Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ve dvaceti i v padesáti dělají to samé. Tedy nic. Někteří muži už jsou zkrátka takoví. Přijdou z práce, praští s sebou na gauč, a vy s nimi nic nesvedete. Nebo se s tím dá něco dělat?

Máte doma lenocha? Zatočte s ním!

Domácí práce
zdroj: oficiální zdroj Domácí práce
aktualizováno 25.12.2017, 00:07 | 25.12.2017, 00:07 | doma.cz

Ve dvaceti i v padesáti dělají to samé. Tedy nic. Někteří muži už jsou zkrátka takoví. Přijdou z práce, praští s sebou na gauč, a vy s nimi nic nesvedete. Nebo se s tím dá něco dělat?

Jako pravěcí lovci by se ti naši čeští muži mnohdy opravdu neuživili. Někde se v nich totiž vzala představa, že jejich povinnost být činní končí s okamžikem, kdy opustí brány svého pracoviště. Doma pak usednou na gauč, k počítači, televizi, nad noviny, a dění kolem nich jako by nebylo.

 

Jen sedí, k večeři se nechají v lepším případě zavolat, v horším vyžadují, abyste jim ji donesla, a že by s vámi nějak komunikovali? S čímkoliv vám pomohli? Zajímali se o děti? Tak to opravdu nehrozí. Kde se to v nich bere a co s tím můžete provést?
 

Dědictví předchozích generací
 

Na rovinu – zřejmě za to jejich chování můžete poděkovat výchozí rodině a dávnému nastavení rolí muže a ženy. Ono to tak dříve vážně fungovalo. Muži jako živitelé měli doma (hlavně ve městech) nárok po práci na takřka svatý klid, aby si odpočinuli po maximálním výkonu v zájmu blahobytu rodiny. Ženy bývaly ještě v polovině minulého století prostě ženami v domácnosti, takže jejich úlohou bylo vlastně jen rodit děti, postarat se o blaho svého muže a zajistit mu klid a komfort.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Našel jsem svou lásku v autě s jiným

VÁŠ PŘÍBĚH: Manžel zjistil, že dcera není jeho

 

Jistě, dokud to takto fungovalo, bylo to naprosto v pořádku. Jenže časy se změnily, nám kromě role hospodyněk a přibyly role spoluživitelek, ale muži jako by to nechtěli vidět. Jako by odmítali přijmout fakt, že i my pracujeme. A k tomu se staráme o děti. A bůhví co ještě. A opět je to pochopitelné – pro muže je to takto nejpohodlnější. A v trendu, že je mají jejich ženy rozmazlovat, je navíc ještě vydatně podporují jejich maminky – to ony je rozmazlují, dokud nám nepředají štafetu v domnění, že my v tom hýčkání budeme přirozeně pokračovat…
 

 

I starého psa novým kouskům naučíš
 

Samozřejmě také my ženy, dívky, holky doma spíše vídávaly, jak se naše mámy mohly v péči o muže a domácnost přetrhnout. Jenže ruku na srdce: baví nás to tak? Vyhovuje nám to? Pokud ano, je to fajn – je totiž bezva žít v tom, co je pro vás příjemné. Jestliže se vám ale při každém pohledu na gauč obsazený vaším mužem „otevírá kudla v kapse“, pojďte s tím něco udělat. Můžete. Ať jste s tím svým půl roku, nebo deset let, jde s tím hnout. Aspoň trošku. Když budete chtít… Jak?
 

Kujte železo, dokud je žhavé
 

V počátku vztahu to máte samozřejmě úplně nejjednodušší. Každý chlap pro vás v rámci zamilovanosti a erotického poblouznění udělá něco málo navíc. A vy ho můžete šikovně ještě povzbuzovat. Když celá rozpálená a hektická odběhnete od sporáku se slovy: „Miláčku, dělám ti ten oblíbený gulášek a potřebovala bych vynést koš, jsou tam odřezky z masa… Jen když od toho teď odejdu, připálí se to. Nedošel bys tam prosím? Víš, já bych to ráda udělala, ale nechci ti pokazit dobré jídlo, vím, jak ti guláš chutná…“ mělo by to takřka stoprocentně zabrat.

 

 

Vidina dobrého jídla, které pro něj chystáte s láskou… to přebije i nechuť zvednout se a jít s tím košem. Zvlášť když to tak pěkně odůvodníte a vynecháte příkazy a otrávený tón. A také se trošku obrníte trpělivostí, protože muži na všechno potřebují trochu více času než my. Neudělá to ve vteřině, spíš za deset minut, ale udělá!
 

Střední zlatá cesta
 

Čím jste spolu déle, tím samozřejmě bude časově náročnější seznámit partnera s více či méně patrnými změnami ve zvyklostech vaší rodiny. A hlavně budete muset být odolná vy sama!!! Opakovat jako s malými dětmi stále ty samé pokyny, prosby… Nebo můžete být odvážná a promluvit si s ním na rovinu.

 

Přiznat, že už vám leze krkem být na všechno sama a dívat se, jak on se fláká! Ne, tak takhle to samozřejmě nejde, to by se urazil, naštval a na protest proti tomu, že ho „vychováváte“, by nedělal vůbec nic. A to přece nechcete. A taky musíte vůbec uvážit, jestli má na takové přímé rozhovory vhodnou povahu, ale to už je fakt na vás…
 

 

Vzpoura proti neřádu!
 

Zkoušíte, co se dá, a nic s tím vaším lenochem nepohne? Někdy se říká, že když to nejde po dobrém, musí to jít po zlém. Pokud na to máte žaludek a stojí vám rodinný převrat za trochu vzruchu, vyhlaste prostě stávku. Klidně v maličkosti – třeba v tom, že mu nesložíte ponožky, a on se v nich bude muset přehrabovat.

 

Nebo ho nechte na víkend samotného s dětmi, jen tak, bez instrukcí, navařeného jídla (klid, děti to zvládnou!), a hoďte ho tak trochu do vody, aby se naučil „plavat“ v domácích povinnostech. Neuškodí mu to, musí poznat, co všechno zastáváte, aby - když už nic jiného - nakonec aspoň ocenil, že jste báječná ženská, která toho spoustu umí, zvládá, dokáže! I to se totiž nakonec počítá.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Luisa 19:41 04.01.2018
Já mám lenochy doma hned dva - manžela i syna a je to dost nářez. S manželem začínáme od února chodit společně tančit - na dporučení jsme v Praze zvolili studio Cool Dance - https://www.cooldance.cz tak snad se nějak rozhýbe :) a pak už ho popoženu i doma, takový je plán. Syn začal chodit na karate, sám si to zvolil tak snad tedy posílí krom těla i mysl a přiloží ruku k dílu, jinak se z těch mých lenochů asi zblázním. Hezký nový rok všem :)