Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Chřest se pomalu vrací na naše stoly. Blogerka Vilemína prozrazuje nejlepší recepty!

Sezóna chřestu vrcholí - RECEPTY

chřest
zdroj: Oficiální zdroj chřest
aktualizováno 15.07.2011, 12:41 | 20.05.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Chřest se pomalu vrací na naše stoly. Blogerka Vilemína prozrazuje nejlepší recepty!

Vzhledem k dlouhé pauze však vymizelo povědomí o jeho přípravě, jak slýchám i u známých – příprava chřestu není nijak složitá, klidně ho vyzkoušejte. Základní návod bývá popsán i na obalu.


Bílý-fialový je třeba nejprve oloupat od hlavičky dolů, aby na něm nezůstala houževnatá vlákna. Stačí škrabka na brambory. Lepší je tzv. rychloškrabka s širokou čepelí: pazoch položím, přidržuji za hlavičku a otáčím, jak loupu…z oloupaného ulámu tužší konce.


Všechna tahle jídla jsem nevařila najednou, ale postupně, jak jsem se dostala k dalšímu chřestu - a snad nebyla poslední.

 

chřest
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Chřest s holandézou


Na první jídlo jsem se moc těšila, a tak jsem si chřest chtěla užít v téhle téměř povinné kombinaci - krom toho že se jeden žloutek šlehá dosti blbě, to nemělo chybu, spořádala jsem skoro třičtvrtiny balíčku a nechala jen několik stonků na omáčku.

 

Polévka


Z každé várky vařeného chřestu zbyde akorát tak dost dřevnatějších konců, které je třeba rozvařit o něco více. Použila jsem i část vody (je dost slaná), přidala pár celých či polámaných stonků. Pokrájela jsem vše na menší kousky a doplnila mlékem (může být i smetana). Zahustila jsem trochou škrobu nebo instantní jíšky, připepřila a servírovala s lžící parmazánového sýra navrch.

 

chřest
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Omáčka k nudlím


Tak tu jsem dělala skoro stejně. Zbytky chřestu jsem zalila šlehačkou, sýra jsem dala více a k němu ještě pokrájenou šunku. Vznikly tak pěkné dvě porce, ale osoba blízká a hladová snědla s nudlemi vše.

 

Zapečený chřest se sýrem a šunkou


Tahle kombinace chutná skoro každému, kdo tedy neodmítá chřest jako takový. Nic komplikovaného, přitom působí docela luxusně.


Vybrala jsem sýr "ementálského typu", šunku sušenou. Dala jsem pozor, aby chřest nebyl převařený, když jsem ho ještě zapékala.

 

chřest

 

Chřest narychlo pečený


Kolegyně - příležitostná kuchařka na radu, jak s chřestem naložit, hned jsem jí doporučila ho upéci a podávat s máslem...další den podala hlášení, že se vše povedlo a chutnal výborně. Prostě dala kousky chřestu rovnou péci na máslo s kapkou olivového oleje a opečené nechala dojít pod pokličkou.


Může být něco jednoduššího? Zkusila jsem a potvrzuji - chuť výborná, s parmazánem bezvadný předkrm nebo příjemný doplněk studené večeře.


Není třeba se obávat vhodit kousky chřestu do pánve a s kouskem másla je restovat asi pět minut, pak přiklopené nechat chvíli dojít. Chutnaly výrazněji než vařené pazochy, jedním slovem jsem byla nadšená!

 

Více najdete na vilemina.blog.cz

 

Kód 20.5.3.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

MARUŠ 16:13 24.05.2011
Výborný nápad dát sem právě recept na chřest.Já se přiznám bez mučení-chřest příležitostně si ráda dám,ale sama jsem jej nezkoušela připravit.No a teď po přečtení receptu zde-vyzkouším.Tak tedy díky a ostatní nebojte se a dejte se také do díla.
 

Všechny blogerky

  •