Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Při vysokých teplotách, je dobré myslet i na naše zvířecí kamarády. Horka jim mohou způsobit velké problémy.

Zvířata trpí vedrem víc než lidé. TIPY, jak jim pomoci

aktualizováno 09.07.2010, 05:12 | 09.07.2010, 00:00 | tn.cz / kar

Při vysokých teplotách, je dobré myslet i na naše zvířecí kamarády. Horka jim mohou způsobit velké problémy.

Lidé i zvířata by si měli dát na vedra pozor. Dehydratace i přehřátí organismu mohou psa nebo kočku dokonce připravit o život. Než řešit, co si počít se zvířetem, které těmito problémy trpí, je vždy lepší jim předejít. 

ČTĚTE TAKÉ:
Cestování se psem: pomůže klid i speciální přípravky

Největším problémem je přehřátí. Nejčastěji k němu dojde, když je pes dlouhou dobu zavřený v horkém místě, odkud se nemůže sám dostat. Klasickou situací tohoto druhu je pes zavřený v automobilu. Jinou nebezpečnou situací je dlouhodobý pohyb na přímém slunci. Normální zdravé zvíře se samo nepřehřeje, pokud mu dáte dost prostoru a nebudete ho nijak omezovat. Zvířata jsou dostatečně chytrá, aby si našla stinné místo, kde nejhorší pařáky přečkají. Stín je záchrana. Ale kde ho vzít?


"Volně žijící zvířata si dovedou najít stinné místo, zvířata chovaná v zajetí jsou odkázána na podmínky, které jim připraví člověk," vysvětluje Josef Duben ze Státní veterinární správy.

Největší riziko tedy hrozí zvířatům, která nemohou ze slunečního světla uniknout. Ohroženi jsou tak nejčastěji domácí psi, kočky, ale ptáci v bytech, které mají okna směrována na západ. Pokud nejste delší dobu v domácnosti, myslete na to, aby slunce přímo nedopadalo na místo, které má zvíře rádo nebo kde nejčastěji lehává. "Je třeba dbát na to, aby měla zvířata vždy dostatek vody v misce a aby klece s ptáky nebyly umístěny na přímém slunci," varuje Duben.

 

Jak poznáte, že je váš pes přehřátý

Pes je nervózní, propadá panice
Pes se snaží z horka utéct; ignoruje přitom i pokyny svého pána
Pes má vyplazený jazyk, zrychlené a na první pohled obtížné dýchání
Pes má v tlamě pěnu, jeho srdeční frekvence je výrazně zvýšená

 

 

Kromě dostatku čerstvé chladné vody je nutné zajistit také správnou ventilaci. V místnostech situovaných k západu se vyplatí raději zatáhnout závěsy nebo rolety. V miskách mějte připravený dostatek vody – výrazně víc, než jste zvyklí v chladnějších měsících.

Pozor na jídlo


Při vedrech se rychleji množí také mikroorganismy. Zvýšená pozornost chovatelů zvířat by se tedy měla zaměřit i na potraviny a jejich kvalitu. Ti, kdo nakupují krmení pro zvířata, by si měli uvědomit, že prvním krokem musí být prohlédnout si etiketu s označením doby použitelnosti, a druhým, co se píše o způsobech skladování.

Zkazit se může při nevhodném skladování i tolik oblíbené suché granulované krmivo pro psy a kočky. Je třeba prohlédnout i jinak konzervované krmivo, nejen v obchodě, ale před použitím i doma. Zjistíte tak například, zda nedošlo k nafouknutí konzerv - to by mohlo znamenat, že se v jejím obsahu pomnožily bakterie produkující botulotoxin. Takovou konzervu pak v žádném případě nepoužívejte a okamžitě ji zlikvidujte.

Necestujte!

Nejrizikovější činností je ve vedru cestování. Městská hromadná doprava sálá horkem, není snadné odvětrat ani automobil. Pokud už se na cesty vydat musíte, vždy je ideální vyrazit hned za ranního chladu, nebo naopak až pozdě na večer. Při delší cestě se vyplatí občas zastavit a nechat zvíře napít a proběhnout. Rozhodně nikdy nenechávejte zvíře v autě samotné, a to ani na tak krátkou dobu, jako je deset minut.

Pozor si však musíte dát i při obyčejné procházce po městě. Asfalt bývá rozžhavený a citlivé psí tlapky může nepříjmně popálit. Pokud jste zvyklí na každodenní delší procházky s běháním a aportováním, vychutnejte si je raději hned ráno nebo později večer. Polední a odpolední procházky by se měly omezit jen na dobu pro psa nezbytně nutnou. Ideální trasa procházky vede přes stinná místa.

Co dělat, když se zvíře přehřeje

První pomoc při přehřátí by měla přijít co nejrychleji – jedná se doslova o každou sekundu. Okamžitě byste měli zvíře umístit do stínu a dát mu napít odražené vody. Tlapky savců je dobré chladit navlhčeným ručníkem, ptáky můžete zastínit například vlhkou látkou. Nezapomeňte mu vytřít pěnu z huby. Navštívit veterinárního lékaře je potřeba, jen když se zdravotní stav zvířete nezlepšuje.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

lofas 22:02 01.08.2017
Každej Franta kterýho znám je obrovský kokot!!! Jestli vono to nebude zapříčiněný tím jménem.
franta 22:55 22.07.2015
Debile!!!
Satanela 21:35 30.07.2013
Naši psi jsou také na slunku, ale pak utíkají dovnitř se napít a ochladit na dlaždicích. Oproti našim kočkám, těm je asi jedno, že je venku na slunku 45 stupňů.
For Franta: Kokote!!!
Jana 14:57 19.06.2013
Určitě nejsou na slunci dlouho, jen nabírají vitamíny ze sluníčka...
franta 20:27 13.07.2010
mikyska když nechcete aby vaši čokli nechodily na slunko tak je zabíjte a popřípadě upečte jestli vám psí maso chutná.
Mikyska 00:11 12.07.2010
Moje fenky naopak vyhledávají slunce. leží na něm a když je zastínim slunečníkem, tak popojdou zase na slunné místo, přestože funí- jazyk na vestě, chtějí být na slunci, co s tím?