25.02.2015
Nejen my, ale i matrace musí dýchat - nikdy jsem si to neuvědomovala, až jsem náhodou narazila na tento krátký článek: http://www.seart.cz/spravne-klima-loznici-a-15.htm...
Majka 13:15 23.02.2015
Montáž klimatizace Brno a okolí:

http://www.encofaservis.cz/produkty/montaz...