Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Přepadení, znásilnění, pokus o znásilnění... Slova, které slyšíme ze zpravodajství téměř denně. Jak takové zkušenosti předejít?

Účinná prevence přepadení a znásilnění: JAK SE NESTÁT OBĚTÍ?

Přepadení
zdroj: Thinkstockphotos Přepadení
aktualizováno 05.06.2014, 16:46 | 05.06.2014, 16:19 | Doma.cz/trm

Přepadení, znásilnění, pokus o znásilnění... Slova, které slyšíme ze zpravodajství téměř denně. Jak takové zkušenosti předejít?

Nejspolehlivější ochrana proti znásilnění je prevence. Vyhýbání se opuštěným a liduprázdným místům (noční ulice, parky, nádraží, aj.) je nejlepší způsob, jak znásilnění předcházet. Žena by do takových míst měla chodit pouze s doprovodem nebo do těchto míst vůbec nechodit. Když už se podobným místům vyhnout nedokáže, měla by být vyzbrojena nějakou spolehlivou ochrannou pomůckou (pepřový sprej, paralyzér apod.) a hlavně být dostatečně ostražitá. Někteří odborníci se domnívají, že vhodné je také telefonování, s tím, že osoba na druhé straně ví, kde se právě nacházíte a v případě napadení může ihned zavolat policii. Na druhou stranu může telefonování omezit vaši pozornost a vnímání okolí.


Jak případnému útoku předejít?

Sebeobrana by měla být vždy až poslední varianta v životě každé ženy. Snažte se případným útokům včas předejít. Jak?


* Nechoďte sama po opuštěných a tmavých místech (zejména parky, podchody, temné uličky,…).
* Snažte se nenosit příliš vyzývavé oblečení, zvlášť pokud nemáte cestou domů žádný doprovod.
* Nevybavujte se s cizími lidmi.
* Jestli máte možnost, před podezřelou osobou raději utečte a snažte se vyhledat přítomnost více lidí, kteří vám případně pomohou.


Nejčastějším místem, kde se znásilnění odehraje jsou právě opuštěné prostory (parky, noční ulice). I když se říká, že při pokusu o znásilnění se má žena snažit s pachatelem spolupracovat a chovat se klidně, není potvrzené, že by to některé ženě pomohlo. "Opak je pravdou. Při vyšetřování se může stát, že policisté či soudce budou tvrdit, že žena se stykem souhlasila. Násilníkům v těchto případech nejde pouze o styk jako takový, ale většinou potřebují vzrušení z bolesti, utrpení a strachu ženy. Takže z toho vyplývá, že dobrá herečka může předejít samotnému aktu znásilnění a omezit některá zranění. Žena, která se bude snažit být v klidu, vyprovokuje násilníka ještě k větší surovosti a ten jí uštědří rány do obličeje, hlavy a může použít i zbraň (nůž, tyč, klacek, aj.)," varuje specializovaný web zachranny-kruh.cz.

 

Čím se bránit?

Základem vaší kabelky by měla být nějaká sebeobranná pomůcka. Je jedno, zda si zvolíte pepřový sprej nebo osobní alarm. V případě nouze ho jistě využijete. Skvělou variantou je pepřový gel, který má dostřel až několika metrů a je obarven červenou barvou. Červená barva ulpí na kůži několik hodin a ještě po 48 hodinách je vidět pod UV lampou. Může to být užitečné, pokud budete chtít útočníka nahlásit na policii. V každém případě mějte sebeobrannou zbraň vždy po ruce: pokud víte, že budete procházet nebezpečným místem, vyndejte ji včas z kabelky, ať máte zbraň v případě nouze po ruce, na štrachání v kabelce vážně nebude čas.

 

Vyberte si:

S tímhle se ubráníte: Osobní alarm
S tímhle se ubráníte: Svazek klíčů
S tímhle se ubráníte: Deodorant
S tímhle se ubráníte: Pepřový gel
S tímhle se ubráníte: Pepřový sprej
S tímhle se ubráníte: Slzný sprej
S tímhle se ubráníte: Paralyzér
S tímhle se ubráníte: Sebeobranný nůž


V Česku se podle oficiálních statistik stane jedno až dvě znásilnění denně. Ať už bude cílem útočníka váš majetek nebo vaše tělo, je vždy lepší takové situaci předcházet, než ji pak hasit.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Krátké sukýnky – výzva ke znásilnění?
Víme, co vás spolehlivě ochrání před znásilněním!
Základy sebeobrany pro holky
Čím si "koleduješ" o znásilnění


Prevence selhala, zaútočil

 

Když už se vám nepodaří útoku předejít, začněte se bránit. Můžete použít pepřový sprej, nemáte-li jej ani další zbraň, můžete útočníka začít mlátit, kopat, škrábat... Snažte se napadnou citlivá místa, třeba jeho oči, klidně mu do nich vražte prst. Nebo mu hoďte na hlavu svetr - když vás chvilku neuvidí, získáte příležitost k útěku. Sebeobranné chvaty, které znáte z filmů, zkoušejte v případě, že o sebeobraně skutečně něco víte. Pravděpodobně bude mít útočník větší sílu než vy a i když ve filmu vypadají promyšlené chvaty jednoduše, nemusely by vám v tu pravou chvíli posloužit. Vsaďte spíše na intuici a zkuste za všech okolností zůstat co nejklidnější a vnímat svého protivníka a využít každé jeho slabiny či zaváhání. Na rozhodnutí, co budete dělat, máte často jen několik sekund, takže nesmíte zkoprnět a musíte jednat. Když útočníka překvapíte svou obranou, může se dokonce stát, že si vše rozmyslí. "Když se napadený začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí, může být útočník překvapen a zaskočen. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě, jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni,“ vysvětluje ve svém manuálu Prevence přepadení Policie ČR.

 

Co dělat při přepadení?

• Pokud má útočník zbraň, myslete na to, že váš život je přednější a odevzdejte mu cennosti/peníze.

• Nemá-li útočník zbraň, pokuste se zvážit své schopnosti a snažte se bránit nebo utéct. Při útěku běžte tam, kde předpokládáte, že budou lidi.

• K obraně můžete použít cokoliv, co máte sebou - kabelku, svazek klíčů, deštník, písek, kamení, lak na vlasy...

• Zkuste silně vykřiknout, některé útočníky to může zastrašit, můžete také udělat něco neočekávaného (křičte „hoří“, mějte u sebe píšťalku, na kterou můžete hlasitě zapískat, předstírejte mdloby, záchvat...)

• Pokud se rozhodnete pro fyzickou sebeobranu, jednejte zákeřně a rozhodně.


Spoléhat na pomoc okolí?

 

Jak napadený, tak i svědek události si vyhodnocuje situaci a rozhoduje se, co bude dělat dál. Musíme počítat s tou nejhorší variantou, a to s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému pomohli efektivně pomoci.

 

Rada pro přihlížející je jednoduchá: snažte se alespoň přivolat hlídku Policii České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156, tísňové volání z mobilu 112). Čeho si všímat a jaké informace si připravit? Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeďte se a zapamatujte si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, jeho pach apod. Velmi tím usnadníte pátrání po útočníkovi.

 

 

Co dělat po napadení


S napadením, okradením, nebo dokonce znásilněním se člověk vyrovnává velmi těžko. Proto je třeba se někomu svěřit. I kdybys to nenahlásila na policii, musíš to někomu říct. Někomu, komu věříte a o kom víte, že vaše jednání a pocity pochopí. Jen tak máte šanci se s tím vyrovnat a vyhnout se vleklým traumatům. Pokud se vaše situace nebude dlouho lepšit, budete špatně spát, nebudete jíst, nebo budete dokonce přemýšlet o sebevraždě, nebojte se vyhledat pomoc odborníka.


I když je pro vás jakékoli připomenutí této situace nepříjemné, rozhodně byste ji měla ohlásit. Násilník většinou není spokojený s jedním činem a bude v tom pokračovat. Je velice důležité, abyste tento trestný čin oznámila, a tím pomohla kriminalistům pachatele chytit. Stydlivost a předsudky v tomto případě nejsou na místě. Vy jste oběť, vám bylo ublíženo. Policie má pro tyto případy specialisty a poskytne vám psychologickou (postraumatickou) pomoc.


Ideální postup:
Kontaktujte Policii na čísle 158 a oznamte trestný čin.
Kontaktujte někoho blízkého, nezůstávejte sama.
Vyhledejte odbornou pomoc – nejjednodušší je zavolat na Linku důvěry, kde svou situaci můžete probrat tak, jak potřebujete.

 

Inspirujte se i skutečnými příběhy čtenářek:

VAŠE PŘÍBĚHY: Přepadl mě úchyl
VÁŠ PŘÍBĚH: Hrůzné znásilnění nezůstalo bez následků!
VÁŠ PŘÍBĚH: Hrůzná dovolená: Znásilnil mě švagr!
VÁŠ PŘÍBĚH: Zavinila sis to sama - řekli znásilněné dívce!
VÁŠ PŘÍBĚH: "Znásilnil mě táta kamarádky!"
VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnění ze mě udělalo trosku
VAŠE PŘÍBĚHY: Chtěl mě znásilnit a teď mě zve na rande!
VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnili mne, snažím se z toho dostat

2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Rea 15:53 09.05.2017
Áha. Takže už taky začínáme s tím "Nenechte se znásilnit" místo "Neznásilňujte"?

Pánové, kluci, muži, starci, chlapci: znásilnění je slabost, nechutnost a pokud se toho dopustíte, jako člověk nestojíte za nic.
Holky, dívky, ženy, babičky, dívenky: vychovávejte své syny správně. A pokud snad, NENÍ to vaše vina.