Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Žijete s tchyní? No nazdar!

Bydlet s tchyní je pro silné nervy

aktualizováno 21.07.2010, 02:31 | 21.07.2010, 00:01 | doma.cz/em

Žijete s tchyní? No nazdar!

Společné soužití mladé rodiny a rodičů jednoho z partnerů má sice své výhody, ale přináší také řadu problémů. Je podmíněno velkou tolerancí na obou stranách, tvrdí server  zijemenaplno.cz. Jak se na vzájemné soužití obou rodin dívají ženy?

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Jana den po svatbě ochrnula. Ale nevzdává se

Trpké bývá soužití s nevlastní dceruškou

 

 

Výhody a nevýhody očima matky nebo tchyně
 

Často to bývá právě ona, která se stává tmelem i rozbuškou v soužití obou rodin. Pokud všichni mají to štěstí, že žijí ve vícegeneračním domě, nebývá příchod mladých až tak velká změna, jako když obě rodiny žijí ve společné domácnosti. Výhodu společného soužití vidí matka i tchyně v tom, že se mohou kdykoliv pomazlit s vnoučaty nebo je ohlídat a přitom stačí sejít do přízemí, nebo zaťukat na dveře pokoje.

 

Co si na vzájemném soužití pochvaluje Zdena z Prahy?
 

"Jsem ráda, že mohu žít s mladými pod jednou střechou. Musím přiznat, že mám dceru pořád tak trochu pod kontrolou, i když jí do života nemluvím. Výhodu vidím také v tom, že jsem nepoznala syndrom prázdného hnízda,“ říká dvaapadesátiletá Zdena z Prahy.

 

 

Jsou však ženy, které se přes tuto nastalou změnu snadno přenesou, a když se potomek i se svou novou rodinou navrátí, pociťují to jako omezení a narušení soukromí.
 

Jaké zásady by měla matka nebo tchyně dodržovat, aby soužití rodin fungovalo?

 

1. nemluvit mladým do soukromí a respektovat ho
2. nevnucovat své názory a nedávat nechtěné rady
3. nepodrývat autoritu obou rodičů u dětí
4. v rámci babičkovské role děti rozmazlovat v rozumné míře
5. dělit se o své životní zkušenosti jen na požádání

 

Výhody a nevýhody očima dcery nebo snachy
 

Žádný muž netouží po tom, aby slýchal větu, která začíná: "Maminka říkala….“ Mladá žena by si měla dát pozor, aby manžel neměl pocit, že slovo rodičů je pro ni důležitější než to jeho nebo že jsou jí hlavní oporou oni a ne on. Ani soužití s rodiči manžela není bez rizika.

 

"Někdy nastane situace,“ říká doktorka Špaňhelová "kdy je syn závislý na své matce tak, že nevnímá a nevidí nebo nechce vidět, co všechno prožívá jeho žena, a nechce to řešit.“ Je dobré, aby budoucí snacha poznala vztah mezi nadcházejícím manželem a jeho matkou ještě v době před svatbou. Rysy, které tuto závislost signalizují, totiž nemůže přehlédnout.

 

Jak vzájemné soužití probíhá u Jarmily ze Zelenče?
 

"Žijeme s manželem a dětmi v domě mých rodičů. Kdykoliv ohlídají naše děti a částečně nám pomáhají i finančně. S mužem se kvůli tomu často hádáme. Vadí mu, že nám naši mluví do života a do výchovy dětí, má pocit, jako by rodiče pro mě byli pořád důležitější než on,“ prozradila dvaatřicetiletá Jarmila ze Zelenče.

 

Jak tuto situaci řešit?
 

Od rodičů je hezké, že mají snahu mladé všestranně podporovat, ale ti by si měli uvědomit, že na druhou stranu si tím mohou osvojovat právo zasahovat jim do života v duchu rčení "nic není zadarmo“. Manžel Jarmily se může cítit podceňovaný a je dost pravděpodobné, že se to odrazí na vztahu nejen mezi oběma rodinami, ale i na vztahu mladého páru.

 

Pokud rodiče chtějí pomáhat, ačkoliv o to nejsou požádáni, jejich pomoc musí být nezištná. Požaduje-li mladá rodina jakoukoli pomoc, musí počítat s tím, že ji to svým způsobem zavazuje.

 

Jak vzájemné soužití probíhá u Radky z Říčan?

 

"Tchyně nebere v úvahu, že její syn je ženatý, a ačkoliv uvařím, podstrojuje mu to, co měl vždycky rád. Rozmazluje naše děti drahými dárky a já si připadám jako páté kolo u vozu. Bohužel můj muž odmítá vzít si hypotéku, ač by to finančně neměl být pro nás problém. A tak žijeme již pátým rokem s jeho rodiči. Tchán se k ničemu nevyjadřuje, ale tchyně by nejraději řídila životy nás všech. Mám pocit, že tohle soužití naši rodinu zničí,“ svěřuje se nešťastná Radka z Říčan.

 

Jak tuto situaci řešit?
 

Dominantní tchyně je zdroj napětí a poddajný syn situaci neulehčí. Jeho matka by si měla uvědomit, že syn je dospělý a ženatý, a mladé rodině by měla nechat prostor. Soužití s dominantní tchýní a submisivním tchánem je velice obtížné a často vede opravdu až k rozpadu mladého manželství.

 

Jediným řešením je vlastní bydlení. Je třeba ozbrojit se trpělivostí a diplomacií, což je jediná cesta k tomu, aby muž dokázal pomyslnou pupeční šňůru se svou matkou přestřihnout. Vždy je nutné jednat slušně a nenechat se ovládat emocemi. Slova, která ublíží, nelze vzít zpátky.
 

Komunikace, komunikace, komunikace

 

Jestliže žijí společně dvě rodiny, vždy by si měly ve vzájemném vztahu zachovávat úctu, toleranci a respekt, naslouchat svým přáním a potřebám a o všem bezprostředně komunikovat. Jen tak je možné docílit toho, že ani drobné neshody nepřerostou v budoucnu v neřešitelné problémy. Nefunguje-li vzájemné soužití, ačkoli před sestěhováním byly vztahy na obou stranách dobré, měla by mladá rodina hledat jiné řešení a bydlení s rodiči se vzdát i za cenu menšího pohodlí.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dagi 12:59 17.06.2015
Je pravda , že se říká : jaká matka , taková dcera . Dcera vše obkoukává od svých rodičů a vlastně v tom roste . Že její matka nesnese tchyni , přenese se i do rodiny dcery . Jinak to ta ani neumî - má to tak naučené od dětství . Já sama mám výbornou tchyni a dokonce s lepší povahou než je moje maminka . Každá je jiná . Jsou to hodné starší dámy a mám je moc ráda .
Darja 19:59 07.06.2014
Máte tam jen poučení pro matky a tchyně . Nesouhlasím !!! . Co tak poučit snachy , jak se mají chovat , když bydlí u rodičů svého muže , nebo muž své ženy ? 1/. Neroztahovat se jako by tam už ona byla paní domu , je tam jen přechodně . 2/ Pokud si donesla ze svého dětství hádavou a poručnickou povahu , vůbec se netlačit k bydlení s tchyní . Jít bydlet co nejdál . 3/ Nečekat na dědictví rodičů , ale snažit se vybudovat si svůj život s manželem od nuly - tak jak to udělali jejich rodiče . 4/ Na návštěvu chodit jen předem s ohlášením , aby se na tuto návštěvu - rodiče duševně připravili . 5/. Pokud budou mladí s tímto souhlasit , budou vítanou návštěvou u své tchyně a tchána . Pamatujte , také budete jednou tchyní a tchánem - vše se vám může vrátit na svých dětech .
Hledám subinku či sexuáln 00:37 31.10.2010
Hledám milou, přítulnou, ale při tom velmi perverzní, přirozeně submisivní dívku drobné postavy, ve věku do 30ti let, kterou vzrušuje ponižování a je obdařena masochistickými sklony.

Více na: http://subinka.com/

V případě zájmu mě prosím kontaktuj na e-mail: hleda.se@subinka.com


Případným zájemkyním děkuji.
andrea 08:24 23.07.2010
ja bydlela s tchyni 3 mesice po porodu,i kdyz jsme nemuseli. byla to ta nejvetsi hruza na svete,musela jsem utikat kazdy rano. Uz jsme davno pryc,ale i tak mi dokaze jediny telefonat jeho matky zkazit cely den. je hodky tezky byt s clovekem,ktery miluje svy rodice vic nez vas.
franta 20:35 22.07.2010
Tom tchýni máš ve svém baráku? Tak proč ji nevypakuješ na ulic? A LIDÉ PAMATUJTE NEŽ TCHÝNI TAK RADŠI ZVÍŘÁTKO.
franta 20:13 22.07.2010
To nikde nedělá dobrotu a ten kdo tvrdí opak tak lže.Ale to je ještě dobré když se mladí jenom rozvedou,tyto vztahy zachází strašně daleko a vraždy nejsou výjimkou ale pravidlem.
Sasa 15:59 21.07.2010
S tchanek a s thyni jsme zili s manzelem ctyri mesice v tripokojovem byte s papirovyma stenama a bylo to peklo na zemi. Mueli jsme od nich utect, protoze to se fakt nedalo. Hadky byly na dennim poradku, tchyne si manzelovi na me stezovala, ja zase na ni. Musela o vsem vedet, vse mit pod kontrolou, stejne jako ve clanku varila i pro manzela, i kdyz jsem i ja veceri pro nej udelala. Hruza! Byl to kazdodenni souboj a nervy a to jsem byla ve vysokem stupni tehotenstvi. Uz nikdy vice! Az jednou syn bude mit zenu, rozhodne s nimi bydlet nechci, pomuzu jim radeji zaridit vlastni bydleni, jen co budu moct.
Michal 14:55 21.07.2010
Jo já jsem raději ze vztahu utekl, než abych bydlel společně s matkou partnerky...
goska 12:45 21.07.2010
Z vlastní zkušenosti mám názor, že mladí by se měli vždycky snažit bydlet sami a pak si nebudou moci stěžovat na tchýně. Proč si mladí za několik let nejsou schopni pořídit vlastní bydlení, není mi jasné. I kdybych měla bydlet v jedné místnosti, ale budu si o životě své rodiny rozhodovat sama. O společném bydlení s rodiči nebo tchýní bych uvažovala jedině v tom případě, že by tito lidé byli hodně staří a neschopni se o sebe postarat. A mladí by si měli uvědomit, že když se nastěhují do bytu nebo domu rodičů, měli by se přizpůsobit především oni. Chce to vzájemnou toleranci.
jana 12:26 21.07.2010
Mám dospělého 30.letého syna , který žije s přítelkyní a ta by ráda, aby s nimi žila její matka. Kvůli tomu jej nutí prodat svůj byt a koupit něco většího. Jsem ráda, že matka přítelkyně s nimi jela na dovolenou a on si tak vyzkoušel, co by to bylo... Proto si ne myslím, že by to byl pouze problém, kdy muž bydlí u rodičů či s rodiči ženy, ale i obráceně, o tom jste se bohužel vůbec neznímili, přitom těch úskalí zde může být celá řada.
1 2