Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Čekáte-li potomka a nechcete-li být na všechno sama, pošlete nastávajícího tatínka na kurz péče o dítě. Tam se naučí, jak se o dítě postarat.

Nechte muže, ať se stará o miminko. V kurzu se to naučí

aktualizováno 11.03.2011, 05:36 | 11.03.2011, 00:01 | doma.cz/kor

Čekáte-li potomka a nechcete-li být na všechno sama, pošlete nastávajícího tatínka na kurz péče o dítě. Tam se naučí, jak se o dítě postarat.

Stejně jako pro nastávající maminky je i pro nastávající tatínky první těhotenství krok do velkého neznáma. Muži však mají jednu velkou nevýhodu. Na rozdíl od ženy totiž nepociťují fyzické příznaky těhotenství a jejich psychika se mění jen pozvolna. Na novou roli otců se tak připravují pomaleji než ženy.

 

Zatímco ženy mají některé postupy péče o dítě vrozené, muži nevědí, jak se chovat. Často také převládají obavy nebo dokonce strach, že potomkovi ublíží. A tak nechávají vše na partnerce a čekají, až dítě trošku vyroste a bude s ním "zábava“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BLOG Z MATEŘSKÉ: Od začátku zapojte tatínka

BLOG Z MATEŘSKÉ: Těhotenství není výhoda 

 

Aby se muži mohli zapojit hned od počátku, pomůže kurz péče o dítě. Zde se nastávající otcové dozvědí, jak se chovat v každé situaci, která může s novorozencem nastat. "Pokud máte možnost, vemte si alespoň na první týden dovolenou, vaše paní vás bude potřebovat,“ upozorňuje hned na začátku přednášky lektorka Hanka Kudelová, která vede kurz ve Studiu pro ženy Magdaleny Mikulandové.

 

Dál hned nabádá přítomné pány, aby doma pomohli s úklidem, a k další pomoci. Už jen proto by ženy měly své partnery na takový kurz poslat.

 

 

Kudelová opravdu přítomné budoucí rodiče provede celým dnem takového novorozeněte. Na konci lekce by se otcové měli umět postarat o dítě bez pomoci matky. Na panence si natrénují zvedání dítěte tak, aby mělo vždy podporu hlavičky.

 

"Mírný předklon hlavy u novorozence je v pořádku, dokonce i úklon, ale hlava by se nikdy neměla dostat do záklonu,“ prohlásila lektorka, která také vysvětlí, jak dítě po krmení odříhnout, jak mu pomoci od bolení bříška, či jakou kosmetiku pro dítě zakoupit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Vybírali jsme jméno pro dítě, které jsme neměli

VÁŠ PŘÍBĚH: Těhotenství si nesmírně vážím, je to zázrak 

 

To, že si mohou vše vyzkoušet, nastávající otcové náležitě oceňují. I když je vidět, že někteří k panence přistupují s ostychem, jako by se skutečně jednalo o malé dítě, kterému mohou ublížit. Některým ze začátku nejde správné zvedání lehce, takže Kudelová vše pomalu opakuje a znovu vysvětluje.

 

Kurz péče o dítě
Lektorka tatínkům na panence předvádí, jak se chovat k miminku. (Foto: Oficiální zdroj)

 

"Dozvěděl jsem se, jak miminko zvednout do náruče, jak mu podpírat hlavičku, či ho v ruce převrátit. To, že jsem si to přesně krok za krokem vyzkoušel, mi brzo určitě pomůže,“ doufá nastávající otec Petr Lukeš.

 

Jak miminko přebalit a obléknout

 

Když už všichni přítomní umí zvednout panenku tak, aby jí nehrozilo sebemenší nebezpečí, myslí na podepření hlavičky a vědí, kde jsou všechny ručičky a nožičky, které se nesmí skřípnout pod tělo, je čas dítě přebalit.

 

Nejdřív se ale musí svléknout, což může být občas problém. Miminko totiž nemá rádo, když se mu oblečení sundavá příliš těsně přes hlavu, takže i obyčejné body se musí svlékat opatrně. Pak následuje přebalování. "Plínku si hned zalepte, abyste něco nezašpinili,“ radí Kudelová. Což ovšem jeden nastávající otec nezvládl. A když se mu lepicí páska zachytila za košili, otřel plenku o všechno v okolí. Naštěstí byla čistá.

 

Kurz péče o dítě
A to je zatím jen panenka, co až to bude živé a bude to sebou zmítat? (Foto: Oficiální zdroj)

 

Po přebalování následuje ukázka, jak dítě nakrmit, umýt, či jak mu poskytnout v případě potřeby první pomoc.

 

"Jsem rád, že jsem se na kurzu dozvěděl alespoň základní věci, které budu potřebovat, až se malá narodí. Líbilo se mi, jakým způsobem lektorka kurz vedla, protože spojovala teorii s praxí,“ vysvětluje nastávající otec Lukeš.

 

Více informací najdete na www.studioprozeny.cz 

 
15 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře