Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pozor na umístění stolu, na židlích nešetřete - radí odbornice a zároveň matky dvou malých dětí.

DESET RAD, jak zařídit pokojíček školáka

aktualizováno 20.08.2010, 14:54 | 21.08.2010, 00:01 | doma.cz/em

Pozor na umístění stolu, na židlích nešetřete - radí odbornice a zároveň matky dvou malých dětí.

Rady, jak zařídit pokoj pro juniora, pro vás připravila specialistka na dětskou problematiku MUDr. Jana Martincová ze známého portálu www.babyonline.cz. Zmíněná odbornice je současně maminkou dítěte na prvním stupni základní školy i nastávajícího prvňáčka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dcera neumí parkovat? Špatně jste ji vychovali

Kam s dětmi? Nutně potřebuji hlídání

 


1. Stoly – zamyslete se nad praktičností, "rostoucí stoly“ jsou jistě jedinečné z hlediska ekonomického, mají však tři velká ALE:
 

Nedá se na ně umístit PVC ubrus. A byli byste překvapeni, jak vypadá povrch ubrusu po roce užívání velmi tvořivým dítětem, které používá tento stůl i k jiným činnostem než psaní a školní přípravě.
 

Rostoucí stoly mají poměrně malou přípravnou plochu, chybí prostorná část k odložení sešitů a knih.

 

Třetí ALE, chybějící zásuvky, je sporné, dají se dokoupit jako samostatná část. Tyto zásuvky kancelářských rozměrů jsou mnohdy nedostatečné pro spoustu školákových potřeb. Stůl se zásuvkami působí uklizeně, dítě má navíc vše potřebné po ruce.
 

2. PVC ubrus – na stůl doporučuji dítěti pořídit PVC ubrus, ten lze zachytit speciálními háčky, případně lepicí páskou na nábytek.
 

3. Kam se sešity, které zrovna nepotřebuje? Kromě poliček, zásuvek nebo přihrádek na sešity ve stole můžete také využít kancelářské boxy, které mohou být na velkém stole umístěny stabilně.
 

4. Nešetřete na židlích. Jistě jste si všimli současných akčních nabídek nejrůznějších hypermarketů. Před židlemi s poutavými obrázky v ceně kolem pěti set korun doporučuji dát přednost dražším a kvalitnějším. Sami jsme jejich kouzlu podlehli, během roku bylo zcela nefunkční zvedání židle. Jelikož jsme dítě nemohli nechat sedět pod stolem, zakoupili jsme novou, velmi kvalitní, v ceně kolem patnácti set korun ve specializovaném obchodě.

 


 

5. Pokud jste stejně jako my nedali přednost rostoucímu stolu a židli, pak dítě nohama nedosáhne na zem, proto by pod nožkama mělo mít podnožník stejné výšky, jako jsou nohy od země. Například ten, který ještě donedávna mělo u umyvadla, aby dosáhlo na baterii.
 

6. Nezapomeňte dítěti v pokoji ponechat dostatečně velkou relaxační, hrací plochu s pracím kobercem. Koberec po celé ploše pokoje není vzhledem k zadržování prachu vhodný.
 

7. POZOR na umístění stolu. Stůl by měl být umístěn v blízkosti okna tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo. Nejvhodnější je dle očního lékaře umístění naproti oknu s denním světlem, nikoliv však přímým, ale rozptýleným či cloněným, aby neoslňovalo. Ke stolu dítěti umístěte odpadkový koš.
 

8. Nezapomeňte dítěti pořídit stolní lampičku, kterou dítě v případě umělého osvětlení používá pod úrovní očí, aby jej neoslňovala. Síla žárovky by měla být minimálně 60 W. Současně se stolní lampičkou by mělo být v místnosti rozsvíceno hlavní světlo. "Na sítnici tak dopadá množství světla k docílení kvalitního vjemu, v opačném případě se oči rychle unaví, což může mít za následek sníženou pozornost dítěte,“ říká MUDr. Vít Machů a varuje: „Naprosto nevhodné je používání zářivek, ať již jako hlavního osvětlení v dětském pokoji či ve stolní lampičce. Zářivky totiž vyzařují vlnovou délku vyšší intenzity, která může vést k poškození žluté skvrny.“
 

9. Nepřežeňte to s množstvím nábytku. Raději ponechte dítěti prostor. Co se nábytku týče, mám bohužel lepší zkušenost se sektorovým laminem než se skříňkami a postelí ze smrkového masivu – dřevo pracovalo, dvířka nedoléhala. Zničení nábytku z lamina tolik nebolí, je levnější než masiv.
 

10. Zkuste do zařizování pokoje zaangažovat i dítě – bude mít z pokojíčku ještě větší radost.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře