Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Školení s názvem Jak na mobil občané důchodového věku vysloveně vítají. Mnoho z nich s ním neumí zacházet a tato akce jim velice pomáhá.

Mobil pro seniory: velká tlačítka, hlasité vyzvánění

Vložit video na:

aktualizováno 14.06.2011, 10:11 | 02.06.2011, 00:01 | doma.cz/em

Školení s názvem Jak na mobil občané důchodového věku vysloveně vítají. Mnoho z nich s ním neumí zacházet a tato akce jim velice pomáhá.

"Školení Jak na mobil pořádáme ve spolupráci s nadací Veselý senior. Jde o to, aby se senioři naučili používat mobilní telefon," objasňuje lektor Filip Ulík. "Mobil je pro ně příliš malý a oni ho mnohdy neumí téměř vůbec používat. My vyplňujeme tu mezeru: vysvětlujeme, proč ho mají mít s sebou, proč ho mají mít stále zapnutý."

 

"Ráda bych se tu naučila, jak rychle zavolat pohotovost," říká jedna z účastnic školení. "Mám vnuka, ten mi vždycky něco v rychlosti poví a napodruhé řekne: Babi, vždyť už jsem ti to říkal..."

 

Školení seniorů - 8
(Foto: Jindřich Kodíček)

 

Velká tlačítka, dobře čitelný displej, hlasité vyzvánění, jednoduchá obsluha. Takové mobily senioři ocení. Stárnutí populace je nevyvratitelný trend. V roce 2010 žilo v České republice přes dva miliony lidí starších šedesáti pěti let, přičemž podle odhadů toto číslo v roce 2020 dosáhne již 2,5 milionu.

 

Senioři tak tvoří početnou, přitom svými potřebami velmi specifickou skupinu, pro kterou vzniká "na míru“ spousta výrobků a služeb. V následujícím článku si představíme, jaké možnosti máte při výběru mobilu pro vaše rodiče.

 

Co senioři od svého mobilního telefonu očekávají:
 

• Jednoduchou obsluhu
• Přehledné menu se základními funkcemi
• Velká tlačítka
• Velký, dobře čitelný displej
• Dostatečně hlasité vyzvánění
• Možnost použití s naslouchátkem
• Tlačítka rychlé volby
• Tlačítko nouzového volání
 

Aco naopak neocení:
 

• Dotykové ovládání
• Internet, MP3, navigace a další hi-tech funkce

 

 

Čím méně funkcí, tím lépe

 

Senioři, narozdíl od mladé populace, od svého mobilního telefonu očekávají jednoduchost a pohodlnou obsluhu dvou základních funkcí: telefonování a psaní sms zpráv. V nadsázce lze říci, že ideální mobil pro starší generaci funkčně představují přístroje z konce devadesátých let. Čím se ale moderní telefony pro seniory od svých předchůdců liší, je samotná konstrukce.

 

Školení seniorů - 3
(Foto: Jindřich Kodíček)

Ze začátku je potřeba si uvědomit, pro koho vlastně telefon vybíráme. Mobilní telefon pro seniora může svými funkcemi nebo konstrukcí naprosto vyhovovat nenáročnému padesátníkovi, a naopak čiperný technický nadšenec osmdesátník by z něj byl nešťastný, protože potřebuje být stále on-line. Před samotným výběrem tedy zvažte, komu přesně jej kupujete.Pojďme si prohlédnout ideální přístroj pro starší generaci od hlavy k patě.

 

Robustnímu tělu telefonu by měl dominovat velký displej s dobrým podsvícením. Zde vůbec nevadí užití starého typu monochromatického LED displeje, který je kontrastní a dobře čitelný i na slunečním světle, případně barevného displeje s kontrastním písmem.

 

Školení seniorů - 7
(Foto: Jindřich Kodíček)

Tlačítka telefonu by měla být velká, dobře čitelná s jasnou odezvou při zmáčknutí. Další, přehledně označené hlavní klávesy by měly sloužit k přijetí a ukončení hovoru a přístupu do menu. Tímto se dostáváme k jednomu z nejčastějších problémů – MENU. Pro většinu seniorů je ovládání menu a procházení mnoha vrstev a úrovní téměř nadlidský úkol.

 

Občas to senioři řeší napsanými seznamy, a tak když si třeba chtějí uložit nějaké nové číslo, postupují podle návodu, který jim někdo sepsal nebo nadiktoval.

 

Velikou výhodou telefonů pro seniory jsou tedy hardwarová tlačítka, díky kterým se dají ovládat základní i doplňkové funkce, například psaní a čtení sms zpráv, budík nebo svítilna. Je to v podstatě obdoba rychlého přístupu do aplikací tak jak to známe u smartphonů díky ikonám na displeji.

 

Školení seniorů - 6
(Foto: Jindřich Kodíček)

 

Zdravotní hledisko a bezpečí

 

Mobilní telefon by měl seniorům pomoci prožít důchodový věk co nejaktivněji a ulehčovat jim život. Důležité tedy je, aby jim naopak nepřidělával starosti svou obsluhou. V mnoha případech hraje ovšem roli i bezpečnostní faktor. Některé typy telefonů pro seniory jsou vybaveny takzvaným SOS tlačítkem, díky kterému je možné stisknutím jediného tlačítka rychle přivolat pomoc v krizové situaci. Zde se pomalu dostáváme k zásadním rozdílům mezi jednotlivými telefony pro seniory.

 

V České republice je možné zakoupit celou řadu modelů od různých výrobců, ale i když opticky vypadají všechny téměř stejně (velký displej a tlačítka), poměrně zásadně se liší právě funkčností. Řada výrobců například nabízí model s emergency tlačítkem, které ovšem funguje pouze tak, že vytočí jedno nastavené číslo. Pokud se nedovoláte, máte prostě smůlu.

 

Školení seniorů - 5
(Foto: Jindřich Kodíček)

 

Naopak propracovanější modely postupně vytáčejí až pět čísel, na všechna rozešlou i varovnou sms a pokud se telefon opravdu nikam nedovolá, vytočí linku 112. Navíc se telefon přepne to režimu hlasitého odposlechu tak, aby mohl komunikovat i člověk, který třeba upadne a neudrží telefon u ucha.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Jsem těhotná. A manžel má milenku!

POZOR: Nevydařené vztahy vážně ohrožují zdraví!

 

S přibývajícím věkem se množí i různé nemoci a právě na ně je třeba při výběru telefonu brát ohled. Například pokud používá senior naslouchátko, je třeba vybrat takový telefon, který má kompatibilní reproduktor. Stejně tak je potřeba, aby byla předimenzována hlasitost vyzvánění i samotného reproduktoru.

 

Školení seniorů - 4
(Foto: Jindřich Kodíček)

Jakkoliv vypadají mobilní telefony pro seniory obyčejně, i jejich výrobci investují nemalé prostředky do moderních technologií. Na nedávném barcelonském veletrhu mobilních telefonů MWC 2011 byl například představen model SAFETYplus, který po stisknutí nouzového tlačítka odešle v sms zprávě aktuální GPS polohu ohrožené osoby.

 

Díky snímači pádu je pak telefon schopen rozeznat tísňovou situaci a spustit bezpečnostní akce i bez stisknutí SOS tlačítka. Planému poplachu zabrání spárování telefonu se speciálními hodinkami, takže pokud by přístroj uživateli pouze vypadl z ruky, nic se nestane. Prostřednictvím hodinek můžete také uskutečnit nouzová volání, a to i v případě, že nemáte mobilní telefon přímo u sebe.

 

Co a za kolik koupit?

 

Mobilní telefony pro seniory naleznete v nabídce téměř všech tuzemských operátorů. S různými tarify více či méně určenými pro seniory je můžete pořídit již od 1 Kč. Ale ani bez dotace nejsou částky za tyto přístroje nijak přemrštěné. Většinu velmi dobře technicky propracovaných a vybavených modelů značky Emporia zakoupíte do 2 000 korun, levnější modely výrobců seženete i pod 1000 Kč.


Jaký tedy vybrat?

 

Jaký přístroj zvolit bude vždy záležet na tom, komu bude určen. V každém případě platí zásada, že vaši rodiče nebo prarodiče neocení váš starý letitý telefon nebo smartphone. V konečném důsledku jim většinou přidělá starosti navíc a nebudou jej chtít využívat.

 

Školení seniorů - 2
(Foto: Jindřich Kodíček)

 

Vzhledem k tomu, že senioři se obecně o své věci starají lépe a pečlivěji, vydrží jim jejich telefon na dlouhé roky. Investice v řádu jednoho nebo dvou tisíc korun se tak určitě vyplatí. V ideálním případě vezměte seniora s sebou do prodejny a nechte si telefon dobře předvést. Až ho bude mít jeho potenciální uživatel v ruce, možná se budete divit, s čím vším si na něm nebude vědět rady,či jaké další funkce by ocenil.

Jak jsme vařili kuře na paprice »

Blogerka Ježurka je zasloužilou babičkou. Miluje svá vnoučata a ony milují ji. O své zážitky s nimi se bude pravidelně dělit na webu doma.cz. ... více»

POZOR: Nevydařené vztahy vážně ohrožují zdraví! »

Ženy se zpravidla velice trápí problémy ve vztahu. Proto si kvůli psychickým útrapám mohou silně poničit zdraví! ... více»

Numerologie

Numeroložka radí: Ve čtvrtek očekávejte úspěch »

Každý týden numeroložka Lenka Lippertová Suchardová vypracovává rozbor následujících dní pro čtenáře doma.cz. ... více»

29 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

František 19:19 12.12.2017
Dobrý den, chtěl bych se Vás zdejší diskuzí poptat na tento telefon: https://www.expert.cz/cpa-halo-11-ocelove-modry/ , zda by byl vhodný pro seniora (70 let)? Technicky je zdatný, avšak moderní technika jde úplně mimo něj, ale telefon vypadá, že má velká tlačítka a žádné zbytečné funkce, co si o něm myslíte? Předem děkuji.