Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Občerstvení pro děti o svátcích během rodinných návštěv může být zdravé. Stačí popustit uzdu fantazii a začít kouzlit i z běžných zdravých“ potravin.

Sváteční pohoštění pro děti: na zdravý způsob

aktualizováno 17.12.2009, 16:20 | 17.12.2009, 00:00 | tn.cz / kat

Občerstvení pro děti o svátcích během rodinných návštěv může být zdravé. Stačí popustit uzdu fantazii a začít kouzlit i z běžných "zdravých“ potravin.


Občerstvení připravované pro slavnostní příležitosti  často oplývá spoustou tučných a  nevhodných sladkostí a k "uzobávání“ chipsy, slané tyčinky nebo  oříšky. K tomu děti popíjejí přeslazené limonády nebo dětské šampaňské.

 

Děti mnohdy neznají míru, takže smícháním tolika různých tučných a sladkých jídel dostanou průjem nebo zvrací. To je bohužel vinou rodičů, kteří povolí dětem hrůzné kombinace pamlsků.

 

České děti patří mezi nejobéznější na světě. Více čtěte zde:
Čeští tlouštíci děsí lékaře. Jsou 9. nejtlustší na světě
 

 

Ovoce a zeleniny není nikdy dost


Většinou ale děti „nebaví“ kousat do celého ovoce nebo zeleniny – preferují je nakrájené na kousky nebo do formy křupavých tyčinek.

 

"Toho můžeme využít i při přípravě občerstvení na dětskou party a nakrájet ovoce na kousky nebo na kolečka a připravit z nich jednohubky – ozdobené třeba ořechem a napíchané na ozdobná párátka,“ radí nutriční terapeutka Jirtka Rusková z Poradenského centra Výživa dětí.

 

 

Podobně je možné vyrobit i špízy – ovoce nebo zeleninu nakrájet na kolečka a napíchat na špejle nebo jehly. Ty potom mohou být obaleny v rozpuštěné čokoládě, nebo v případě zeleniny v sýru. Zkusme i saláty – ovoce sypané například ořechy nebo měkkým nadrobeným sýrem, těstovinový salát se zeleninou atp.

 

 

 

"Bezkonkurenční lahůdkou je i čokoládové fondue – děti milují čerstvé ovoce namáčené do čokolády. Ideální je opravdu kvalitní čokoláda s vysokým podílem kakaa. Zajímavou variantou zeleniny jsou zase "chipsy“, například z mrkve , tedy jde o mrkev nakrájenou na tenká kolečka a dozlatova orestovaná na olivovém oleji,“ vysvětluje Rusková.

 

jednohubky
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Pomazánky a jednohubky

 

"Pomazánku vyrobte například z tvarohu nebo měkkého sýra (lučina, žervé), s trochou kvalitního margarínu nebo majonézy. Jinou variantou základu jsou nastrouhané tvrdé sýry či vařené a rozmixované luštěniny. Ty se pak ochutí dle vlastní fantazie a chuti dětí – troškou hořčice nebo rajského protlaku, mixovanou zeleninou, zeleným kořením atd.“

 

 

 

Velmi lákavé jsou pro děti také nejrůznější jednohubky. Vyrobené mohou být jak z výše uvedené zeleniny či ovoce, tak z klasických na kolečka nakrájených rohlíků. Vyzkoušet ale můžeme také přímo upečené domácí jednohubky, například s odpalovaného těsta, které možné naplnit některou z pomazánek, nebo upéct miniaturní pizzy, šnečky aj.

 


Co k pití?

 

Ani při slavnostnější události není vhodné zapomenout na pitný režim dětí, nicméně řada rodičů plní sny svých dětí tak, že jim nakupuje spoustu přeslazených barevných limonád s bublinkami nebo oblíbené dětské šampaňské.

 

"Zajímavou a zdravější variantou jsou například 100% ovocné džusy, dřeně a fresh džusy, které je možné míchat vyrábět originální a chutné "drinky“. Děti si budou připadat jako v baru, když jim sklenice s nápojem nastrojíme,“ říká nutriční terapeutka.

 

Do skleniček můžeme naaranžovat papírové deštníčky, na okraj zapíchneme rozříznutý plátek pomeranče, atraktivní jsou ohýbací brčka (slámky) na pití.


 

3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře