Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kyberšikana je odporný druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, sociální sítě, blogy a podobně. Může být obětí i vaše dítě?

Kyberšikana číhá všude! Je obětí i vaše dítě?

Kyberšikana
zdroj: Thinkstockphotos Kyberšikana
aktualizováno 09.10.2016, 00:48 | 09.10.2016, 00:48 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Kyberšikana je odporný druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, sociální sítě, blogy a podobně. Může být obětí i vaše dítě?

Kyberšikana, která se často rodí ve školním prostředí, se nejčastěji projevuje prostřednictvím urážek, zesměšňováním a pomluvami přes sociální sítě, blogy, maily a sms-ky. Nejúčinnějším způsobem, jak ji zastavit, je odmítavý postoj těch, kteří stojí mezi agresorem a obětí a na začátku jsou v pozici tzv. "Smějící se většiny".

 

"Kybešikanování se v principu neliší od klasické šikany, větší agresivnost této šikany ve virtuálním prostředí je však v tom, že oběť před ní nikde není v bezpečí. Ani když přijde domů, protože  je stále v dosahu moderních technologií. Například na mobilu, na kterém se může objevit ponižující sms-ka či v mailové poště, kde dítě může přijmout zprávu plnou výsměchu," vysvětlil odborník na problematiku nových technologií Miroslav Drobný.

 

Je třeba poslouchat to, co vám říká ratolest!

Jak dodal, to, co dělá kyberšikanu nebezpečnou, je také schopnost dosahu, kterou má.  "Přes online prostředí se informace šíří do celé školy, na celé sídliště, do celého města," zdůraznil Drobný. Oběť takové virtuální agrese proto často musí měnit školu, či dokonce se i přestěhovat, aby kyberšikaně unikla.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 

VÁŠ PŘÍBĚH: Šikana mi zničila život. Mám ještě naději?

Jak vyhnat děti od počítače?


Indicií, která zřetelně naznačuje, že vaše dítě se stalo obětí kyberšikany, může být i odmítavý postoj ke škole. "Z našich výzkumů vyplynulo, že až 65 procent obětí ví, kdo je agresorem, že je to někdo ze třídy, případně ze školy," uvedl Drobný. "Logicky proto oběť začíná mít nechuť chodit do školy, zhoršuje se jeho pozornost při vyučování i prospěch," dodal.

 

 

Kyberšikana může rovněž vést k psychosomatickým problémům dítěte. "Problémy se spánkem, bolesti břicha, stavy úzkosti, deprese," pojmenoval následky Drobný. Jak řekl, oběť agrese stejně přestává mít zájem o počítač, případně od něj odchází frustrovaná a smutná a odmítá mluvit o tom, co dělá na počítači.

Problémem v případě kyberšikany je, že oběť se o nátlaku málokdy svěřuje. "Chce o tom mluvit maximálně 20 procent obětí.  Většinou se svěří pouze spolužákům," poznamenal Drobný.

 

Podle jeho slov je proto důležité neustále mluvit o tom, co kyberšikana může způsobit. "Většina dětí si totiž myslí, že je to sranda, ale neuvědomují si, k čemu všemu může vést," řekl Drobný.

 

 

Proto je podle něj základem dělat maximum pro to, abychom zvýšili "citlivost smějící se většiny" spolužáků, kteří znají agresora a oběti. "Ať se nezačnou smát, že někdo šikanuje druhého jen proto, že pochází z takové a takové rodiny, že se dobře učí, nebo má jinou barvu pleti. Ať se dokážou postavit a říct, tohle ne, teď šikanují mého kamaráda, zítra můžou šikanovat mě," vysvětlil Drobný.

 

Ideální je, pokud takový postoj zaujme celá skupina. "Samozřejmě, pokud věci dospějí do vážnějšího stádia, věc musí řešit dospělá osoba. A velmi razantně," zdůraznil Drobný a poznamenal, že v okolních zemích jsou známy případy, které skončily sebevraždou oběti kyberšikany.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře