Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ach ta životní rozhodnutí, některá jsou těžší než jiná. Speciálně, pokud jde o rozhodování, které se týká budoucnosti a bezpečnosti vašich dětí!

Kdy je dobrý čas pustit děti cestovat samotné a do světa?

Rodiče a děti - 2
zdroj: Thinkstockphotos Rodiče a děti - 2
aktualizováno 17.07.2013, 00:00 | 17.07.2013, 00:00 | Hürriyet / doma.cz/roh

Ach ta životní rozhodnutí, některá jsou těžší než jiná. Speciálně, pokud jde o rozhodování, které se týká budoucnosti a bezpečnosti vašich dětí!

Kdy je ten správný čas popustit maličko tu šňůrečku, na které je máte pořád připevněné a nechat je trochu samostatně létat aniž byste se nezbláznili strachy? Důležité je dítěti důvěřovat a vaši důvěru si získá jedině tehdy, pokud se bude chovat zodpovědně a nebude se zmítat od jednoho maléru ke druhému. Samozřejmě, že každé dítě někdy něco pokazí, ale na základě jednoho kotrmelce nesmíme hodnotit všechno ostatní a neustále mu tuto příhodu omlacovat o hlavu, když žádá o povolení.

 

Už od malička to se svými ratolestmi přeci musíte řešit. Kdy bylo bezpečné pustit je samotné do školy aniž byste je doprovodili? Bylo to až tehdy, kdy už vás děti prosily na kolenou, že jsou dost velké, do školy trefí a nemusíte je před ostatními ztrapňovat tím, že je ještě stále doprovázíte? Pokud nedáte dětem potřebnou důvěru, podepíše se to na nich také negativním způsobem. Jestliže vy samy si nejste jistí, že je to v pořádku poslat děti do školy samotné, pak se klidně rozhlédněte kolem abyste zjistili, jestli náhodou nejste ti poslední, kteří to dělají.

 

 

Tím, že dětem budete neustále v patách a přehnaně vyděšení, zařídíte akorát to, že nebudou schopni se v budoucnosti postarat sami o sebe. Je to těžké a se všemi děsivými zprávami v televizi je to ještě o něco složitější, ale musíte se k tomu odhodlat. Teď si představte, že tohle je teprve první krok. Teď začnou školy v přírodě a tábory, kde budou bez vašeho dohledu třeba celých čtrnáct dní. Když se pak vrátí domů, plní zážitků, budete pyšní, že je vaše dítě tak šikovné a dokáže samo v té džungli přežít.

 

A to už se dostáváme do věku, kdy je napadají ještě odvážnější nápady. Například by chtěly vycestovat o prázdninách mimo republiku. Myslíte, že je to bezpečné a v kolika letech je nechat cestovat bez doprovodu? Když mělo dítě chodit samo do školy, ujistili jste se, že zvládne rozhlédnout se u přechodu, ví do jaké tramvaje či autobusu nasednout. Stejně tak, byste měli mít důvěru v to, že ví co dělá a dokáže se v určitých situacích chovat dospěle.


ČTĚTE TAKÉ:

V kapse ani vindra? Vyraz do světa stopem!

RODIČE, POZOR! Jak ochránit malé děti před nebezpečím?

Jak mluvit S DĚTMI O SEXU? Zapomeňte na čápy a překonejte nejčastější obavy

 

Některé děti jsou samostatnější dříve než jiné. Některé děti si už třeba před dovršením patnáctého roku vyzkoušely brigádu, která nebyla nijak daleko a potom, každé léto jezdily pracovat na horskou chatu. Tam bydlely, pracovaly a podávaly pravidelné reporty. Pokud tohle všechno má už dítě za sebou, je dost pravděpodobné, že se ve světě neztratí.

 

 

Je důležité pomalu a postupně dávat dětem jisté úkoly, kterými vám dokážou, že jsou způsobilé k dalším, náročnějším misím. Ovšem každé dítě je jiné a některé je možné pustit cestovat samotné bez vašeho doprovodu jen kamarády už v patnácti, jiné až v osmnácti, kdy stejně nabylo dospělosti a vy ho už nemůžete držet.

 

Čím dříve začnete dítě vypouštět z domova samotné, tím dříve bude samostatnější. Tím samozřejmě není myšleno, to abyste riskovali. Je spousta možností, kterých můžete využít, od školních výletů, přes výměnné studijní projekty až po dobrovolné práce v zahraničí, při kterých si vaše ratolest nejen procvičí své jazykové schopnosti v terénu, ale může navázat spoustu zajímavých přátelství a stále bude zaštítěna jistou ochranou organizace, která kurz nebo výměnný pobyt pořádá.

 

Každé ptáčátko musí jednou vylétnout z hnízda a vy se s tím budete muset dříve či později vyrovnat. Čas letí jako bláznivý a nastane to dříve než se nadějete. Ovšem pocit pýchy z toho, že jste ze svých dětí vychovali samostatné a spolehlivé lidi je k nezaplacení.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře