Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Už jen pár dnů a mnoha předškolákům se změní svět. Ne každý se však do první třídy těší a zdaleka ne všechny děti jsou na nové nároky a povinnosti zralé.

Co má umět prvňáček před nástupem do školy? Učitelé očekávají i základy čtení a psaní

Čtení
zdroj: Thinkstockphotos Čtení
aktualizováno 27.08.2015, 12:22 | 27.08.2015, 12:22 | doma.cz

Už jen pár dnů a mnoha předškolákům se změní svět. Ne každý se však do první třídy těší a zdaleka ne všechny děti jsou na nové nároky a povinnosti zralé.

Co by měl umět prvňáček před nástupem do školy, aby nebyl pozadu a výuka ho bavila? S přípravou je důležité začít co nejdříve – ideálním pomocníkem jsou hravé publikace pro předškoláky plné naučných úkolů, doplňovaček a rébusů i společné čtení knih s hrdiny, které děti znají. Díky nim si dítě rychle osvojí potřebné dovednosti a snáze se zorientuje v novém školním prostředí.

 

Hravé knihy zaujmou předškoláky především chytrými hádankami, spojovačkami, zapeklitými bludišti a barevnými ilustracemi. Děti si s nimi vyzkouší jednoduché psaní i počítání a zdokonalí svou bystrost při objevování rozdílů mezi zdánlivě totožnými obrázky. Publikace pro předškoláky a malé šikuly podpoří nenásilnou formou rozvoj všech dovedností, které se od prvňáčka žádají, a dětem přinesou spoustu zábavy.


„Prvňáček by měl při nástupu do školy mít odpovídající slovní zásobu, rozumět opačným výrazům jako méně-více, nízký-vysoký, široký-úzký. Měl by být schopen určit pravou a levou stranu, orientovat se, co je vpředu, vzadu, nahoře, dole. Měl by rozeznávat základní barvy a geometrické tvary, umět napsat své jméno, napočítat do deseti a vyjmenovat dny v týdnu, měsíce a roční období. Měl by být schopen nakreslit postavu včetně všech prstů na končetinách a jiných detailů,“ popsala Simona Vacková, ředitelka Montessori školky, založené na rozvoji individuality.

 


Kromě zmíněných učebních návyků by měl prvňáček zvládat také základy slušného chování, primární sportovní aktivitu a musí být schopen soběstačnosti. „Při nástupu do školy se musí dítě umět představit, říct svou adresu a jména obou rodičů. Mělo by umět pozdravit, poděkovat a požádat, samo si zapnout knoflíky nebo zavázat tkaničky. Prvňáček už by měl mít rozvinutou jak hrubou motoriku těla, dobře běhat, skákat panáka nebo přes švihadlo, tak jemnou motoriku těla, která obnáší například správné a uvolněné držení pera,“ vysvětlila Simona Vacková.

 

Je zřejmé, že sociální začlenění mezi vrstevníky a komunikace s učiteli bývají snadnější u dětí, které prošly mateřskou školou. Pokud však bude dítě dobře připraveno po stránce duševní a bude mít zkušenosti s příklady a úkoly z odborných publikací, nic ze školních nároků jej nepřekvapí a novému prostředí o to rychleji přivykne.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pomoc, náš prvňáček se ještě pořád počůrává!
Jak připravit prvňáčka na to, že je škola za dveřmi
Prvňáčci se chystají na psaní! Pomozte jim se správnými návyky


Co pořídit do domácí knihovničky?

 

Šikovný předškolák – příprava na zápis (Fragment, 99 Kč)
Máte doma budoucího prvňáčka? Víte, co potřebuje umět a znát, až půjde k zápisu? Pomozte mu s přípravou! Připravte své dítě na nástup do první třídy a ukažte mu, že se není čeho bát.

 

Irena Tatíčková: Rozum do lavice aneb Jak správně na školu (Albatros, 189 Kč)
Poutavá příručka pro všechny, kdo zatím ještě nezjistili, že škola je vlastně jedno velké zajímavé dobrodružství! V několika kapitolách najdete konkrétní rady, jak dobře vycházet s učiteli a spolužáky, jak poznat, zda vás někdo klame, zda se paní učitelka zlobí jen na oko, nebo doopravdy, a další tajuplné signály řeči těla, která je podobně důležitá jako řeč slov. Dovíte se, že „učit se“ se dá naučit, a seznámíme vás s jednoduchými, v praxi ověřenými postupy a tipy, jak obstát ve škole s úspěchem.

 

Je ze mě prvňáček! (Fragment, 279 Kč)

Zábavné úkoly jsou sestaveny tak, aby si děti při jejich řešení procvičily základní dovednosti a schopnosti, které využijí v hodinách matematiky, prvouky, čtení a psaní.

 

Dětské knihy
(Foto: Archiv firem)

 

Marcela Walterová, Ljuba Štíplová: Pojď s koťaty do školy (Albatros, 99 Kč)
Koťata známá z večerníčků i z knížek tentokrát poprvé přicházejí k dětem s rébusy a hádankami. Hrací knížka pro předškoláky je vytvořena tak, aby se děti hravou formou připravily pro zápis do první třídy a ověřily si vědomosti nezbytné pro vstup na základní školu.

 

Petra Braunová: Kuba nechce číst (Albatros, 135 Kč)
Kuba nechce číst, psát ani počítat. Do první třídy se mu vůbec nechtělo. Co si však počít s žáčkem, kterému se v hlavě honí všechno možné, jen ne škola? Paní učitelka z 1. A na to přišla! Od chvíle, kdy dostala ten skvělý nápad, začaly děti chodit do školy s nadšením. Dokonce i Kuba. A cože to paní učitelka báječného vymyslela? Dozvíte se v naší knížce! Humorné vyprávění o malém Kubovi je pro všechny prvňáčky, jimž škola zatím k srdci příliš nepřirostla.

 

Ivana Maráková: Báječná školička (Fragment, 99 Kč)
Pomáhá rozvinout dětskou fantazii a logické myšlení – chytré příklady dítě připraví na psaní písmen a číslic, zdokonalí jej v úchopu tužky a vnímání barev, jednoduché rébusy ho naučí udržet pozornost a vytrvat.

 

TIP na konec: Chodíte nakupovat do Alberta? Doufáme, že ano, protože Albatros a Albert pro vás připravily speciální vydání 8 knížek s těmi nejoblíbenějšími příběhy z večerníčků! Večerníček totiž letos slaví 50 let! Můžete je získat od 19. 8. do 22. 9. za nákup v prodejnách Albert, více info najdete ZDE. Tak neváhejte a vytvořte si vlastní sbírku večerníčků!

 

Knihovnička
(Foto: oficiální zdroj)

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

dana 21:48 30.08.2015
to je snad každého věc, co prvňák budoucí umí nebo ne a od toho jsou snad školy aby je to naučily myslím konkrétně podepsat se a počítat, to už je přehnané, vůbec bych se s tím nestresovala být rodičem, u zápisu bude umět to co umí a oni ať si to tam přeberou.